'Dingen die gebeur Archiefnieuws Acht kunstenaars struinden rond in zeven Leeuwarder archieven Door Derk-Jan Prins 24 Nieuw bestuurslid Gerrit Verhoeven Studiedag bij de herdenking van '100 jaar Handleiding' Honderdjarig monument van de archief wetenschap in de schijnwerpers Eerste ledenvergadering SP Are op 12 november 1998 studiemiddag over selecteren in particuliere archieven 'Elk jaar een aantal exposities over allerlei facetten van het kunstenaarsboek', dat is de doelstelling van de werkgroep Boekwurk, 'en daarbij worden de grenzen niet al te strikt getrokken.' Boekwurk is een initiatief van de Friese cultuurstichting KuenstWurk en dat zij inderdaad haar grenzen niet al te strikt trekt, bleek op 9 en 10 oktober toen acht kunstenaars hun beeldende reactie op archieven in een wandelroute langs zeven Leeuwar der instellingen aan het kunstminnend publiek toonden. Het idee voor de manifestatie 'Dingen die gebeuren' ontstond uit de kennismaking van Boekwurk met het werk van de Arnhemse kunstenares Anne van den Bosch. Zij realiseerde in 1997 het boek Los Lopend Archief. Archief Bevrijdings Front Van den Bosch deed dit volgens eigen zeggen 'onder dwang van het Archief Bevrijdings Front', waarmee zij in aanraking kwam tijdens haar werk bij het foto-archief van het Theater Instituut Nederland. In haar speurtocht naar beeldmateriaal van Shakespearevertolkingen raakte zij gefascineerd door de rijkdom van archieven en besloot het Archief Bevrijdings Front op te richten. Doelstelling van het Front: 'beeldmate riaal de mogelijkheid te bieden te ontsnappen aan de be slotenheid van archieven'. Haar boek Los Lopend Archief is dan ook een verslag van de reis die ontelbare koningen Lear, Hamiets, Pucks en Titania's maakten na hun 'bevrijding' uit het foto-archief van het Theater Instituut Nederland. Onalledaags kunstproject Boekwurk nodigde Van den Bosch en de Friese kunstenaars Berber de Vries, Els Martin, Anke Kuipers, Geert Duintjer, Tjibbe Hooghiemstra, en Patrick Gofre en Mare Bunder uit om een installatie uit te voeren in zeven Leeuwarder archief instellingen. Zij werden gevraagd te reageren op de inhoud van het archief of de wijze van archiveren. Zij konden zich laten inspireren door de sfeer die zij aantroffen of door ver halen die in de archieven verborgen liggen. Kortom, dingen laten gebeuren met de dingen die gebeurd zijn. Ryksargyf Fryslan, het beeld- en geluidsarchief van Omrop Fryslan, het Leeuwarder Gemeentearchief, het Frysk Letterkundich Mu seum en Dokumentaasjesintrum, het Anna Blamanhuis, het Verzetsmuseum en het Fries Film Archief waren vlot bereid aan dit niet alledaagse kunstproject hun medewerking te verlenen. Actie van het Archiefbevrijdings Front. In 1997 hood het Front zeer vele Shakespeare-personagestot dan geborgen in de geslotenheid van fotoarchieven gelegenheid naar buiten te treden en zich bijvoor beeld te tonen op de hei bij Velp. Het kunstproject van Anne van den Bergh en fotograaf P.F. van der Kooi was aanleiding voor het kunst en archievenproject 'Dingen die gebeuren in Leeuwarden Afdeling lappenstof Anne van den Bosch ontleende letterlijk stof aan de archieven van het Ryksargyf en haar gesprekken met medewerkers. Die legden haar uit dat archieven geen verzamelingen zijn, organisch zijn gegroeid, beheerd worden in meters, onder andere een bewijsfunctie hebben en vol kunnen zitten met niet gerealiseerde plannen. Stalen linnen bij een tabel over linnenfabricage in archieven uit de Franse tijd deden haar het 'archief voor nooit uitgevoerde plannen, afdeling lappenstof presenteren. Het 'Blad' waarin haar archief gestalte kreeg, diende tevens tot informa tiekrant, routebeschrijving en toegangsbewijs tot de overige werken. In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland wor den berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden aan het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag; of fax 070-382 57 