Een verfrissende kijk op werkplekinrichting Ik kijk naar structuren en streef altijd naar de verbinding tussen het abstracte en het concrete Hoe efficiënt is de opslag van uw dossiers, ordners en kan toorbenodigdheden? Bent u klaar voor de toekomst als het gaat om optimale benut ting van kostbare vierkante meters en productiviteit van uw medewerkers? Bekijk deze zaken eens door de bril van Kardex en ontdek dat u wellicht op minder vierkante meters meer én efficiënter op kunt slaan. Onze kracht is het leveren van uitgekiende, uiterst gebruikersvriendelijke opslagsystemen. De Lektriever: een opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Opslag vindt verticaal plaats. De elek tronische besturing, al dan niet aangesloten op een com puternetwerk, brengt het gevraagde binnen enkele seconden op werkhoogte. Frontale en laterale hang- en sta-mappen, ordners, tapes, kaartbestanden enz., voor ieder op te bergen product heeft Kardex het juiste interieur. De Lektriever is uiterst bedrijfszeker en gebruikersvriendelijk. Uit ergono misch én economisch oogpunt een hoogstandje! Verrijdbare stellin gen: een ingenieus opbergsysteem op maat met verrijdbare kasten. Het voordeel schuilt in het aantal loopgangen. Bij vaste stellingen heeft ieder rek een loopruimte, of deze wordt gebruikt of niet. Met Kardex verrijdbare archiefstel lingen heeft u steeds maar één loopgang, meer heeft u niet nodig. Uw winst: vele vierkante meters! Ruimtewinner: een standaard verrijdbare stelljn- genkast. Toepasbaar in elke kantoorruimte. In vergelijking met een traditionele kasten- opstelling heeft u met de Ruimtewinner slechts 50% van de oppervlakte nodig voor dezelfde opslagcapaci teit. Kan op iedere vloer geplaatst worden. Times IWo: Een kast die zowel aan de voor- als achterzijde bruikbaar is. Dit levert al snel een ruimtebe sparing op van meer dan 50%. Plaatsing door de muur, tegen de muur, als schei dingswand, alles is mogelijk. Times Two geeft uw kantoor een ordelijk en efficiënt aanzicht. Vele bedrijven en organisaties gingen u al voor. Zij kozen voor ruimtebesparing en tijdwinst, dus voor Kardex-syste- men. Stuk voor stuk kwali teitsproducten van een professionele organisatie. Wilt u exact weten wat de voordelen voor u zijn, bel dan 0348 - 41 75 54. Wij informeren u graag. Meer doen met minder ruimte TIMES TWO® VERRIJDBARE STELLINGEN LEKTRIEVER® RUIMTEWINNER KARDEX Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden, Telefoon 0348 - 49 40 40, Telefax 0348 - 49 40 60 A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG chieven. Als middelbare archiefambte naar inventariseerde ik. De collega's die rechtstreeks van de universiteit het vak inrolden zijn door hun scholing als historicus primair gericht op de historische informatie, die in archieven is te vinden. Een andere manier van kijken dus. Ik kijk naar structuren en streef altijd naar de verbinding tussen het abstracte en het concrete." Voor Thomassen is archivistiek nooit een hulpwetenschap geweest, noch in zijn werk als archivaris, noch in zijn visie als directeur op de positie van het vak tussen geschiedenis en informatiewe tenschap. Die wetenschappelijk blik heeft hij altijd gehouden. "Ik heb veel moeite met de gedemoraliseerde kijk van een aantal archivarissen op hun eigen vak. Velen kunnen zich niet voorstellen dat je het vak ook wetenschappelijk kunt beoefenen. Voor hen bestaat het uit kunstjes en regeltjes. Ik bewonder Eric Ketelaar, omdat je met hem op een bepaald abstract niveau een inhoude lijk gesprek kunt voeren over de mogelijkheden tot ontwikkeling van archiefwetenschap." Situatie archiefonderwijs Hoe raakte Thomassen verzeild in de leiding van de Archiefschool? "Direc teur Peter Sigmond zocht in 1988 een archivaris, iemand die zich inhoudelijk met de ontwikkeling van het vak kon bezig houden. Na zijn vertrek in september 1989 volgde ik hem als waarnemer op. Toen ik kwam zat de opleidingsstructuur helemaal