Papier- Boekrestauratoren I Trans formatie van het Z,uid-Afrikaanse archiefwezen1 Buren- 14 Door F.CJ. Ketelaar*) V 15 kwam het belang van goed archiefbe heer ten behoeve van de bedrijfsge- schiedschrijving, al dan niet resulter end in een gedrukte archiefinventaris, ter sprake. Ook de verschillende selec tiemethoden voor archieven werden naar voren gebracht, met als conclusie dat er soms te grote hoeveelheden archiefmateriaal ter beschikking staan om gedegen onderzoek te (kunnen) doen. De (mate van) toegankelijkheid en selectie is voor een belangrijk deel afhankelijk van het management en van het ontbreken van wetgeving op dit gebied. Anders dan bij een aantal centrale banken vallen algemene banken en particuliere ondernemingen namelijk niet onder archiefwetgeving. De archivaris van de Royal Bank of Scotland vertelde over de acquisitie van een verloren gewaand archief, de daarop volgende massaconservering en de presentatie van een selectie uit het archief op CD-ROM. In vier jaar tijd werden 289.000 verkleefde documen ten met een pincet van elkaar geschei den en er was vijf jaar nodig om het materiaal te ontsluiten. In 1995 kon met microverfilming worden begon nen; de microfilms zijn gebruikt voor de vervaardiging van de genoemde CD-ROM. Vooral het ontmoeten van collegae (archivarissen èn historici) en het uitwisselen van ideeën en bevindingen maakt het lidmaatschap van de EABH voor bankarchivarissen en -historici belangrijk en waardevol en het symposiumbezoek zo de moeite waard. Volgend jaar zal ABN AMRO, die dan haar 175-jarig jubileum viert, gastheer zijn; het symposium is op 18 en 19 juni en heeft als onderwerp 'European Overseas Banking'. 1) De site van het CEBH is te vinden op http://www.businesshistory.de/cebh.htmI Op deze site staat ook informatie over de EABH, GUG en SEBH. De site voor het BedrijfsArchievenRegister van het NEHA is http://www.iisg.nl/neha/barn/ Resp. Hoofd beleidsarchief en historische collecties, ING Groep; Bedrijfshistoricus Stichting ABN AMRO Historisch Archief; Stafmede iverker archiefheleid en -onderzoek, De Nederlandsche Bank NV STERKEN I m ATELIER m RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Mobiel 06 - 53 93 93 53 Semafoon 06 - 59 28 48 55 Vijf jaar geleden deed prof. F.C.J. Ketelaar in het Nederlands Archievenblad (juni 1993, p. 106/117) verslag van een werkbezoek dat hij als Algemeen Rijksarchivaris het jaar daarvoor aan Zuid-Afrika had gebracht. Hij gaf het de titel 'Een baken van goede hoop'. Veel van die hoop is uitgekomen, heel veel ook valt er nog te doen: de voorwaarden daarvoor zijn aanwezig - en dat versterkt de goede hoop. Dat nog lang niet alles is bereikt maar de voorwaarden voor een hoopvolle toekomst aanwezig zijn, kan men vaststellen bij lezing van een in 1997 door het Nationale Archief van Zuid-Afrika uitgegeven boekje van de hand van Verne Harris, adjunct-directeur Beleid, Ko-ordinasie en Transfor- masie van het Nasionaal Argief van Suid-Afrika.Harris ken ik als een van die bewondering afdwingende jongere Zuidafrikaanse archivarissen die niet alleen de transitie Veme Harris, bewondering afdwingende jonge Zuid-Afrikaanse archivaris sedert 1990 hebben weten te organiseren, maar die zich ook in de opbouw van de nieuwe samenleving tot het uiterste inspannen. Inspirerend exposé In nog geen 40 bladzijden zet Verne Harris helder uiteen wat archieven zijn, waartoe ze dienen, hoe ze gevormd, geselecteerd, bewaard en bewerkt worden en wat de kern van het beroep van archivaris uitmaakt. Niet eerder heb ik in zo'n kort bestek een beter en inspirerender exposé van archiefdenkbeelden en -praktijk gelezen. Maakt dat al het lezen tot een intellectueel genoegen, het boekje geeft bovendien de speciaal in Zuid-Afrika geïnteresseerde lezer een prima blik op de stand van zaken en vooruitzichten in het archiefwezen. Verder bevat het boekje een heel goede literatuurlijst, de Engelse tekst van de Wet op die Nasionale Argief van Suid-Afrika 1996 en van de in 1993 door de Zuidafrikaanse archivarissenvereniging vastgestelde ethische code. De Zuidafrikaanse grondwet (1996) rekent archiefzorg tot de overheidstaken op provinciaal niveau. Dat betekent dat de Staatsargiefdiens gedecentraliseerd wordt naar de negen provincies. De archiefbewaarplaats in Pretoria is nu het, Nasionale Argief van Suid-Afrika. Die in Port Elizabeth is op 1 april 1998 overgedragen aan de Oost-Kaap provincie; deze eerste provinciale archiefdienst zal worden geïntegreerd met de archiefdiensten van de vroegere thuislanden Transkei en Ciskei. De overige provincies volgen zodra zij in staat zijn om de archieffunctie over te nemen; voorlopig zal daar het Nationale Archief de zaken waarnemen. Voor de argiefbe- waarplekke in Kaapstad, Bloemfontein en Pietermaritzburg blijft de status-quo nog gehandhaafd. Het archiefwezen verkeert dus nog volop in transformatie en dat in een samenleving die als geheel nog zo zoekende en in beweging Openbaarheid essentieel Heel verstandig is aan het Nationale Archief door de ar chiefwet van 1996 een sterk professioneel gezag toegekend: het onderhoudt een nationaal geautomatiseerd archiefbe heersysteem waaraan alle provinciale archiefdiensten moe ten deelnemen, het bevordert coördinatie tussen de (meer 102/7 SEPTEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 8