archief iets meer te gelde maken, maar geen oorlogen meer B SCHEERES benut uw ruimte SCHEERES IPflftftEEPER Paul Peters Restauratie Atelier tot op de millimeter! Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Wil Pieterse vertrekt na 33 jaar bij het Gemeentearchief van Amsterdam Door Elio Pelzers ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING NIEUW IN EUROPA - NIEUW IN NEDERLAND - NIEUW IN HEERHUGOWAARD Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V. voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. É0 1 Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax: 010 4153850 Productie: Middenweg 576a - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5725064 fax: 072-5741741 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen WEVERWEG 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 56 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag m edel of onedel metaal Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Minden 21 - 7327 AW Apeldoorn Postbus 20072 - 7302 HB Apeldoorn Tel. 055-5429242 - Fax 055-5429222 UniLift Paternosterkasten In de afgelopen 32 jaar hebben wij bij zeer veel organisaties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuur lijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagme thodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aan dacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd worden, wat zal de invloed zijn op de kli matologische omstandigheden, welke aanpassin gen zijn er aan het product gemaakt om beschadi gingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief of een paternoster, enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. UniCompact verrijdbare archiefsystemen "33 jaar doe je eigenlijk niet zo maar af in een uurtje op een namid dag". Een interview met Wil Pieterse op de valreep. De scheidende gemeentearchivaris van Amsterdam zegt de dingen zoals ze zijn. Haar antwoorden zijn somtijds snedig en ferm. Pieterse wil haar op volger niet opzadelen met een testament. Die moet zijn eigen bonen doppen. Wel heeft ze duidelijke ideeën over een aantal ontwikkelin gen binnen het archiefwezen. optimist. In onze nieuwbouwplannen houden we er rekening mee, dat we rond 2020 goed zicht zullen hebben hoe we digitale bestanden kunnen bewaren en beschikbaar stellen". Pieterse denkt dat door experimente ren en "gewoon doen" de oplossingen in de toekomst gevonden worden. Ze ziet een parallel in de overgang van perkament naar papier. "Toen zijn ze er ook uitgekomen". 102/9 november 1998 Stokpaardje Een ander hot item in het archiefwezen is de samenwerkingsgolf van rijksar chieven en gemeentearchieven. "Ik ben sterk voor fusies en een groter draag vlak, als die fusies maar uit sterkte zijn geboren en niet uit bezuinigingen. Dat laatste gebeurt veel De gemeentear chivaris zit inmiddels op haar stok paardje. Ze beveelt fusies ook voor kleine gemeentearchieven aan. "De draagvlakken van gemeentearchieven zijn vaak veel te klein. Toen ze tijdens het opstellen van de laatste Archiefwet bezig waren over het voorschrijven van een dekkend net van gemeentearchie ven, heb ik gezegd: je mag wel eens propageren dat één- en tweemanszaak jes bij de wet worden verboden. Daar gaat veel kracht in verloren. In de meeste gevallen ben ik voor fusies, maar je moet wel dezelfde capaciteit en financiën behouden". Pieterse bekijkt de federatievorming in het archiefwezen niet wezenlijk anders. "Als het maar niet uit zwakte gebeurt, maar uit sterkte. Ik heb de koepelvor ming even op zijn beloop laten gaan, want ik wist dat ik toch uit het De evolutie van de digitale documen ten en het vraagstuk van het langdurig bewaren van deze documenten noemt directeur van het Amsterdams ge meentearchief dat die er wel komt in de komende decennia. "De oplossingen Pieterse liever geen probleem, maar een "boeiende uitdaging". Hoewel niemand momenteel een treffende op lossing voor de kwestie heeft, denkt de voor het probleem van de digitale duurzaamheid zetten niet zo snel door als we verwacht hadden. Eigenlijk verloopt het heel langzaam. Ik blijf Scheidend gemeentearchivaris van Amsterdam Wil Pieterse. Geen testament voor haar opvolger en geen antwoord op de vraag wat zij na haar pensionering gaat doen. (foto: Co de Kruijf)

Archievenblad | 1998 | | pagina 2