Ar chief nieuws a Gereedschap Honderd jaar later m 24 Nieuwe medewerkster bureau KVAN Website KVAN Ledenlijst KVAN Student-lidmaatschap KVAN Tot slot: de KVAN zou overigens niet de enige beroepsvere niging zijn die wat moeite heeft in de omgang met een code: in 1996 rapporteerde het Rathenau Instituut erover in: H.J. Bot e.a., Beroepsethiek en beroepsverenigingen. Rapport in odracht van de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, 15 februari 1996. Door Chris Streefkerk, voorzitter KVAN 'Gebruikt gereedschap roest niet' is een zegswijze die zeker van toepassing is op onze beroepscode die in de laatste algemene ledenvergadering (23 april) is aanvaard. Het is daarom een goede zaak dat Charles Jeurgens in zijn 'Redac tioneel' (afl. 5) een discussie aangezwengelde over de wijze waarop onze vereniging met de code om zal dienen te gaan. Inderdaad bepaalt onze vereniging zelf hoe zij met de code om wil springen en welke waarde zij er aan wil toekennen. Daarbij geldt zeker dat een 'mooi beroep een krachtige code verdient'. De kracht van de code zal echter in het gebruik moeten blijken. Het bestuur beschouwt de code geenszins als vrijblijvend. Het is jammer dat dit door het Haagse hei- geweld wellicht onvoldoende over het voetlicht is gekomen. Door de vanzelfsprekendheid van dit standpunt is het te impliciet gebleven. De code is een goed gereedschap dat we zullen leren hante ren. In het gebruik zal blijken dat het wel een specialistisch precisieinstrument is dat met de nodige ambachtelijkheid gehanteerd dient te worden. Immers een code is geen (Archief)wet en ethiek is geen recht. Het is daarom moeilijk om op voorhand een uitspraak te doen in een vooralsnog redelijk abstracte casus. Pas wanneer de code in concrete gevallen is toegepast zal er meer over te zeggen zijn. Net zoals bij wetten zal de jurisprudentie de waarde ervan moe ten uitwijzen. De code heeft zowel een externe (naar de buitenwereld toe) als een interne werking (tussen onze leden onderling). De externe werking is denk ik wel redelijk duidelijk. Anders ligt het wanneer leden onderling van mening verschillen over het gebruik van de code en zich tevens beroepen op wetten en doctrine. Royement dient toch wel een ultimum remedium te blijven. Met Ketelaar (zie hierboven) ben ik van mening dat de code zowel toetssteen als wetsteen dient te zijn, die ons scherp en op peil houdt. Door Joan van Albada Over 100 jaar zal blijken dat het beschikbaarkomen van de Code of Ethics even cruciaal voor de ontwikkeling van ons vak is geweest als de publikatie van de Handleiding 100 jaar gele den. De Code geeft alle reden voor het instellen van een nieuwe column in het Archievenblad, elk nummer een casus uit de archiefpraktijk, van commentaar te voorzien door de lezers. Een echt vak kent criteria voor wat niet kan. Zwart - wit - grijs, heel veel grijs. Vakgenoten helpen elkaar bij het onderscheiden van contouren in het grijs. Ethnic cleansing en daaraan gekoppeld archives cleansing is zwart. Is het willens en wetens handhaven van een slecht depot klimaat en het daarmee laten verloederen van archivalia lichtgrijs, midden grijs, donkergrijs of zwart? Is het laten raadplegen door bezoekers van brittle paper grijs of zwart? En door de archi varis zelf, lichtgrijs of gitzwart? Is het aanvaarden van een schenking van een aantal documenten die qua herkomst behoren tot een archief dat al in een andere bewaarplaats berust wit of grijs? Voldoende onderwerpen voor uitvoerige bespiegelingen, die tezamen vakgenoten en buitenwereld vertrouwd zullen maken met wat wel kan en wat niet kan. Zonder krachtige code geen mooi beroep. Om te beginnen een praktijkvoorbeeld. Uit de meest katholieke stad van Nederland uit de tijd dat het in het zuiden nog donker was. In een archiefbewaarplaats bevindt zich een aantal foto's van de bouw van de eerste spoorbrug gen die het zuiden met het westen zouden verbinden en daarmee niet alleen het licht maar ook de roden. Een enthousiaste archivaris toont de foto's uit een bedrijfs/ familiearchief (bruikleen) aan een spoorwegfanaat, die wordt wild enthousiast. Hij of zij komt met het voorstel de foto's te ruilen tegen aan aantal objecten direct verbonden met de historie van de stad. De archivaris wijst beargumenteerd (goede argumenten) het voorstel van de hand. De fanaat zoekt het hoger op. De portefeuillehouder kiest de zijde van de fanaat. De archivaris handhaaft zijn standpunt, nu niet en nooit niet. De portefeuillehouder denkt aan dwang. De archivaris oppert de mogelijkheid van ontslagneming en openbaarmaking van het dossier, met als