Roep om standaardisatie Zuid-Hollandse website een mogelijk antwoord Werk in 5: Qrz) Een aantal omstandigheden kan de Registratie kamer aanleiding geven toezicht uit te oefenen. Bijvoorbeeld als deze de indruk krijgt dat er onvoldoende inhoud wordt gegeven aan de wettelijke eis 'tot het voorzien in een voor alle soorten persoonsgegevens passend niveau van beveiliging9zoals bij spraakmakende incidenten 12 Door Charles Jeurgens*) 13 Rechten van betrokkenen De betrokkene kan - met redelijke tussenpozen - verzoeken op de hoogte gebracht te worden van de verwerking van hem betreffende persoonsgegevens. De verantwoordelijke is dan verplicht een volledige - en in begrijpelijke vorm gestel de - opsomming te geven evenals een overzicht van de ont vangers en een opgave over de herkomst van de gegevens. Desgevraagd moet hij ook meedelen welke logica aan de basis van de geautomatiseerde gegevensverwerking ten grondslag ligt. De betrokkene kan dan vragen de gegevens te verbeteren, aan te vullen, te verwijderen of af te schermen. Binnen vier weken dient de verantwoordelijke zijn beslissing op zo'n verzoek mee te delen. Ook als er grond is voor verbetering of verwijdering, maar de aard van de gegevens drager dit niet toe laat, moet de verantwoordelijke dit meedelen. De memorie van toelichting meldt, dat hij aan verzoeken tot verbetering, aanvulling, verwijdering van in archiefbewaarplaatsen berustende gegevens geen gevolg hoeft te geven, maar dat hij kan volstaan met het opnemen van de eigen lezing van de betrokkene. Wijst een bestuurs orgaan een verzoek van een betrokkene af, dan staat deze de bezwaar- en beroepsmogelijkheid van de Algemene wet bestuursrecht open. Versterkte Registratiekamer Ten opzichte van de WPR is de rol van de Registratiekamer in de WBP versterkt. Voor het archiefwezen is met name relevant, dat het toezicht van de Registratiekamer zich met de WBP ook uitstrekt tot persoonsgegevens in archiefbe waarplaatsen. Over het of en hoe de Registratiekamer daar aan invulling gaat geven valt nog niets te zeggen. Gezien het feit dat voor de omgang met archiefbescheiden de Archiefwet 1995 al in een normenstelsel voorziet, zal invulling van dit toezicht lage prioriteit hebben. Toch kan een aantal omstandigheden de Registratiekamer aanleiding geven dit toezicht wèl uit te oefenen. Bijvoorbeeld als deze de indruk krijgt dat er onvoldoende inhoud wordt gegeven aan de wettelijke eis 'tot het voorzien in een voor alle soorten persoonsgegevens passend niveau van beveiliging door mid del van technische en organisatorische maatregelen'. Zo'n indruk kan de Kamer krijgen bij spraakmakende incidenten. Een achilleshiel van het archiefwezen is in dit verband de zeer diverse wijze waarop het met gegevensverstrekking uit overgebrachte gezins- en persoonskaarten omgaat. Toeval ligerwijs is dit ook het onderwerp waarover het archiefwezen enkele jaren geleden de Registratiekamer om advies heeft gevraagd, dat overigens nog niet is uitgebracht. Vinger aan de pols Ondanks de geruststellende woorden over de consequenties van de WBP voor het archiefwezen, is het toch goed de vinger aan de pols te houden. De WBP kent daarvoor enkele instrumenten. Op de eerste plaats is er de gedragscode, ontleend aan de WPR. Per branche kunnen er gedragscodes worden opgesteld met regels ten aanzien van ver-werking van persoonsgegevens. Zo'n gedragscode hoeft niet per se verbindend te zijn; een opsom ming van aanbevelingen is al voldoende. Hij kan bijvoorbeeld het opnemen van afwijkende lezingen van betrokkenen in een archiefbewaarplaats regelen. Desgewenst kan de Registratie kamer verklaren dat de gedrags code een juiste uitwerking van de wet is. Een andere mogelijkheid is om - per organisatie of per bran che - een functionaris voor de gegevensbescherming aan te stellen. Deze is voor wat betreft de uitoefening van zijn functie onafhankelijk, ook ten opzichte van zijn werkgever. Hij ziet toe op een juiste verwerking van persoonsgegevens in