s le Dag van het Document: de KVAN was erbij Een extra Almanak voor uw studiezaal: een goed idee! Sectie Historische Bedrijfsarchieven van NVBA Digitale sleutel tot familiegeschiedenis Digitale Duurzaamheid ondergebracht bij Binnenlandse Zaken Website KVAN, kunt u hem al? 18e Jaarboek voor de vrouwengeschiedenis: Parallelle levens 5.8.20 Hoogheemraadschap van Rijnland E-mail afdeling Archieven: iterson@hhrsriinland.nl 5.10.9 Gemeentearchief Waalwijk Telefoon: 0416-68 34 14 5.10.19 Regionaal Archief West-Brabant E-mail: rawestbrabantwxsnl Maandag 10.00 - 16.30, dinsdag-vrijdag 9.00 - 16.30, woensdag 16.30 - 21.00 (m.u.v. juli-augustus) Postadres: Postbus 140, 4760 AC Zevenbergen 5.11.7 Gemeentearchief Venlo Het gemeentearchief is gesloten tot 17 augustus 1998. De studiezaal gaat 18 augustus 1998 weer open. 13.1.1 Stichting Archiefschool Adres: Gebouw Leeuwenburg, Weesperzijde 190, 1097 DZ Amsterdam. Telefoon: 020-595 19 00 Fax: 020-595 19 20 Directeur: mw. drs. S. Maarschalkerweerd-Dechamps Enkele telefoontjes naar het bureau wezen het al uit: de ar chivarissen wachtten met smart op hun nieuwe editie van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Wat later dan u gewend was, is de Almanak medio juni 1998 verschenen. U weet hoe vaak u de Almanak raadpleegt. De Almanak is gemakkelijk voor iedereen die archieven raadpleegt. Dus ook voor genealogen, historici of archiefvorsers in het algemeen. Daarom is de nieuwe Almanak een aanwinst voor uw studie zaal of archiefwinkel. De Almanak is een handzaam over zicht van het archiefwezen. Per instelling wordt gegeven: adres, telefoon, fax, e-mail, openingstijden en namen van medewerkers. U kunt de Almanak bestellen bij het bureau van de KVAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, tel. 070-3478656, fax 070-3825790. Prijs: 50,- (incl. verzendkosten). Op 27 maart 1998 heeft de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen een sectie Historische Bedrijfarchieven opgericht. De sectie wil vooral criteria verzamelen, opstellen en verspreiden voor de werkwijze ten aanzien van historische bedrijfsarchieven. De sectie richt zich op kleinere en middel grote bedrijven. Inlichtingen: A.J. Bannink, tel. 010-2174107, e-mail: ton.bannink@unilever.com Op 19 mei 1998 gaf de KVAN acte de présence in De Ree horst in Ede tijdens de Zevende Dag van het Document. Archivarissen, mediathecarissen, bibliothecarissen, informa tion managers, documentalisten, uitgevers en webmasters informeerden zich over de nieuwste ontwikkelingen in het vakgebied. Josje Valenbreder-Everse nam namens de KVAN deel aan de programmacommissie van de Zevende Dag van het document. Janny Steenhuis, penningmeester van de KVAN was dagvoorzitter van het lezingenprogramma. Het congres werd begeleid door een beurs, workshops, product presentaties. Marieke de Haan vertegenwoordigde de KVAN met een informatiestand op dit belangrijke evene ment op gebied van document- en informatiebeheer. Een blik op de deelnemerslijst leerde dat de archivarissen slechts in geringe aantallen waren gekomen. Dat is jammer, omdat de Dag van het Document ook archivarissen een goede gelegenheid biedt om kennis te nemen van moderne ontwikkelingen die het vak raken. De Rijksarchiefdienst is een proeftuin gestart waarbij er ge gevens voor stamboomonderzoek via Internet beschikbaar komen. Het gaat hierbij om gegevens uit de burgerlijke stand: de registratie van geboorte, huwelijk en overlijden. Om te beginnen start de proef met een database voor de provincies Friesland, Drenthe, Flevoland, Utrecht en Noord- Brabant. Dat betekent dat belangstellenden aan hun computerscherm thuis kunnen speuren naar gegevens over hun voorouders die in genoemde provincies geboren zijn, getrouwd of overleden. De website geeft aan welke gegevens er precies in de database zitten. Met de komst van deze database begint het project Digitale Sleutel tot de Familiegeschiedenis. De proeftuin wordt de komende jaren uitgebreid. Voor nadere informatie: drs. H.G. Oost, projectleider Digi tale Sleutel, Rijksarchief Noord-Holland, tel. 023-517 27 