Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: Bedrijfs-archiefservice Joustra 54 T. Spaans-van der Bijl, Handleiding joodse genealogie. Handleiding voor joods-genealogisch onderzoek in Nico laas Klei en Marieke Cobelens, De man in zijn hemd. Over kleren voor heren. Balans Amsterdam, 1996 ISBN 90-5018-335-2; 224 blz. 55 Fabrieksarbeid gold als onfatsoenlijk; een baan op een kantoor, in een win kel, in de huishouding of naaiatelier had een hoger aanzien dan fabrieks werk. Ook na de Tweede Wereldoor log wierf Verkade actief personeel in Amsterdam. In de bioscoop projecteer de men in het voorprogramma en bij de tramhaltes hingen affiches met de tekst: "meisjes, komt iverken bij Verkade De werkneemsters waren vóór 1958 tussen de veertien en twintig jaar oud en hun ouders waren meestal onge schoolde arbeiders. Aan het eind van de jaren zestig nam het aantal meisjes, dat direct van school in de fabriek ging werken, af. Men deed nu een beroep op gehuwde vrouwen om te werken bij Verkade. Voor de opvang van kinderen van de werknemers richtte Verkade in 1961 een eigen bedrijfscrèche in, waar plaats was voor 125 kinderen van drie tot negen jaar. Met de kinderopvang was Verkade zijn tijd ver vooruit. In die tijd waren er van de 600 vrouwen on geveer 400 getrouwd. De afgelopen twintig jaar werken aanzienlijk min der vrouwen bij Verkade dan in de voorgaande decennia. In 1996 waren maar 148 vrouwen van de totaal 687 werknemers in dienst. Hiervan werken er 100 in de fabriek, slechts 40 staan nog aan de lopende band inpakwerk- zaamheden te verrichten. Veel werk zaamheden zijn nu geautomatiseerd. In 1990 nam het Engelse United Bis cuits de Verkadefabrieken over en werd het bedrijf een onderdeel van een multinational op het gebied van koek jes en snacks. Twee jaar later trad de elfde en laatste telg uit de Verkadefa- milie uit de directie. Voor de Ruytermeisjes en Verkadevrouwen raadpleegden de schrijfsters het histo risch archief van Verkade en interview den 65 werkneemsters, geboren in de periode 1901-1961. Het boek is opgesplitst in vier perioden: 1886- 1945, periode van oprichting, ont wikkeling en wereldoorlogen; 1946- 1958, de naoorlogse periode; 1959- 1975, een tijdvak waarin gehuwde vrouwen, deeltijders en allochtonen hun intrede deden; en 1976-1996, twee decennia van reorganisatie en overname. In elke periode komen werkneemsters aan het woord die representatief zijn voor die episode uit de geschiedenis van het bedrijf. Deze portretten zijn aangevuld met tekst waarin de ontwikkelingen in het be drijf uiteengezet worden. De verhalen van de Verkademeisjes schetsen een levendig tijdsbeeld en zijn interessant om te lezen. De vele foto's, uit het historisch archief van Koninklijke Verkade nv te Zaandam en uit de privécollecties van de geïnterviewde werkneemsters, maken het boek tot een aantrekkelijk 'Verkadeboek'. Annabelle Meddens-van Borselen - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06 - 53 38 65 32 - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids - uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. SIGNALEMENTEN Annabelle Meddens-van Borselen Nederland. Jubileumuitgave van de Nederlandse kring voor joodse genealogie, 1997 ISBN 90-800194-4-5, 101 blz. HANDLEIDING JOODSE GENEALOGIE Naast algemene informatie over genealogisch onderzoek bevat deze handleiding informatie over mogelijkheden voor onderzoek vaas joodse voorouders. Ook bespreekt de schrijfster een aantal specifieke problemen waarmee de onderzoeker naar joodse voorouders wordt geconfronteerd. Naast de gebruikelijke genealo gische bronnen staat in de handleiding ook een aantal specifieke joodse bronnen vermeld: verlovingsakten (trouwbeloften), joodse huwelijkscontracten (ketoeba), akten van zwagerhuwelijken (jibboem) en akten van ontslag van zwagerhuwelijken (chalietsa). Achterin de handleiding is een overzicht van alle uitgaven met genealo gische gegevens (bijvoorbeeld lijsten van besnijdenissen, ondertrouw) opgenomen. De handleiding is verkrijgbaar bij de Nederlandse kring voor joodse genealogie te Baarn. T. Spaaas - van der Bijl met bijdragen van Ir I.B. van Crevcld In de man in zijn hemd wordt een vermakelijk overzicht gegeven van herenkleding vanaf de zeventiende eeuw, de eeuw waarin het 'klassieke' pak, dat wil zeggen: broek, vest, jas is ontstaan. Volgens overlevering is de Engelse koning Charles II, de eerste die deze nieuwe mode afkondigt. Uit onderzoek blijkt dat Michiel de Ruyter het 'nieuwe' vest al droeg. Op talloze vragen over mannenmode verschaft de man in zijn hemd het antwoord. Voor hun speurtocht naar de modegeschiedenis kwamen de schrijvers terecht bij de kostuumafdeling van het Rijksmuseum Amsterdam en de bibliotheek van het Nederlandsch Economisch Historisch Archief (NEHA). Hier is onder andere de collectie van J.H.J. van Deventer, een Amsterdamse kleermaker aangetroffen. Van Deventer verzamelde literatuur over kleding en kleermakers. In het gemeentearchief Amsterdam zijn reclamebladen gevonden met waardevolle informatie over kleding. Achterin het boek is een uitgebreide literatuurlijst opgenomen. De schrijvers hebben voor de geïnteres seerde lezer de belangrijkste boeken met een sterretje aangegeven. NICOLAAS KLEI MARIEKE COBELENS (Jt)e ma/ri in 'si/n hrnu/ OVER Kl.EREN VOOR HEREN n ,1 HHH 102/4 juni 1998 H[

Archievenblad | 1998 | | pagina 20