vast. De Archiefschool was georganiseerd rond de stage, die de kern vormde van de opleiding. Tussen de mentor en de stagiaire bestond een meester-gezel verhouding en het onderwijs door de docenten van de Archiefschool was daar een aanvulling op. Er was een dalende tendens van het aantal mensen dat zich aanmeldde voor de opleiding tot middelbaar archiefambtenaar. Er waren opmerkingen over de kwaliteit van de leerlingen. Er was geen enkele vorm van studiefinanciering, zodat goede kandidaten zich terugtrokken. Van Hans de Vries kreeg ik een enve loppe met circulaires en brieven, met de mededeling: "als je de data wijzigt heb je de hele opleiding voor een jaar rond." Van bedrijfsopleiding naar beroepsopleiding Na zijn benoeming tot directeur op 1 februari 1990 schrijft Thomassen in de eerste maanden het beleidsplan 1990- 1994 met de titel 'Ten behoeve van het behoud'De toon en de aanpak is gezet. Kern van de visie van Thomassen is de noodzaak tot verbreding en verdieping van het onderwijs. Professionalisering is het kernwoord. Externe factoren bepalen in belangrijke mate de inhoud: de digitalisering van de informatie voorziening, de toepassing van nieuwe methoden en technieken voor archief selectie en het centraal stellen van klanten voor historische informatie voorziening. De ontwikkelingen ver eisen archivarissen die breed inzetbaar zijn en niet alleen worden opgeleid voor traditionele taken in het openbare archiefwezen. Thomassen gaat de dis cussie aan met het veld van archivaris sen en hun verenigingen voor een ander, aangepast en modern beroepsprofiel. Wat vind F.C.J. Ketelaar hier achteraf van? "Onder leiding van Thomassen is de laatste acht jaar meer veranderd dan de vijftien jaar daarvoor. In het begin van de jaren zeventig is het onderwijs op nieuwe leest geschoeid. Na 1975 was er sprake van continue ring. Stilstand is een te groot woord". Hij erkent moeite te hebben gehad met de overgang die door Thomassen is ingezet. "Ik vond de opleiding een groot goed voor het openbaar archief wezen en was bang dat verbreding ook tot vervlakking zou leiden. Thomassen is binnen het Nederlandse archiefwe zen de eerste geweest die het accent legde op nieuwe verbindingen, vooral in de richting van de informatieweten schappen. In zijn periode kwam de paradigma-verschuiving tot stand. De verbreding is ingezet, maar 'the proof of the pudding' zal in Amsterdam moeten blijken. Zullen de toekomstig afgestudeerden ook werk als archivaris vinden buiten het openbaar archiefwe zen?". Met de paradigma-verschuiving bedoeld de hoogleraar de verplaatsing van de oriëntatie van de archivistiek op beschrijving van archiefstukken naar de plaatsbepaling van informatie in een organisatie en het onderzoek naar de grondslagen van het vak onder invloed van de digitalisering en de informatie-technologie. Wel degelijk een visie Thomassen zelf geeft een ontkennend antwoord op de vraag of hij destijds een uitgesproken standpunt had over de vormgeving van het archiefonder wijs. "Het zal je verbazen, maar ik houd niet van uitgesproken standpun ten. Ik had de wind mee: het minis terie van WVC was bezig met een verzelfstandigings-operatie van allerlei instellingen op het terrein van cultuur. Daarbinnen paste de discussie over de positie van de Archiefschool wonder wel." Het is typerend voor de inzet en de werkwijze van Thomassen, dat hij binnen het ambtelijk circuit snel als een volwaardige gesprekpartner werd gezien. "In het periodiek overleg op het departement zorgde ik ervoor dat onze zaakjes in orde waren. Er was een agenda en er waren stukken. Er was structuur." Vanaf 1993 werd de discussie versneld over de integratie van de opleidingen in Amsterdam: de inbedding van de opleiding Archivis tiek A aan de Universiteit van Amster dam en die van archivistiek B aan de Hogeschool van Amsterdam. "Mijn finest hour was de acceptatie van de 102/4 juni 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 3