MArclmemg OSG is de otrftvvikkelaar van DocFlow, hét Docu Mm igement Systeem. Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: het antwoord als vragen/Mftftóver 'jordenen automatiseri - vernietigen archivering doc u menténco n ve rs ie Bedrijfs-archiefservice Joustra 40 m Automatisering Detachering- en uitzendbureau Wie zijn wij? Documentatie Postkamer Kantoor Repro - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030-693 32 41 GSM: 06 - 53 38 65 32 - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids - uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. dissertatie voltooid kon worden die het Duitse archiefwezen tijdens het Derde Rijk tot onderwerp heeft. Méér dan de enkele tot nu toe verschenen artikelen over dit onderwerp legt dit proefschrift een betrouwbare basis voor de verdere bestudering van het archiefwezen in het Derde Rijk. Dat is het resultaat van het gebruik van een groot aantal overheidsarchieven; bovendien heeft de auteur ook diverse privé-archieven geraadpleegd die een belangrijke aan vulling betekenden op de Pruisische administratie en die van het Reich. Het fundamentele artikel van Wolfgang H. Stein over het Franse archiefwezen tijdens de Tweede Wereldoorlog is kennelijk door de auteur als hulp en leidraad gebruikt1. Musial benadert zijn niet ongevoelige onderwerp met grote voorzichtigheid; zijn methodiek vermijdt mogelijke interpretatieproblemen. In zijn inlei ding stelt hij namelijk dat archiefdien sten en archivarissen zich tijdens de Hitlerdictatuur in het spanningsveld tussen beroepsethiek, ambtelijk plichtsbewustzijn en collaboratie be vonden. Deze opmerking geeft vooral met het oog op de personele kant van het onderzoek voldoende ruimte om nuances aan te brengen, zodat niet het gehele Duitse archiefwezen in één bruine massa verdwijnt. Niet iedere Duitse archivaris was een nazi. Het Hitler-regime probeerde al met een in 1933 de voorwaarden te schep pen voor een nieuw personeelsbeleid door de joodse archivarissen Ludwig BergstraGer, Martin Hoboken en Veit Valentin uit het Reichsarchiv te verdrij ven. Het bleef niet bij deze eerste exodus. Tot 1936 volgden meer mede werkers van archiefdiensten. Zo moest bijvoorbeeld Ernst Posner in 1935 het Geheimes Staatsarchiv in Berlijn-Dahlem verlaten; hij emigreerde naar de Vere nigde Staten. Aan Posner kan men het verlies afmeten dat het Duitse archief wezen leed door het vertrek van deze collega's: Posner maakte in de USA een indrukwekkende carrière en zijn publicaties zijn tot op de dag van vandaag aktueel. Niet alleen het archiefwezen leed on der de gedwongen uittocht; de ver liezen sneden ook diep in de histori sche wereld die in hoge mate van de kennis van archivarissen afhankelijk was. Zo betekende het vertrek van Veit Valentin (in zijn tijd de beste kenner van de revolutie van 1848) evenals dat van Hans Rothfels, Hajo Holborn en Dietrich Gerhard een belangrijke cesuur. Rothfels, BergstraGer en Gerhard keerden na de oorlog weer terug naar Duitsland en werden benoemd tot hoogleraar in Tübingen en Freiburg. De in 1933 bij het Reichs archiv werkende archivaris Hans von Haeften belandde later in het verzet; men kan hem zien als de verpersoonlij king van de vrijzinnig-liberale traditie van deze in 1919 opgerichte instelling. In het te Potsdam gevestigde instituut hing niet alleen een bijzondere onder- zoekssfeer maar ook een liberale men taliteit; deze laatste was daar eerder regel dan uitzondering. Dit onder scheidde het van de Pruisische Staats- archieven