Gegevens noodzakelijk bij de beoordeling van een verzoek tot machtiging tot con versie van een digitaal archiefbestand naar een nieuw digitaal systeem Archieven en Internet, een prille liefde Algemene ledenvergadering en studiedag op 23 oktober 1998 PROA-enquête brengt personeelsbeleid in kaart Ledenlijst KVAN en privacy Mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen door A.J.M. den Teuling, provinciaal archiefinspecteur in de provincies Drenthe, Friesland en Groningen, in overleg met T.G.A. Steemers, Rijksarchiefdienst. A.J.M. den Teuling, secretaris. Archiefwet 1995 artikel 7 en Archiefbesluit 1995 artikel 6. Vastgesteld door het Landelijk overleg van provinciale archiefinspecteurs [LOPAI], maart 1998. Na het van kracht worden van de ministeriële regeling als bedoeld in artikel 11 van het Archiefbesluit zal dit stuk opnieuw worden geredigeerd. 1. Naam van het bestand, datum van aanmaak, periode waarop de gegevens (archiefbescheiden) in het bestand betrekking hebben. 2. Omschrijving van de inhoud van de archiefbescheiden in het bestand. Bij de uitvoering van welke taken is het ontstaan? Zijn er relaties met andere archiefbescheiden, digitaal of op papier? 3. Reden van de conversie. 4. Opgave ex artikel 2 eerste lid onder c en d van het Archiefbesluit 1995 van de wijze waarop rekening wordt gehouden met de waarde van de archiefbescheiden als bestanddeel van het cultureel erfgoed en het belang van de in de archiefbescheiden voorkomende gegevens voor overheidsorganen, voor recht- en bewijszoekenden voor historisch onderzoek. 5. Omvang en opslagformaat (bijv. Dbase III, WP 5.2) 6. Gegevens over applicatie en/of software waarmee het bestand gelezen kan worden, zowel de oude als de nieuwe: naam, versie, tijdstip sinds wanneer het in gebruik is. 7. Gegevens over de dragers (schijf, tape, cd-ROM). 8. Gegevens over het platform: naam en versie van het besturingsprogramma, gebruikte apparatuur (type en versie), periode gedurende welke het in gebruik is (geweest). 9. Vergelijkend overzicht van de functionaliteit van het te vervangen en het nieuw in te voeren systeem. 10. Verdeling van bevoegdheden en autorisaties ter zake van het te converteren systeem, zijn functies en het bestand zelf; ditzelfde ten aanzien van de beoogde nieuwe si tuatie. De reden hiervan is dat men moet nagaan, of in de nieuwe situatie de bevoegdheid tot mutatie van oudere gegevens wordt gewijzigd (verruimd), waardoor authenticiteit en betrouwbaarheid van de oude gegevens in gevaar kunnen komen. 11. Verslag van de test-conversie van de gegevens uit het oude naar het nieuwe systeem, waaruit moet blijken of de volledigheid van de gegevens gegarandeerd zal zijn. Opgave van beveiligingsmaatregelen. 12. Verslag van de vergelijking van de functionaliteit van de gegevens in het te vervangen en het nieuwe systeem; wanneer het nieuwe systeem op enig punt minder pres teert dan het oude, moet worden aangegeven waarom de oude functie kan worden gemist of hoe het gemis is gecompenseerd. A.J.M. den Teuling, secretaris Op 16 juni 1998 stroomde de Jaarbeurs vol met nieuwsgie rige archivarissen en archiefmedewerkers voor een nadere kennismaking met het nieuwe medium Internet. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken organiseerde dit seminar in samenwerking met de KVAN. Het ministerie wil burgers dichter bij bestuur en publieke diensten als archieven brengen en Internet is daarvoor een prima instrument. Met het seminar wil het ministerie werkenden in een archief inzicht geven in de mogelijkheden die Internet voor de archiefinstelling. Internet heeft ingrijpende gevolgen voor elk onderdeel van de samenleving, en dit geldt zeker voor archiefdiensten. Dit toonde de workshops van archiefdiensten van Tilburg, Delft en Zwolle aan, die al geruime tijd bezig zijn met Internet. Internet is voor deze diensten meer dan een elektronisch uithangbord van de archiefdienst. Ook de dienstverlening van de archiefdiensten loopt via Internet. Inventarissen kunnen via Internet gemakkelijk worden geraadpleegd door de eigen archiefmedewerkers, bezoekers op de zaal en door bezoekers van de website. De website-bezoekers zijn voor een deel nieuwe bezoekers, die zo voor het eerst kennis maken met een archief. Een groot voordeel voor zowel bezoeker als archiefdienst is dat een website-bezoeker zich thuis goed kan voorbereiden. Immers, thuis heeft de genealoog of archiefvorser zijn of haar naspeuringen gedaan en kan desgewenst de stukken via een e-mail reserveren of laten kopiëren. De workshops over de voorbereiding, de opzet en het onder houd van een website werden verzorgd door VB Deloitte Touche Management Consultants. In opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dit bureau onder zoek gedaan naar het gebruik van Internet bij gemeenten, waterschappen, musea en archieven. De praktijkervaring van andere (archiefdiensten kan nuttig zijn bij de ontwikkeling van een website voor de eigen dienst. De deelnemers konden zelf aan