Nieuws Het Utrechts Archief gaat er voor Presentatie Robles Atlassen Cursussen Fotobeheer O.C. 26 Workshop insectenbestrijding ICN 'Weten Geweten Gewist' krijgt Victorine van Schaikckprijs In de loop van 1999 zal het 'historisch archief van de Ne derlandse Spoorwegen in goede, geordende en toegankelijke staat worden overgedragen aan het Utrechts Archief. De rijkdom van het historisch archief staat buiten kijf: ontwerp en bouwtekeningen van treinen, stations en infrastructuur, foto's reclamemateriaal etc. Wie zal deze schatkamer gaan betreden? Om hier duidelijkheid over te krijgen lieten het Utrechts Archief en de NS een marktonderzoek uitvoeren naar mogelijke klanten, wensen en behoeften. Hieruit bleek dat naar verwachting lezers en redacties van vaktijdschriften op het gebied van spoorwegen en modelbouw, genealogen, medewerkers van museumlijnen, restaurateurs, beheerders van monumenten, milieu-onderzoekers, landschapsinrich ters, wetenschappelijke onderzoekers, regionaal-historische verenigingen en de NS zelf een beroep zullen gaan doen op de dienstverlening van het Utrechts Archief. Stamboomon derzoek, geschiedschrijving over stationsgebouwen, perso neelsbeleid en internationale samenwerking, het NS-archief maakt het allemaal mogelijk. Een deel van het materiaal en de archiefinventaris zullen via het Internet beschikbaar komen. Ook is het de bedoeling om cursussen, bezoekersgid- sen en tentoonstellingen op basis van het materiaal samen te stellen. Historische informatie moet bewaard èn verkocht worden. Dit geldt zeker voor een archief waaraan de eigenaar, de NS dus, vier miljoen gulden heeft besteed om het in de door archivarissen gewenste staat te brengen. Op dinsdag 27 oktober a.s. vindt de presentatie plaats van "De Robles Atlassen. Vestingbouwkundige plattegronden Situatiekaart van de militaire aanval die de Spaanse en Waalse troepen uitvoerden op Dokkum begin september 1572. De kaart is gemaakt door een Italiaanse tekenaar, zeer waarschijnlijk in opdracht van Caspar de Robles uit de Nederlanden en het verslag van een veldtocht in Friesland in 1572". De eerste versie van deze manuscript atlas werd ontdekt in een archief in Dresden. Later werd een tweede versie gevonden in een universiteitsbibliotheek in Austin (Texas, USA). Er werd besloten tot een facsimilé- uitgave met een wetenschappelijke verantwoording. Ter gelegenheid hiervan wordt ook op 27 oktober een stu diedag gehouden in het gebouw van de AEGON, Lange Marktstraat 11 te Leeuwarden met lezingen van de volgende sprekers: dr. Ch. van den Heuvel: Drie Robles atlassen en het verzamelen van vestingbouwkundige tekeningen in Europa in de tweede helft van de zestiende eeuw. drs. M. Schroor: De atlas in het kader van de Friese geschiedenis. drs. K. Huisman en drs. G. Jelsma: demonstratie van een historische atlas op CD-ROM. dr. G.J. de Langen: historisch kaartmateriaal als bron voor archeologisch onderzoek. prof. drs. S. Groenveld: 1572, Friesland als strijd toneel van de Opstand. Als dagvoorzitter treedt op prof. dr. K. van Berkel Na afloop van het programma wordt in het Ryksargyf een tentoonstelling over de Robles Atlassen geopend. