Actie wordt ondernomen na publiciteit of druk van burgers. Dat valt de toezichthou ders, zoals de Rijksarchiefdienst en de Twee de Kamer, misschien te verwijten Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: 6 Bedrijfs-archiefservice Joustra 7 Ontbreken vakkennis Volgens functionarissen van de militaire inlichtingendienst zijn er beivust Suriname- dossiers vernietigd. "Dat zei men, ja. Maar voornamelijk omdat men die dossiers niet kon vin den. Toch is het onaannemelijk. Tij dens de afrondingsfase van het rapport heb ik er specifiek naar gevraagd: wie precies heeft ze dan vernietigd? Hoe weet je zeker dat het niet alleen de dubbele exemplaren of de kladjes zijn geweest? Het bleek niet mogelijk daar iets over te zeggen. Stukken zijn alleen onvindbaar omdat ze slecht toeganke lijk zijn. De oorzaak daarvan is, dat er geen echte vakkennis aanwezig was bij de MID. Een collega die deze kennis wel heeft, kon later via doorvragen bepaalde dossiers wel heel vlot vinden.' Bob de Graaff vertelde de commissie dat de B VD vrijwel niets bleek te hebben over oud CPN-leider Paul de Groot. Dat is uiterst onwaarschijnlijk. "Dat weet ik niet. De BVD heeft bij voorbeeld de bewuste politiek gehad om geen kamerleden te observeren. Paul de Groot is een groot deel van zijn periode kamerlid geweest. Overigens heb ik naar dat dossier niet gevraagd, en weet ik er inhoudelijk niets van." Pas actie na publiciteit De onderzoeker F. Kluiters suggereert dat veel gevoelig materiaal niet in archieven, maar in kluisjes wordt bewaard. Hij noemt een brief van Prins Bernhard uit 1952 aan de toenmalige minister van Oorlog als voorbeeld. Bleek onvindbaar te zijn. "Dat kan ik gemakkelijk verklaren, want daar heb ik informeel met archiefmedewerkers van Defensie over gesproken. Men heeft op dat ministe rie vrij lang het verbaalstelsel gehan teerd. Dat is een systeem waarbij de belangrijkste toegang tot het archief een soort trefwoordensysteem is. Nou, als je een archivaris boos wilt hebben, moet je zeggen dat je het archief met alleen trefwoorden toegankelijk hebt. Niettemin is dat bij de defensiestaf en het kabinet.van het Ministerie van Oorlog heel lang volgehouden. Dat archief vergt nadere ontsluiting en die betrokken brief kan er dus heel goed in zitten." Den Teuling gelooft niet dat stukken bewust in de kluis worden gelegd om te voorkomen dat ze in een archief te recht komen. "Als je wilt zorgen dat het niet op de verkeerde plaatsen komt, moet je het juist wél in het archief stoppen. En als je niet wilt dat het be kend wordt, moet je het op de ver keerde plaats in het archief stoppen." De meest opmerkelijke conclusie verbindt hij overigens niet aan het archiefbeheer zelf. "Wat me in deze affaire vooral opviel, is dat ze volledig aangestuurd is vanuit de druk van het publiek. Iedere keer weer. Actie wordt ondernomen na publiciteit of druk van burgers. Dat valt de toezichthouders, zoals de Rijksarchiefdienst en de Tweede Kamer, misschien te verwijten Daar staat de de reactie van de veiligheidsdiensten tegenover. Die is een beetje bedenkelijk. Zij willen via nieuwe wetsontwerpen de zaak toch weer zoveel mogelijk dichttimmeren, maar dat is niet de manier om dit me chanisme te doorbreken. Onze aanbe velingen gaan daarom in de andere richting. Je moet naar méér openheid. Je moet geen wetten maken waardoor de druk van het publiek volledig wordt weggenomen. Dat is ook niet goed voor de diensten zelf.' Duwen en trekken En met dat laatste is de voorzitter van de commissie drs. G. Valk het van harte eens, zo blijkt uit zijn reactie. Hij hoopt de conclusies van het rapport nog dit najaar met de nieuwe Tweede Kamer te kunnen bespreken. Maar het zal wel 'duwen en trekken' worden om Commissievoorzitter Gerrit Valk. Zelfs wanneer niet alle aanbevelingen worden opgevolgd, heeft de werkgroep volgens Valk een belangrijke betekenis gehad: "Het grote politieke belang is dat de Tweede Kamer hiermee voor het eerst de waarde van goed archiefbeheer onderschrijf. alle aanbevelingen aangenomen te krijgen, denkt hij. "Ik vind bijvoor beeld dat er geen enkele reden is het IDB-archief bij Algemene Zaken te laten liggen tot de wettelijke maxi mumtermijn is vestreken. Maar er zijn geen signalen dat de minister-presi dent daar zomaar mee akkoord zal gaan." Ook de aanbeveling om stuk ken van inlichtingen- en veiligheids diensten niet eindeloos te bewaren, maar na de voor overheidsdiensten gebruikelijke termijn van twintig jaar naar het Algemeen Rijksarchief te laten overbrengen, stuit op protest bij de betrokken ministers. Maar zelfs wanneer niet alle aanbevelingen worden opgevolgd, heeft de werkgroep volgens Valk echter een belangrijke betekenis gehad: "Het grote politieke belang is dat de Tweede Kamer hiermee voor het eerst de waarde van goed archiefbeheer onderschrijft." En dat de commissie te mild zou zijn geweest voor sommige hoofdrolspelers in het archiefdrama bij IDB en MID - dat wenst de voorzitter niet te onder schrijven. "Ik vind de ten aanzien van Hoekstra gebruikte term 'ambtelijk tekortgeschoten' bijvoorbeeld een harde formulering. Je kunt speculeren over de mate waarin Hoekstra bewust ruimte heeft gelaten voor vernietiging, of de mate waarin hij geveinsd heeft niet op de hoogte te zijn van het vernietigen van archiefbescheiden. Maar we hadden alleen nóg hardere woorden kunnen gebruiken, als we op dit punt iets hadden kunnen bewijzen. De gesprekken met Hoekstra waren behoorlijk hard. Het bewijs dat er be wust is vernietigd, hebben ze niet opgeleverd." - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06 -53 38 65 32 - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids - uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. 102/7 SEPTEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 4