Honderd regels van honderd jaar Restauratie-Atelier Helmond B.V. Hoeveel respect heeft De Handleiding nog? voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (ND Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 19 Door Pauline van Hezik, Agnes Jonker, Charles Jeurgens en Laurens Priester Honderd jaar geleden - het drieman schap nam ruimschoots de tijd voor uitgebreide correcties in de drukproe ven - verschenen de honderd regels voor het ordenen en beschrijven van archieven in druk. Haars ondanks groeide deze Handleiding voor het orde nen en beschrijven van archieven uit tot een monument van archiefwetenschap. Dit, volgens Muller, Feith en Fruin zelf, vervelende en naargeestige boek oefende een grote invloed uit op de praktijk van het inventariseren van oud archief in Nederland. De Handlei ding kan beschouwd worden als de eerste codificatie van de moderne archiefwetenschap. Honderd jaar later viert de KVAN het eeuwfeest van de Handleiding door de publicatie van Tekst en context van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven van 1898. Een bundel die naast de heruitgave van de oorspronkelijke tekst bijdragen van het driemanschap Peter Horsman, Eric Ketelaar en Theo Thomassen over de context van de Handleiding bevat. Honderd en een jaar geleden begon de Groningse drukkerij Erven B. van der Kamp met het zetten van een door S. Muller Fz., J.A. Feith en R. Fruin Th.Az. geschreven manuscript dat het Nederlands archief wezen voorgoed zou veranderen. Hoe staat het tegenwoordig met de bekendheid van dit pronkstuk van de vaderlandse archivistiek? meeste archivarissen al lang was bijge zet in de archiefkelders. Verder had het Archievenblad weinig behoefte om, zonder hier duidelijkheid over te krij- naar leeftijd, geslacht, opleiding (27 middelbaar en 14 hoger), werkkring (algemeen rijksarchief/rijksarchief in de provincie/gemeente- en streekarchief/ Wereldberoemd, behalve in Nederland? In hoeverre speelt de Handleiding nog steeds een rol van betekenis? Wie gebruikt haar nog? Is de Handleiding passé of is zij springlevend? Hoe staat het met de bekendheid van dit pronk stuk van de vaderlandse archivistiek; is zij wereldberoemd, behalve in Neder land? Vragen waar het Archievenblad ter ere van dit herdenkingsjaar graag antwoord op wilde hebben. Bij een aantal redactieleden bestond het vermoeden dat de Handleiding door de Het driemanschap Muller, Feith en Fruin, ook wel bekend als MF&F, founding fathers van de 'vervelende, naargeestige' honderd jaar oude honderd regels gen, als vanzelfsprekend mee te zingen met de lofliederen die ongetwijfeld over dit hoogbejaarde stuk zouden worden uitgestort. Dit alles inspireerde de redactie om door middel van een aselecte, repre sentatieve steekproef zonder terugleg ging, 41 archivarissen, getrokken uit de Almanak telefonisch te enquêteren. De populatie is behoorlijk gespreid waterschapsarchief/ overige overheid/ overige niet-overheid) en functie (diensthoofd/afdelingshoofd/inventari- sator/dienstverlener). De steekproef is naar leeftijd onder te verdelen in drie groepen: 40 jaar 11 40-45 jaar 15 45 jaar 15 De ondervraagden kregen vier gesloten en één open vraag voorgelegd. De resultaten zijn met de hand verwerkt door medewerkers van Bureau @stat.rating, een Gronings bureau met een gevestigde reputatie op het gebied van archi-statistisch onderzoek. Hoezo verouderd? Een ruime meerderheid van de onder vraagden (tweederde) is het eens met de stelling 'De Handleiding is verou derd en toch nog bruikbaar'. Waar dat oordeel op is gebaseerd mag Joost weten, want evenzovelen zeggen de Handleiding nooit te gebruiken. Een verklaring voor deze merkwaardige uitkomst ligt mogelijk in de opleiding van de beroepsgroep van archivarissen. In deze indringende fase aan het begin van de loopbaan voltrekt zich het socialisatieproces tot professioneel archivaris. De adspirant-archivaris raakt hier zozeer doordesemd met het gedachtengoed van de 'founding fathers' van de archivistiek dat nadien het raadplegen van hun standaardwerk vrijwel overbodig is. Het is natuurlijk ook goed mogelijk dat de geënquêteer den een sociaal wenselijk antwoord gaven. Stelling en kernbegrip Aan nieuwe richtlijnen lijkt dringend behoefte te bestaan. Maar liefst 80% van de ondervraagden stemt volmon dig in met de stelling 'De hedendaagse archiefpraktijk heeft behoefte aan nieuwe richtlijnen voor ordenen en beschrijven'. De jongeren onder hen (<40 jaar) zijn daarin meer uitgespro ken dan de oudere leeftijdsgroepen: alle jongeren op één na onderschrijven deze stelling. Slechts één van de ondervraagden geeft ruiterlijk toe de Handleiding niet te kennen, ruim de helft zegt haar globaal tot redelijk goed te kennen. Maar hoe grondig is die kennis? Gevraagd naar één kernbegrip struikelt bijna eenderde: ofwel zij slagen niet er ook maar één te noemen, ofwel zij komen niet verder dan een term uit de titel van de Handleiding ('ordenen'). Tegelijkertijd is het geruststellend dat de ruggengraat voor het ordenen en beschrijven wordt herkend door de overige onder vraagden: een gelijke score van bijna eenderde behalen de kernbegrippen 'respect voor de oude orde' en het 'herkomstbeginsel'. Enkelen tenslotte noemen in dit verband de 'definitie van archiefbescheiden'. Stomverbaasd Een statistisch significant verschil levert alleen het onderscheid naar leeftijd op. Alles bijeen genomen oordelen jongeren het meest negatief over de Handleidingde oudste groep het meest positief. De overige variabe len (geslacht, opleiding, werkkring) zijn als onderscheidend criterium te verwaarlozen. <40 jaar 40-45 >45 jaar jaar positief 15 6 neutraal 3 6 5 negatief 7 4 4 totaal 11 15 15 Het Archievenblad is stomverbaasd over deze uitkomst. Hoe ouder de archivaris, des te meer respect voor de orde van de honderd jaar oude honderd regels van MF&F. Het Bureau @stat. rating hoeft niet te rekenen op een vervolgopdracht. Een volgende keer verwerken we de resultaten van een enquête zelf wel! 102/9 NOVEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 10