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met S. van der Woude of B.H. de Vries, Ryksargyf, Tel. (058) 212 71 03, Fax: (058) 213 68 54 e-mail: rijksarg@euronet.nl website: www.euronet.nl/user/rijksarg/ Aanvang 10.00 uur. Kosten: fl. 25,= per persoon, over te maken op gironummer 807651 van het Ryksargyf, onder vermelding van: Studiedag. Aanmelding dient te geschieden vóór 1 oktober 1998. Tweedaagse cursus Storage Retrieval van Beeldmateriaal: het toegankelijk maken van beeldcollecties op 24 en 25 september a.s. met daarin de volgende onderwerpen: ontsluiting van afbeeldingen, de keuze van software, beeldrecht, 'imaging', digitale opslag en projectorganisatie. Kosten: fl. 695,= Cursus Documenten Digitaal: het digitaliseren van audiovisueel materiaal, 9 oktober a.s. met daarin de volgende onderwer pen: digitale opslag audiovisuele documenten zoals foto's, dia's, video- en geluidsbanden. U leert er basistechnieken van digitalisering en toepassing op AVM-collecties. Kosten: fl. 445,= Tweedaagse cursus Databouw: ontwerp en praktijk voor kleine organisaties. Praktische cursus voor het zelf bouwen van een database voor het beheer van collecties. Kosten: fl. 695,= Informatie: Fotobeheer OC Opleidingen en adviezen, Tel. (0655) 36 49 56. Wanneer eenmaal een insectenplaag heeft toegeslagen, lopen archieven, bibliotheken en musea grote kans op schade. Effectiever (en goedkoper) dan bestrijding achteraf is de Geïntegreerde insectenbestrijding (ook wel bekend als Integrated Pest Management). Deze strategie bestaat uit een vijf-stappenplan. Het Instituut Collectie Nederland (ICN) biedt binnenkort opnieuw een workshop aan om u deze strategie eigen te maken. Iedereen die verantwoordelijkheid draagt voor (toezicht op) het beheer van collecties behoort tot de doelgroep. Info: Agnes Brokerhof, Advies Onder zoek (020) 305 47 29 en Monique de Louwere, Opleidingen (020) 304 46 55. Volgens de Stichting Victorine van Schaick Fonds was de beste publicatie uit 1997 op het gebied van bibliotheek en informatie 'Weten geweten gewist, bedreigde wetenschappelijke collecties in archieven en bibliotheken'Voor de samenstelling van dit mooi verzorgde boekje, een uitgave van de European Commission on Preservation and Access (ECPA) tekenen vijf auteurs: Gebriëlle Beentjes, Mariska Herweijer, Yola de Lusenet, Karin Scheper en Paula Witkamp. De vormgeving werd verzorgd door Edita KNAW. De Victorine van Schaickprijs bestaat uit een bedrag van fl. 3-000,= en een penning. Uit het juryrapport: "Weten geweten gewist maakt iedereen die informatie verschaft of gebruikt op een indringende en ver rassende manier duidelijk waarom collecties bedreigd zijn. De auteurs behandelen het conserveringsvraagstuk van alle Vrouw zonder hart'. Glasnegatief waarbij een deel van het beeld is losgeraakt van de drager (Foto: collectie Gemeentelijk Archiefdienst Rotterdam, Copyright ECPA) kanten en hebben daarbij een veel bredere doelgroep op het oog dan alleen de vakmensen. Met aansprekende voorbeel den en welgekozen illustraties laten zij zien welke maatre gelen nu al worden genomen of mogelijk zijn om het verval te stuiten. Daarnaast wordt aandacht besteed aan allerlei vragen die nog openstaan." De aanmoedigingsprijs voor 1997 (fl. 500,=) ging naar het rapport 'Multi-media vanuit bibliotheekperspectief dat door Jos Fransen werd opgesteld in het kader van de IT-Strategienota van de Universiteitsbibliotheek te Maastricht, waar hij werkzaam is. De prijsuitreiking vindt plaats op 11 november in de Aula van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag tijdens een landelijke bijeenkomst over het nationaal conserveringspro gramma Metamorfoze. Weten geweten gewist is verkrijgbaar door fl. 10,— over te maken op rekening 43.64.65.302 t.n.v. KNAW. Amsterdam en o.v.v. 'ECPA-boekje'. Het rapport over multimedia is op Internet: www- edocs.nnimaas.nl!general!multimedia!pdf Voorkant en pagina van een in de loop der eeuwen aangetast, 17de eeuws boek (Oude Boekencollectie KNAW, Amsterdam, copyright ECPA)

Archievenblad | 1998 | | pagina 16