zijn organisatie of branche. Voor het archiefwezen als geheel zal de aanstelling van een dergelijke functionaris op bezwaren stuiten. Gemeentelijke en watersc hapsarchieven hebben primair een binding met hun eigen gemeente of waterschap. Om de omgang met persoonsgegevens enigszins te stroom lijnen moet een - niet verbindende - gedragscode echter haalbaar zijn. r i De 24-uurs economie beleefde al geruime tijd geleden zijn intrede binnen de informatiediensten. Wie er vandaag de dag bij wil horen, laat op zijn minst via Internet weten dat hij bestaat. Het archiefwezen blijft bij deze trend niet achter, al mogen we wel vraagtekens zetten bij het doel van alles wat via het nieuwe medium aangeboden wordt. De Vereniging Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen probeerde door een gezamenlijke en van te voren uitgestippelde aanpak de klassieke valkuilen te voorkomen. Toen in 1995 een nieuw bestuur van de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen aantrad, sprak dat de intentie uit in de komende jaren concrete projecten te realiseren. Een daarvan werd enige tijd geleden wereldkundig gemaakt tijdens de Hollandse Archivarissendagen in Leiden: de Zuid-Hollandse archief website. Sindsdien zijn de archiefdiensten van Delft, Dordrecht, Hollands-Midden, Schiedam en het Algemeen Rijksarchief via de in de afgelopen jaren ontwikkelde website benaderbaar. De kern van wat deze diensten via deze site aanbieden is het archievenoverzicht. Daarnaast kunnen de diensten gegevens kwijt over openingstijden, tarieven, route-informatie, bijzonderheden over de dienst zelf en bijzondere collecties. In de komende maanden zijn de overige archiefdiensten in Zuid-Holland in de gelegenheid hun informatie volgens een afgesproken format aan te leveren. Het idee voor een website van Zuid-Hollandse archiefdien sten werd in 1995 geboren als een van de meest voor de hand liggende mogelijkheden om de gemeenschappelijkheid van Kring-leden tot uitdrukking te brengen. Een dergelijk gemeenschappelijk project, zo luidde de verwachting, zou ook eerder voor een provinciale subsidie in aanmerking komen. Toegevoegde waarde Al in een vroeg stadium, inmiddels zo'n drie jaar geleden, formuleerden wij de doelstellingen waaraan de te ontwikke len web-site zou moeten beantwoorden. In ieder geval moest het project toegevoegde waarde hebben ten opzichte van de bestaande instrumenten. Het was immers geen kunst om het archievenoverzicht dat iedere dienst of op papier of geautomatiseerd beschikbaar heeft, in bestaande vorm achter elkaar te zetten en die informatie via Internet beschikbaar te stellen. Belangrijker was de mogelijkheden van het nieuwe medium zo goed mogelijk te benutten. Als we niet verder zouden komen dan het aanbieden van een boek via een beeldscherm, hoefden we niet eens te beginnen. Grote hoeveelheden tekst laten zich immers veel beter via het al-oude boek dan via het onrustige beeldscherm trans porteren en lezen. De informatie die we via het web de wereld in wilden sturen diende dus gestructureerde informa tie te zijn waarbinnen de gebruiker zijn weg kon vinden door zoekvragen te stellen. Daarmee zou het bestaande instru mentarium voor de gebruiker van archieven kunnen worden uitgebreid. In de eerste plaats zou hij voortaan op afstand de meest actuele stand van het archievenoverzicht kunnen raad plegen. In de tweede - en op termijn nog veel waardevoller plaats - vanwege de schaalvergroting. De gebruiker zou niet langer naar de afzonderlijke diensten hoeven om te onder zoeken of er gegevens over onderwerp x of y aanwezig zijn, maar hij zou die vraag aan alle aan de website deelnemende diensten tegelijkertijd kunnen stellen. Ontwikkelen en actueel houden Nadat wij de projectbeschrijving hadden gemaakt, ging er een subsidieverzoek naar de provincie Zuid-Holland om dit als bestuurslid van de vereniging bij de totstandkoming van de web-site betrokken 102/4 juni 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 7