Restauratie-Atelier Helmond B.V. Hoe staat het eigenlijk met Fokker? Uiteindelijk hebben we gekozen voor het ontwikkelen van een be perkte kerntrefwoordenlijst, die inmiddels uit zo'n 200 woorden bestaat voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NU Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 16 Door Jeroen van Oss 17 meteen een verwijzing krijgt naar voedings- en genotmiddelenin dustrie en ook meteen de resultaten krijgt. Hij hoeft dus niet een nieuwe zoekactie te starten met een kerntrefwoord. Natuurlijk geeft dit voorbeeld ook aan waarom hier slechts van een voorlopige oplossing sprake is. Want de gebruiker die op zoek is naar archieven van distilleerderijen krijgt via bieden van veel meer informatie van archiefdiensten via dit medium. Enkele individuele diensten zijn al veel verder met het aanbieden van sommige toegangen (denk aan de ge meentearchieven van Delft en Zwolle) maar in Zuid-Holland is de schaalvergroting waaraan wordt gewerkt uniek. Tevens is heel helder aan het licht gekomen hoe noodzakelijk het is dat het archiefwezen zich serieus bezig gaat houden met de ontwikkeling van een thesaurus. In de bibliotheekwereld is men op dat gebied al een stuk verder zodat de archiefwereld daar wel wat van kan leren. Het adres van de site is: http://www.probiblio.nl/archieven 1) Er is gebruik gemaakt van de volgende thesauri/ trefwoordenlijsten: ABS-trefwoordenlijst; VNG-thesaurus; LID-trefwoorden thesaurus; Standaardtrefwoordenlijst Rijksarchiefbibliotheken het kernwoord voedings- en genotmiddelenindustrie ook het archief van de lokale koekfabriek als treffer. Voor die koekfabriek geldt immers hetzelfde: via het trefwoord koekfabrieken dat niet tot de kernwoordenlijst behoort, wordt de gebruiker via voedings- en genotmiddelenindustrie naar deze treffer geleid. Er zit dus nogal wat ruis bij de treffers. Zoekmogelijkheden Zoeken op vrije tekst en op trefwoord zijn weliswaar de meest in het oog springende maar niet de enige zoekmoge lijkheden. Bij zoekacties op zowel trefwoord als vrije tekst kan de gebruiker beperkingen aanbrengen door booleaans te zoeken of door zijn zoekvraag te beperken in tijd (er kan een begin- en eindjaar worden opgegeven). Daarnaast kan de gebruiker een selectie maken binnen welke aangesloten archiefdiensten hij wil zoeken: binnen alle diensten tegelij kertijd of alleen binnen een bepaalde geselecteerde dienst. Tenslotte kan de gebruiker ook achterhalen in welke dienst zich de bestuurlijke archieven van een bepaalde geografische eenheid bevinden. Is hij bijvoorbeeld op zoek naar het archief van de voormalige gemeente Kethel en hij weet niet waar dat archief nu bewaard wordt, dan kan hij als geografi sche eenheid Kethel opgeven en krijgt als antwoord 'gemeente archief Schiedam De vormgeving van de site draagt ertoe bij dat de gebruiker niet snel verdwaalt. Wanneer hij afdaalt naar lokaal niveau houdt hij eenvoudige navigatiemogelijkheden om weer naar het provinciale niveau terug te keren. Op het provinciale ni veau kan de gebruiker eenvoudig naar andere archiefsites toe; op lokaal niveau kunnen de lokale archiefdiensten zelf bepalen met welke (lokale) site direct contact gelegd kan worden. Conclusies Het hier beschreven project van het archievenoverzicht op Internet is slechts een eerste stap in de richting van aan- Het is al weer een tijdje stil rond de Fokker archieven. Maar ruim een half jaar geleden hield het historisch erfgoed van de failliete vliegtuigenfabriek de gemoederen nog flink bezig. Lang zag het er naar uit dat de archivalia en de oude vliegtuigen met de rest van de boedel op de veiling verkocht zouden worden. Een nachtmerrie scenario doemde op: zou het erfgoed onder talloze particuliere verzamelaars verspreid raken? De Fokker Heritage Trust, een samen werking van de F27 Friendship Asso ciation, het Aviodome en het Militair Luchtvaart Museum in Soesterberg, spande zich in om geld in te zamelen om het materiaal onderhands van de curatoren te kopen. Vlak voor de deadline, begin oktober 1997, slaagde de Trust er in om ruim twee miljoen te vergaren en het erfgoed aan te kopen. Het Rijk zorgde voor een belangrijke bijdrage. Staatssecretaris Nuis van Cultuur schonk eind september een bijdrage van zes ton. Kort daarvoor had de Raad voor Cultuur de Staats secretaris geadviseerd het bedrijfsar chief aan te kopen en onder te brengen bij de Rijksarchiefdienst. Aan dit laatste advies is Nuis niet tegemoet gekomen. Het eigendom en het beheer van het archief liggen nu bij de Fokker Heritage Trust. Team vrijwilligers Hoe gaat het nu verder? Wordt het archief deskundig beheerd, is con tinuïteit van het beheer verzekerd, of moeten we ons nog steeds zorgen maken? Vragen waarop wellicht de heer M. Zwartelé, bestuurslid van de Trust, een antwoord weet. "Het archief is grotendeels opgeslagen in een ruimte op Schiphol-Oost. We zijn bezig alle archiefstukken en museale Een Fokker F VU op Schiphol Oost, jaren dertig. Foto: Gemeentearchief Amsterdam voorwerpen daar onder te brengen. Een enthousiast team vrijwilligers verzamelt het materiaal, ordent, schoont en beschrijft het. Zo'n tien a twaalf oud-Fokkermedewerkers zijn daar iedere dinsdag mee in touw. We zouden best meer vrijwilligers kunnen krijgen, maar daar zijn we heel selectief in. We willen alleen mensen die er echt geschikt voor zijn. Iemand die zelf verzamelaar is en zijn hobby niet van zijn vrijwilligersbaan kan scheiden, zullen we niet inzetten. Het is inmiddels een hechte, goed function erende club geworden. Er zit ook een vroegere archiefmedewerker van Fokker bij." Voorlopig onder dak De hal is eigendom van de curatoren van Fokker. Kunnen jullie er voorlopig blijven? Zwartelé: "Gelukkig hebben we een goede relatie met de curatoren opgebouwd. We kunnen nog een a twee jaar van het gebouw gebruik maken. Daarvoor moeten we wel huur betalen. Daarna zal er een definitieve bestemming voor archief en collectie moeten zijn. Wij van de Trust zouden het liefst zien dat archief, documenta tie en museale voorwerpen onder één dak kunnen komen. Voor onze partner, het Aviodome, is dat ook belangrijk. De Luchthaven Schiphol heeft een andere bestemming voor de grond. Het museum kan daar niet op langere termijn blijven. Ons doel is om 102/4 juni 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 9