Spaar nest ad Fotoarchief Werk in Oq De dienst ontvangt regelmatig fotocollecties van een Haarlemse vuilnisman, die ze uit de vuilnis container redt Nederlands grootste fotoarchief Door Annabelle Meddens-van Borselen «S 9 De belangstelling en waardering voor fotocollecties is de laatste jaren sterk toegenomen. Het Spaarnestad Fotoarchief beheert een unieke collectie van drie miljoen 20ste eeuwse persfoto's. O De ontstaansgeschiedenis van de basiscollectie van Spaarne stad fotoarchief begint al in 1923. Deze bestaat uit het foto archief van uitgeverij Spaarnestad (VNU), die onder andere de Katholieke Illustratie, Panorama, Margriet, Libelle en Nieuwe Revu uitgeeft. De foto's zijn afkomstig van de eigen fotogra fen en van binnen- en buitenlandse persbureaus. In 1968 kocht de uitgeverij ook het archief van het blad Het Leven krach in New York in 1929, het Jordaanoproer, de crisistijd in Nederland, het leven in Afrika voor 1940, bezoeken van koningen, maar ook een kantoor in de jaren twintig of de jaren zestig, winkels rond 1915, dienstmeisjes uit 1912 en bermtoerisme aan het begin van de jaren zestig, is slechts een greep uit de collectie. Overige collecties Ook particulieren bieden regelmatig hun collecties aan. Zo kwam het archief tien jaar geleden in bezit van de nalaten schap van de Haarlemse straatfotograaf Toon Vrenegoor. Deze fotografeerde Haarlemmers en Haarlemse kinderen in omgevingen als de Haarlemmer Hout, de snackbar en op de Op deRAl-tentoonstelling in 1958 presenteerde de DAF-fabriek de eerste Nederlandse personenauto. Deze foto die vooruitloopt op het bermtoerisme in de jaren '60, maakte onderdeel uit van de publiciteitscampagne (fotoSpaarnestad fotoarchief) stoep voor hun huis. Hij hield hier ook een uitvoerige administratie van bij. De pas verworven collectie Teding van Berkhoutafkomstig van de voormalig directeur van het Rijksprentenkabinet, bevat interesante stereofoto's uit bin nen- en buitenland. Ook deze foto's hebben zeer uiteenlo pende onderwerpen. Hier zijn zowel foto's van het bezoek van prinses Juliana aan Amsterdam in 1910, als foto's van loopgraven in de Japans-Russische oorlog aangetroffen. Onlangs verwierf Spaarnestad Fotoarchief fotocollecties uit de omroeparchieven. Honderdduizenden zwartwit foto's afkomstig van de omroepbladen van de NCRV, KRO en (1906-19041). Het merendeel van de foto's is gemaakt in de periode 1930-1970. Daarnaast bevat het archief foto's met uiteenlopende onderwerpen en fotoreportages van belang rijke gebeurtenissen uit de wereldgeschiedenis: de beurs- Het Spaarne in Haarlem 1952. Veel autoverkeer was er nog niet. (foto: Spaarnestad fotoarchief) A VRO zijn overgedragen, ook weer zeer uiteenlopend wat betreft onderwerpen. Verder ontvangt de dienst regelmatig fotocollecties van een Haarlemse vuilnisman, die ze uit de vuilniscontainer redt. Toegankelijkheid De foto's zijn opgeborgen op onderwerp en op persoon. Voor de ontsluiting op onderwerp ontwikkelde Jan Bomans een systeem dat is afgeleid van het UDC-systeem. Het onder- Doelstelling Spaarnestad Fotoarchief streeft er naar een eeuw zwart/wit fotografie zo compleet mogelijk te verzamelen, deze collectie openbaar toegankelijk te houden, verder te ontsluiten en te conserveren. Kleine restauraties worden zelf uitgevoerd. Grote beschadigingen kan men zelf niet restaureren omdat de kennis en de apparatuur ontbreken. Het hele jaar door organiseren de medewerkers wisselende tentoonstellingen, die gratis toegankelijk zijn. Beheerder Rob Molenkamp vertelt dat Spaarnestad in de eerste plaats een fototheek is: Dienstmeisje in Amsterdam in 1912 en een kruidenierswinkel aan de Overtoom te Amsterdam in 1915 (foto's: Spaarnestad fotoarchief) werpenarchief is onderverdeeld in tien hoofd-onderwerpen. Deze zijn weer onderverdeeld in rubrieken en de rubrieken weer in sub-rubrieken. Onderzoekers met belangstelling voor katholiek Nederland, vrouwengeschiedenis of kostuum geschiedenis van deze eeuw, kunnen hier hun hart ophalen. Een klein gedeelte met topstukken (ca. 20.000 foto's) staat apart op naam van de fotograaf in de zogenaamde vintagecol lectie. Deze bevat originele afdrukken van fotografen als Cecil Beaton, Henri Cartier-Bresson, Eva Besnyö, Willem Jan van Borselen, Kors van Bennekom, Maria Austria, Emmy Andries- se, Paul Huf, Ed van der Elsken, Cas Oorthuys en Sem Presser. Schouderbandjes Ook de achterzijdes van originele foto's zijn zeer interessant vanwege de fotohistorische aanwijzingen die hierop vermeld staan. Naast stempels en data van de fotograaf staan ook censuurbepalingen aangegeven. Dames in korte rokjes moesten soms worden weggeretoucheerd of de roklengte en schouderbandjes bijgetekend. Wat dat betreft geven niet alleen de foto's zelf, maar ook deze achterzijdes een interes sant tijdsbeeld van Nederland. een bron voor publicaties in boeken, tijdschriften en kranten. Van de opbrengst uit de gebruikersrechten wordt een deel van de dienst bekostigd. a Openstelling Sinds november is het Spaarnestad Fotoarchief gehuis vest in het voormalige Elisabeths gasthuis aan het Groot Heiligland in Haarlem (tegenover het Frans Halsmu seum). In hetzelfde gebouw zijn ook het ABC architec tuurcentrum en het Historisch Museum Zuid-Kenne- merland gevestigd. In het nieuwe onderkomen is een speciale depotruimte voor de berging van foto's, een studiezaal en een digitale donkere kamer. De aparte expositieruimte is voorzien van ultraviolette filters op het glas en is geopend van di t/m za 12-17, zondag 13-17 uur. Onderzoek naar foto's kan alleen op afspraak. (T. (023) 518 51 52) 102/9 NOVEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 5