Archiefselectie begint met selectie van archiefvormers en hun han delingen Het is indrukwekkend hoe Zuid-Afrika in heel korte tijd op archiefgebied haar isolement heeft verlaten, geprofiteerd heeft van het nieuwste en het beste op de internationale markt9 16 17 dan 100) instellingen waar particuliere archieven worden bewaard en het bepaalt standaarden en professionele richt lijnen voor de provinciale archiefdiensten. Verder is er een door de minister benoemde Nationale Archiefcommissie die onder meer de coördinatie van het archiefbeleid en de planning op nationaal en provinciaal niveau bevordert. Sinds het begin van de jaren negentig staat 'de user as a factor in shaping archival theory and practice' (waarover Minister van Arts, Culture, Science and Technology Lionel Ntshali en de burgemeester van Pretoria tijdens de viering van cle inwerkingtreding van de National Archives of South Africa Act in 1996. heeft het gebruik door het publiek voorrang. Bovendien moet de Nationale Archivaris bijzondere aandacht geven aan 'outreach': 'aktiwiteite wat daarop gerig is om uit te reik na minder bevoorregte sektore van die samelewing'. Openbaarheid van archieven is essentieel in een samenleving die met het verleden moet afrekenen als basis voor de toe komst, die moet leren democratisch te zijn en multicultureel van aard is. Dat alles geldt in centraal en oost-Europa zo goed als in Zuid-Afrika. De archieven worden openbaar na overbrenging naar het Nationaal Archief. De termijn daarvoor is 20 jaar; daarmee loopt Zuid-Afrika, samen met Nederland, voor op de rest van de wereld, waar in het algemeen een termijn van 30 jaar geldt. Spiegel van post-apartheid samenleving Harris behandelt ook het vraagstuk van de selectie ('keu ring') en vernietiging van archieven. Hij sluit zich aan bij de aanpak zoals die in Canada en in Nederland is ontwikkeld. Selectie, aldus Harris, moet leiden tot een documentaire afspiegeling van de dynamische context waarbinnen archie ven worden gevormd als uitkomst van processen die zich afspelen in interactie tussen archiefvormers, hun functies en activiteiten en de burger. Archiefselectie begint met selectie van archiefvormers en hun handelingen. Meer dan Neder landse archivarissen tot nu toe doen, letten hun Canadese collega's (en Harris raadt het zijn Zuidafrikaanse vakgenoten ook aan) er bovendien op of er processen zijn die onvoldoen de door de archieven worden gedocumenteerd zodat aanvul lende maatregelen (verzamelen van andere bronnen, opzet ten van documentatie) nodig zijn. Daarnaast draagt de Zuidafrikaanse archiefwet het Nationale Archief op om in zijn acquisitie van niet-overheidsarchieven speciaal te letten op 'die behoefte om aspekte van die nasie se ervaring wat in die verlede deur argiefbewaarplekke nagelaat is, te doku- menteer'. Daarmee weerspiegelt de archiefwet de bijzondere situatie van de post-apartheid samenleving. Vergaande bevoegdheden Het wettelijke voorschrift dat de Nationale Archivaris in zijn of haar (Marie Olivier is de huidige Nationale Archivaris) jaarverslag alle gevallen 'van ongemagtigde beskikking oor publieke rekords wat deur die Nasionale Argief onder soek is' moet noemen, alsmede 'alle regerings- liggame wat versuim het om aan hierdie Wet te voldoen', herinnert aan de opschudding in 1991 Harris, lid van het ANC-comité voor archieven, in 1992 een opmerkelijke lezing hield) ook in Zuid-Afrika voorop. In de wettelijke opsomming van taken van het Nationale Archief Onderminister van Arts, Culture, Science and Technology Bridget Mabandla en Verne Harris bij de opening van het nieuwe Vrystaatse Archiefgebouw over de vernietiging door de Nasionale Intelligensiediens van de 'P.W.Botha-Mandela geluidsbanden'. Belangwekkend is dat de wet de Nationale Archivaris verantwoordelijk stelt voor 'die behoorlike bestuur en versorging' van archieven beheerd door regeringslichamen. In de meeste andere landen, waaronder Nederland, zijn de ministeries en andere overheidsorganen zelf verantwoordelijk voor hun archiefbe heer en heeft de nationale archivaris slechts een inspec tiefunctie. In Zuid-Afrika gaan de bevoegdheden van de Nationale Archivaris veel verder. Ze omvatten ook het voorschrijven van archiefstelsels, bepalen hoe elektronische archieven ingericht moeten worden enz. Het is overigens zeer de vraag of er voldoende gekwalificeerd personeel bij het Nasionale Argief is om alle ambities op het terrein van publieksservice en archiefbeheer waar te maken. Niet alleen is het budget (14,6 miljoen Rd) ontoereikend, er is ook een groot tekort aan modern opgeleide archivarissen. Van de 237 functies zijn er 50 onbezet. Vooral ten dienste van publiek Een apart hoofdstuk wijdt Harris aan de uitdaging bij uit stek: de elektronische archieven. Ook hier blijkt de schrijver onder de heilzame invloed te staan van de Canadese archivis- tiek. Het is indrukwekkend hoe Zuid-Afrika in heel korte tijd op archiefgebied (en niet alleen daar) haar isolement heeft verlaten, geprofiteerd heeft van het nieuwste en het beste op de internationale 'markt' en zich daarmee ook in de voorhoede heeft weten te plaatsen. De eerlijkheid gebiedt Harris overigens om op te merken dat niet alle nieuwe ideeën door alle Zuidafrikaanse archivarissen geaccepteerd worden. Maar men is bereid tot debat, tot compromis en tot leren. Het Zuidafrikaanse archief wezen is bezig met de moeilijke omslag naar een andere profes sionele cultuur. Daarin is de archivaris een publieke functio naris: in openbare dienst maar vooral ten dienste van het publiek. Die omslag, met beperkte middelen, vergt zeer veel van de vernieuwingsgezinden in het Zuidafrikaanse archiefwezen. Nederlandse archivarissen zouden daarbij steun kunnen en moeten bieden: op histo rische en cultuurpolitieke gronden, uit professionele solida riteit (artikel 10 van de internationale beroepscode voor archivarissen verplicht daartoe), maar ook om zelf mee te ervaren wat het betekent om je als archivaris staande te houden in en vorm te geven aan een snel veranderend archiefwezen. hoogleraar archiefwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden en de Universiteit van Amsterdam en hoofdinspecteur Rijksarchiefin spectie. Tevens vice-president van de International Council on Archives. Van 1989 tot 1997 Algemeen Rijksarchivaris. 1) dit is een door auteur bewerkte versie van een gelijk namige bijdrage in 'Zuid-Afrika', uitgave van de Zuid- Afrikaanse Stichting Moederland te Amsterdam, april 1998. 2) Verne Harris, Exploring archives: an introduction to archival ideas and practice in South Africa (National Ar chives of South Africa, Pretoria, 1997) 73 p., 15 Rand. Besteladres: Nasionale Argief, Postzak X236, Pretoria 0001, fax 27 12 3235287, email Argo3@acts2.ppwv.gov.za. Zie ook: Verne Harris, Redefining archives in South Africa: public archives and society in transition. In: Archivaria 42 (1996) 6/27 102/7 SEPTEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 9