90 en nu ook e-mail: bureau@kvan.nl. De deadline voor aan te leveren kopij is de vijfde van de maand voor het Archievenblad dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. Tijdens de najaarsledenvergadering die plaatsvond in de Doelenzaal van de Universiteit van Amsterdam op vrijdag 23 oktober 1998 nam het bestuur afscheid van bestuurslid Jos Wieland, rijksarchivaris in Flevoland. In zijn plaats be noemde de ledenvergadering dr. G. Verhoeven, gemeente archivaris van Delft. Gerrit Verhoeven (1958) studeerde geschiedenis aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daar promoveerde hij in 1992 op 'Devotie en negotie. Delft als bedevaartplaats in de late middeleeuwen'. In 1988/1989 volgde hij de opleiding aan de Rijksarchiefschool, waar hij in 1990 het diploma hoger ar chiefambtenaar behaalde. Hij werkte bij de Vrije Universi teit, het Gemeentearchief Amsterdam en de Fryske Akade- my. Sinds 1994 is Gerrit Verhoeven gemeentearchivaris van Delft. Anderen kunnen de bundel voor fl. 25, - bestellen bij het bureau van de KV AN. De lezingen die zijn uitgesproken tijdens de studiedag op 23 oktober 1998 ter gelegenheid van de herdenking van 100 jaar Handleiding zullen -samengevat - gepubliceerd worden in het Archievenblad december 1998. In de bijdragen van Adrian Cunningham, Peter Horsman, Hugo Stibbe en Theo Thomassen staat het heden en de toekomst van het beschrij ven van archieven centraal. Ook nu wordt gewerkt aan stan daardisatie, regels en voorwaarden die aan het beschrijven van archieven zijn te stellen, onder meer in de Committee on Descriptive Standards van de ICA. Een eeuw geleden, in 1898 verscheen in Nederland een boek, dat in het vakgebied van de archiefwetenschap on danks de geringe oplage van 300 exemplaren, wereldbe roemd zou worden: de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven. De Handleiding is geschreven door Muller, Feith en Fruin en via vertalingen in het Duits, Frans, Italiaans, Engels, Portugees, Bulgaars en zelfs Chinees wereldwijd toonaangevend geworden voor archivarissen. De kernboodschap van het boek is het herkomstbeginsel: een archief is een organisch gegroeide eenheid en kan niet los worden gezien van de persoon, familie of organisatie die het archief vormde. Deze boodschap is in feite onaangetast ge bleven. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Bijbel van de Archiefwetenschap zal dan ook een herdenkingsbundel 100 jaar Handleiding worden uitgegeven. De inleiding is geschreven door P.J. Horsman, prof.dr. F.C.J. Ketelaar en drs. Th.H.P.M. Thomassen. Op 23 oktober 1998 is de bundel 100 jaar Handleiding aan geboden aan drs. J.N.T. van Albada, secretaris-generaal van de International Council on Archives door de voorzitter van de KVAN. Leden van de KVAN hebben de bundel inmiddels kosten- loos toegestuurd gekregen. Uw laatste mogelijkheid om zich op te geven voor de eerste algemene ledenvergadering en studiemiddag van de sectie Particuliere Archieven (mits er nog plaatsen open zijn). De bijeenkomst vindt plaats op 12 november 1998 in het gemeentearchief te Amsterdam. Tijdens de ledenvergadering wordt het bestuur van de sectie benoemd en het activiteitenplan besproken. Uiteraard kunt u nog punten voor de agenda inbrengen bij de secretaris, Wil Beckers (045) 5782515 of e-mail: wilmg.beckers@dsm-group.com). U kunt tijdens de studiemiddag zelf een vergelijkende test van selectiemethoden uitvoeren, waarbij u de gelegenheid krijgt om in kleine groepjes de voor- en nadelen van de verschillende methoden te bespreken. Na aanmelding ontvangt u een korte instructie en beschrij ving van de methoden. De kosten van de studiemiddag en borrel bedragen fl. 30,-. Aan de workshops kunnen maxi maal 30 personen meedoen. Het deelnemen aan de alge mene ledenvergadering is kostenloos. U kunt zich opgeven bij het bureau van de KVAN, tel. (070) 347 86 56 of e-mail bureau@kvan.nl.

Archievenblad | 1998 | | pagina 13