de slag met enkele workshops waar 'hands on' geoefend kon worden met Internet. De workshops over nuttig gebruik van e-mail en over browsen en informatie vinden op het World Wide Web toonden het (on)gemak van Internet. Je kunt namelijk een hoop vinden met Internet, maar je dient eerst de weg te vinden. Dit seminar is een heldere wegwijzer geweest naar de digitale weg. Wegens het succes zal dit seminar nogmaals worden aangeboden op 27 oktober 1998 in de RAI in Amsterdam. Hiervoor worden in eerste instantie die mensen uitgenodigd die zich voor het eerste seminar hadden opgegeven en op de wachtlijst zijn geplaatst. Meer informatie vindt u in de publicatie Achter de Internetsite, www.minbiz.nl. De archieven op Internet zijn te vinden via: www.archief.nl. De najaarsledenvergadering en de studiedag van de KVAN zullen plaatsvinden in de Doelenzaal in de Universiteitsbi bliotheek van de Universiteit van Amsterdam, Singel 425 te Amsterdam op vrijdag 23 oktober 1998. Het bestuur nodigt haar leden en andere belangstellende van harte uit hierbij aanwezig te zijn. De studiedag van de KVAN zal in het teken staan van 100 jaar Handleiding oftewel de betekenis van de standaardisatie bij de ontsluiting van archieven. De Stichting Archiefpubli caties heeft ter gelegenheid van het eeuwfeest van het 'levenswerk' van onze illustere voorgangers Muller, Feith en Fruin een herdenkingsbundel 100 jaar Handleiding in voor bereiding. Deze bundel zal aan het einde van de studiemid dag gepresenteerd worden. P.J. Horsman en drs. Th.H.P.M. Thomassen zijn beide auteur van die bundel en zullen spreken tijdens de studie middag. Daarnaast zullen één of twee leden van de Com mittee on Descriptive Standards van de International Council on Archives een bijdrage leveren. Dagvoorzitter is mevrouw dr. J.A.M.Y Bos-Rops. Prof.dr. F.C.J. Ketelaar, de derde auteur van de bundel 100 jaar Handleidinghoudt aansluitend zijn oratie als hoogleraar archiefwetenschap in de aula van de Universiteit van Amsterdam, Singel 411. De leden van de KVAN zijn van harte welkom bij de oratie. 10.00 uur 10.30 - 11.15 uur 11.15 - 13.15 uur 13.15 - 14.15 uur 15.00 uur Programma Ontvangst met koffie Algemene Ledenvergadering KVAN Studiedag over 100 jaar Handleiding Lunch Oratie prof.dr. F.C.J. Ketelaar U kunt de ledenvergadering kostenloos bezoeken. De kosten voor deelname aan de studiedag en de lunch bedragen 30,-. Informatie: bureau KVAN, tel. 070-347 86 56 of e-mail: bureau@kvan.nl. In 1996 begon het Platform voor Recent Opgeleide Archi varissen, PROA, met de opzet van een enquête naar de arbeidsmarkt voor archivarissen. In een eerdere enquête in 1994 onderzocht PROA de logevallen van de afgestudeer den, nu stond het personeelsbeleid van de werkgevers in deze sector centraal. De presentatie van de resultaten van de enquête zal plaats vinden op donderdagmiddag 8 oktober in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Hierbij zijn tevens als spreker uitgenodigd de heren D.P. de Vries, rijksarchivaris in Fries land en A.L.M. van Heijst, directeur van DOXIS, documen taire informatie specialisten. Het bestuur van PROA nodigt haar leden en andere belang stellenden van harte uit om de presentatie bij te wonen. Plaats: Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem-Alexanderhof 5, Den Haag. Tijd: 8 oktober 1998, vanaf 14.00 uur. Het bestuur van de KVAN zal in het najaar 1998 een leden lijst uitgeven. Het bestuur gaat hierbij in op het verzoek van een aantal leden. In de ledenlijst zal vermeld worden: de namen van de leden, met bijbehorend privé-adres en indien van toepassing de naam van de werkplek. Mocht u als lid bezwaar hebben tegen het bekendmaken van uw adresgegevens, geeft u dat dan door aan het bureau van de KVAN. In dat geval zal uitsluitend uw naam en eventueel de naam van uw werkplek vermeld worden. Gelieve uw bezwaar voor 15 september 1998 te melden bij het bureau van de KVAN, tel. 070-3478656 of e-mail: bureau@kvan.nl. Mutaties in de gegevens van de Almanak van het Neder lands Archiefwezen, editie 1998, kunt u doorgeven aan het Bureau van de vereniging, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Van deze wijzigingen wordt melding gedaan in 'Archiefnieuws'. Nieuwe vermelding: 3.8.1 Immigratie Naturalisatie dienst Agentschap van het Ministerie van Justitie Bezoekadres: Schedeldoekshaven 102, Den Haag Postadres: Postbus 30125, 2500 GC Den Haag Telefoon: 070-370 3752 Fax: 070-370 3085 Archivaris: C. Rooijackers 2.6 Rijksarchief in Drenthe Rijksarchivaris in Drenthe, dr. P. Brood, aanvaardt op 1 september de functie van uitgever bij Regio Project en Orga nisatoren in Groningen. Voor een periode van maximaal een jaar zal mr. D.P. de Vries, rijksarchivaris in Friesland, ook dit ambt in Drenthe waarnemen. 5.8.9 Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam Bezoekadres: Hofdijk 651, 3032 CG Rotterdam Postadres: Postbus 71, 3000 AB Rotterdam Telefoon: 010-243 4567 Fax: 010-243 4666

Archievenblad | 1998 | | pagina 22