00 of Internethttp//wwwarchief, nl De ministeries van Binnenlandse Zaken en Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen, die verantwoordelijk zijn voor het programma Digitale Duurzaamheid, hebben besloten om het programma voort te zetten op een manier die meer recht doet aan de verantwoordelijkheden van de twee betrokken ministeries. Het programma Digitale Duurzaamheid in zijn huidige vorm, houdt op te bestaan vanaf 1 juli 1998. Vanaf 1 juli 1998 is het ACIB (Advies- en Coördinatiepunt Informatiebeveiliging) van het ministerie van Binnenlandse Zaken verantwoordelijk voor de algemene coördinatie van het programma Digitale Duurzaamheid. Het ACIB zal zich vooral richten op de dynamische fase van de archivering. De Rijksarchiefdienst zal zich vooral bezighouden met de vorming van een digitaal depot, het opstellen van regels voor digitale archivering en de inrichting van een kenniscentrum digitale archivering. Meer informatie over het programma Digitale Duurzaamheid: Ministerie van Binnenlandse Zaken Advies- en Coördinatiepunt Informatiebeveiliging (ACIB) Postbus 20011 2500 EA Den Haag tel. 070-302 6763 fax 070-302 7623 contactpersoon: Hans Goutier, tel. 302 7238, e-mail: hans.goutier@minbiza.nl contactpersoon RAD: Hans Hofman, tel. 070-314 0246, e-mailhanshofmanrad. archief.nl Vanaf mei 1998 beschikt de KVAN over zijn eigen website! Op de website vindt u informatie over de vereniging, dus ook over de secties van de KVAN. Daarnaast is een selectie van het archiefnieuws opgenomen en zijn links naar relevan te websites opgenomen. Aan de digitalisering van de Alma nak wordt gewerkt, binnenkort zult u ook op Internet kunnen zoeken naar archiefdiensten. Zoals u merkt is de website nog volop in ontwikkeling. De KVAN gedraagt zich op dit gebied hetzelfde als andere archiefdiensten die op Internet gaan en gaandeweg werken aan vorm en inhoud van de website, [lees hiervoor ook het rapport Achter de Internetsite [zie elders op deze pagina's 'Archieven en Internet, een prille liefde]. Dat betekent dat u, als gebruiker, een grote invloed kunt uitoefenen op de in houd en vorm van de website. Daarom roep ik iedereen op de website te bezoeken en aanbevelingen of opmerkingen door te geven aan het bureau van de KVAN. Geef uw wen sen en verwachtingen door, dan kan de website van de KVAN uitgroeien tot een informatiefgevarieerd en vooral interactief medium. Uw mening en uw meedenken stel ik zeer op prijs. Bureaumedewerker en KVAN webmaster Marieke de Haan. Website: www.kvan.nl, e-mail: bureau@kvan.nl. Onlangs verscheen de achttiende aflevering van het Jaarboek voor Vrouwengeschiedenis met als thema 'Parallelle levens'. Naast een zestal dubbel-biografische ARTIKELEN bevat het in de rubriek PORTRET de levensbeschrijving van de be roemdste Amsterdamse archivaris Isa van Eeghen. Ook in voorgaande jaren kwamen interessante onderwerpen aan bod zoals 'Deugd en Ondeugd' (Jaarboek 13), 'Femi nisme en verbeelding' (Jaarboek 14), 'Sekse en oorlog' (Jaarboek 15), 'Het zaad der Middeleeuwen' (Jaarboek 16) en 'Geld Goed' (Jaarboek 17). In 1999 zal Jaarboek 19 verschijnen met als thema 'Eten en drinken'. Nieuwsgierig? Neem een abonnement, zodat u zeker weet dat u de hoogte blijft. Vrouwengeschiedenis is onderdeel bij het eindexamen in 1999- Het 18e Jaarboek voor Vrouwengeschiedenis PARALLELLE LEVENS bevat: ARTIKELEN Marja Pruis, Een schok van herkenning. De vriendschap van A.H. Nijhoff en Marlow Moss Fia Dieteren, Twee levens, twee geloven. Feminisme en katholicisme in de levens van Elisabeth en Cecile de Jong van Beek en Donk Mineke Bosch, Parallelle levens op de fiets. Het (wiel- rijders)verbond van Aletta Jacobs en Carel Gerritsen Elsbeth Etty, 'Een droom dat ik was uitverkoren'. Henriette en Rik Roland Holst Barbara Henkes, 'Het vuil, de sterren en de dood'. Lukas Plaut en Stien Witte: portret van een 'gemengd' huwe lijk. BRON Mineke Bosch en Eddy ter Braak, Dagboek van een 'vrij huwelijk'. Frederica van Uildriks en Vitus Brandsma FORUM Jantine Oldersma, Het verdriet van vrouwenstudies

Archievenblad | 1998 | | pagina 23