waaraan men een meer conservatieve, Duits-nationale gezind heid toe kan schrijven. De liberaal- democratische traditie in het Reichsar chiv was overigens met de eerste golf van ontslagen van joodse ambtenaren nog niet volledig uitgeschakeld; en ook in de Pruisische archiefdienst kon den na 1933 nog af en toe archivaris sen met conservatief-liberale democra tische opvattingen een onderkomen vinden. Een voorbeeld hiervan is de uit Mecklenburg afkomstige Wolf-Heino Struck die het na de oorlog tot direc teur van het Hessische Hanptstaats- archiv te Wiesbaden zou brengen. Desalniettemin werden de ambtelijke topposities na de machtsgreep steeds meer door leden van de NSDAP bezet of op zijn minst door archivarissen die zich wisten aan te passen. Hiervoor zorgde eerst de Generaldirektor van het Pruisische archiefwezen Albert Brack- mann en vervolgens in hoge mate zijn opvolger Ernst Zipfel. Onder leiding van Zipfel werd het tot dan toe fede raal georganiseerde Duitse archiefwe zen omgevormd tot een centraal be stuurde organisatie die niet alleen de Staatsarchieven maar ook de gemeen tearchieven omvatte. Musial vermeldt in zijn boek niet dat Zipfel pas op de valreep werd verkozen tot Generaldirektor boven de hoogleraar rechtsgeschiedenis Karl August Eckhardt die vervolgens de Duitse bezettingstroepen zou volgen, eerst als hoogleraar te Graz (1938) en daarna te Straatsburg (1941). Desondanks wordt in zijn beknopte studie de ontwikke ling van het archiefwezen onder het nationaal-socialisme tot aan de ineen storting van het regiem duidelijk, zeer gedetailleerd en goed gefundeerd uiteengezet. Ook de bezettingspolitiek in de verschillende landen wordt in bondige hoofdstukken per land beschreven, waarbij niet alleen een opmerkelijke personele continuïteit in het Westen opvalt, maar ook een groot verschil in optreden van de betrokken Duitse archivarissen. Wanneer er kritiek op dit verder dege lijke onderzoek mogelijk is, komt dat niet door een aantal kleine gebreken. Het is jammer dat nog steeds het archief in Merseburg als bewaarplaats voor de Pruisische archivalia wordt genoemd, hoewel dat instituut al een paar jaar voor het verschijnen van het boek is opgeheven en de Pruisische archieven weer teruggebracht zijn naar het Geheimes Staatsarchiv in Berlijn- Dahlem. Ook worden namen nogal eens verkeerd geschreven: Heinemayer moet bijvoorbeeld Heinemeyer zijn. Veel zwaarder echter is het de auteur aan te rekenen dat hij ondanks het omvangrijke bronnenmateriaal op enkele uitzonderingen na uiterst terughoudend blijft bij de verwerking van biografische gegevens. De beken dere archivarissen worden nauwelijks politiek geduid. Deze manier van werken die men "positivistisch" kan noemen, beoefent Musial waarschijn lijk uit voorzichtigheid. Hij stopt OSG - systeemontwikkeling •systeembeheer - detachering projectleiding opleiding Meer info: OSG Arets BV Akerstraat 88 6411 HC Heerlen tel. 045 - 571 1818 Fax 045 - 571 8464 E-maii osaaretsfe-vvxs.nl ArchiFlex is een landelijk werkende organisatie. Wij bieden per direct ervaren en enthousiaste medewerkers door geheel Nederland. Voor wie werken wij? Wij werken overwegend voor gemeenten, de rijks overheid, waterschappen, provincie en bedrijven. Wat bieden wij u? Wij zijn gespecialiseerd in de volgende sectoren: Archief Bibliotheek Meer informatie? Bel voor nadere informatie of een vrijblijvende afspraak met onze intercedent IJsbrand Oost. ArchiFlexPostbus 10065, 9400 CB ASSEN Tel: 0592 - 341079

Archievenblad | 1998 | | pagina 23