ultieme dreiging dat 'het vak' de vacature 'besmet' zou verklaren. Voorwaar geen klein dreigement. De archivaris hoefde niet te verhui zen. Met de portefeuillehouder kwam het niet meer echt goed. Vraag: speelde de archivaris hoog spel? Is er wel een vak, en zo het bestaat is het solidair? Hebben wij archiva rissen een boodschap aan elkaar en aan ons zelf? Zijn wij bereid ons en eikaars handelen te toetsen aan een Codei Mijn keus is duidelijk. In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland wor den berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden aan het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag; of fax 070-382 57 90 en nu ook e-mail: bureau@kvan.nl. De deadline voor aan te leveren kopij is de vijfde van de maand voor het Archievenblad dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. Vanaf 3 augustus 1998 versterkt Simone Gemmink het bureau van de KVAN. Simone is aangesteld als administra tief medewerkster en zal werkzaam zijn van 9.00 uur tot 13.00 uur van maandag tot en met vrijdag. Dit betekent dat het bureau nog optimaler bereikbaar zal zijn. Het bureau heeft nu meer menskracht om de KVAN onder de aandacht van potentiële nieuwe leden te brengen, de website verder te ontwikkelen en secties en commissies te ondersteunen. Hierdoor kan de KVAN zich beter profileren. p I 2. 35' 1/1 n 3 worden in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Zo biedt een ledenlijst gelegenheid contacten tussen de leden van de KVAN te leggen en te verstevigen. In de ledenlijst zal vermeld worden: de namen van de leden, met bijbehorend privé-gegevens en indien van toepassing de naam van de werkplek. Alle leden ontvangen een kaart met hun gegevens, zoals die bekend zijn bij het bureau. U wordt verzocht uw gegevens te controleren en indien u dit noodza kelijk acht, de kaart te retourneren met eventuele verbete ringen. Mocht u geen kaart ontvangen hebben, neemt u dan even contact op met het bureau van de KVAN, telefoon 070-3478656 of e-mail: bureau@kvan.nl. De website van de KVAN mag zich op een toenemende be langstelling verheugen. In de maand juli hebben zo'n 120 personen de website bezocht. Een enkeling heeft zelfs via e-mail commentaar gegeven op de inhoud van de website. Wat kunt u vinden op de website (en eventueel downloaden\)~> Berichten die verschijnen in Archiefnieuwsberichten van AVA, PROA en SP Are; belangrijke notities van de vereni ging, zoals de Ethische Code voor archivarissen, het jaarver slag en het activiteitenplan 1998-2001. Het bureau werkt samen met de provider aan een digitale versie van de Almanak voor het Nederlands Archiefwezen. Website: www.kvan.nl E-mail: bureau@kvan.nl Zoals u in het Archievenblad van juli/augustus 1998 heeft kunnen lezen wil het bestuur van de KVAN een ledenlijst publiceren. De ledenlijst zal naast de Almanak van het Ne derlands Archiefwezen een rol vervullen in de contactfunctie die de KVAN nastreeft. Waarin onderscheidt een ledenlijst zich van de Almanak? In een ledenlijst zullen alle leden van de KVAN vermeld wor den, ongeacht hun (werk)achtergrond. Er is dus ook ruimte voor stagiaires, gepensioneerden en leden die buiten het openbaar archiefwezen werkzaam zijn. Een ledenlijst doet recht aan de leden, en vooral aan die leden die niet vermeld Tijdens de Algemene Ledenvergadering in oktober zal het bestuur de leden van de KVAN voorstellen akkoord te gaan met een wijziging in de contributiecategorie. Veranderingen op het gebied van opleiding van archivarissen en andere specialisten in contextgebonden informatie geven het bestuur aanleiding tot het instellen van een 'student lidmaatschap'. In het verleden waren aspirant-leden van de KVAN afkom stig van de Archiefschool, een eenjarige opleiding die men sen naast hun werk volgden. Inmiddels kent het archief wezen een aantal reguliere opleidingen aan hogescholen en universiteiten. Dat zijn onder meer de Hogeschool van Amsterdam en de Universiteit van Amsterdam. Deze opleidingen bieden studenten een programma met een studiepad van drie of vier jaar. De studie is een full- time activiteit. Voor de meeste studenten zal studiefinanciering de enige bron van inkomsten zijn. Om onder deze omstandigheden het lidmaatschap van de KVAN aantrekkelijk te maken, wil de KVAN een student lidmaatschap instellen. Studenten kunnen voor deze catego rie van lidmaatschap in aanmerking komen voor 40, - per kalenderjaar, op vertoon van een kopie van een collegekaart. Sectie PROA zal in september en oktober een aantal kennismakingsaciviteiten organiseren op deze opleidingen.

Archievenblad | 1998 | | pagina 13