Digitalisering lithografie archief Uitreiking Duparcprijs aan Jeroen van Oss CANNET vanaf 19 maart een vereniging 24 Presentatie stamboomonderzoek via Inter net tijdens Genealogische Dag Brabant H.N. ter Veenprijs voor Flevoland Restauration 98, Art Collecting Protec ting in de RAI van elk denkbaar origineel 23 waarop het beheer van en het beleid met betrekking tot de archieven van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten in ons land heeft plaatsgevonden. Ook onderzocht de werkgroep hoe de Tweede Kamer daarover door de regering werd voorgelicht. Onlangs, 13 mei, bracht de werkgroep haar eindrapport uit. Inclusief bijlagen omvat het 224 bladzijden. Volgens de werkgroep is de Tweede Kamer verkeerd ingelicht over het archiefbeheer van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), de Inlichtingendienst Buitenland (IDB), de Militaire Inlichtingendienst (MID), de sectie Algemene Zaken of Inlichtingen/Operatieën en hun onder scheiden voorgangers. Geen een dienst had zich gehouden aan de Archiefwet en de daarop gebaseerde regelgeving. Wat betreft de BVD spreekt het rapport van 'formeel ille gale vernietiging' tot aan het begin van de jaren '90. Bij de IBD bestond vooral onwetendheid op het gebied van archiefbeheer, een situatie die de voormalig Secretaris Generaal van Algemene Zaken heeft laten voortbestaan. In het voornemen een archiefinspectie uit te voeren bij AZ werd het ARA niet gesteund door zijn minister. Ook de staf van de MID was slecht op de hoogte van de Archiefwet en de regels voor goed archiefbeheer; het archief is er zelfs chao tisch en voor scholing van medewerkers was te weinig aandacht. Bij de opheffing van de sectie AZ in 1992 is het archief in strijd met de wet vrijwel geheel vernietigd door eigenmachtig optreden van een hooggeplaatste medewerker. De werkgroep stelt vast dat de controlerende organen - Tweede Kamer, Commissie voor de Inlichtingen- en Veilig heidsdiensten en ook de Rijksarchiefdienst- zich passief hebben opgesteld en betreurt dat de Rijksarchiefinspectie niet veel eerder heeft ingegrepen. Eerder, 29 april, werd het onderzoek van dr. D. Engelen naar de archieven van de MID en de inventarisatie van de CAS door de mininster van Defensie aan de Tweede Kamer aangeboden. In een volgend nummer van het Archievenblad gaan wij nader op deze rapporten in. Foto: Joop Korstmgen, ARA. Tijdens de Ledenvergadering van de Koninklijke Vere niging van Archivarissen in Nederland nam Jeroen van Oss (1) de prestigieuze Duparcprijs in ontvangst uit handen van de heer Duparc jr. (zie Archievenblad van mei voor het juryrapport). Van Oss kreeg de prijs voor zijn studie 'Onder behandeling. De reductie van het cliënten- archief van de afdeling geestelijke gezondheidszorg van de GG&GD Amsterdam die is opgenomen in de bundel Steekproeven uit massale archiefbestanden ter iville van het historisch belang. In zijn dankwoord noemde Van Oss enkele personen met wie hij had samengewerkt: Reijer Rutgers, destijds archiefmedewerker bij de GG&GD en mede-auteur van het rapport dat als basis diende voor de winnende studie; Joost Vijselaar, medewerker bij het Nederlands Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid NCVG en alle mensen binnen de werkgroep van de GG&GD. In de werkgroep 'steekproeven' van de KV AN onder leiding van prof.dr. P.M.M. Klep werd veel denkwerk verricht waaraan Onno Boonstra, expert op statistisch gebied, een belangrijke bijdrage had. Uiteraard is ook het Gemeentearchief Amsterdam dank verschuldigd voor zijn medewerking. Bij de viering van zijn vijfjarig jubileum, zet het Netwerk voor categoriale archiefbeherende instellingen (CANNet) zijn bestaan voort als vereniging. Op de oprichtingsvergade ring van 19 maart is het bestuur ge(her)ïnstalleerd; 15 april zijn de statuten gepasseerd. De naam blijft hetzelfde, evenals -althans voorlopig- de samenstelling van het bestuur: J. Haag, F.J. Hoving, mw. A.A.M. Mevis en P.J. Post. Mevis en Post verlaten dit jaar het bestuur; J. Kloosterman, B. Lever en J. Roes hebben zich kandidaat gesteld. Ook de KV AN kent sinds kort een sectie Particuliere Archieven (SPARC), maar van een verdubbeling is geen Beheren en beweren. Rapport van de iverkgkroep Onderzoek archieven van de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten. Tweede Kamer, vergaderjaar 1997-1998, 25 809, nrs. 4, 5 en 6. Den Haag, 1998. ISBN 90 399 1554 7. ISSN 0921- 7371. Dr. D. Engelen Oorzaak, aard en omvang van de oneigenli jke vernietiging van archiefmateriaal van de MID in de periode 1993-1998. Tweede Kamer, vergaderjaar 1997- 1998, 25 809, nr. 7. Centrale Archief Selectiedienst, Staat der archieven van de Militaire Inlichtingen Dienst. Tweede Kamer, vergaderjaar 1997-1998, 25 809, nr. 7. sprake; de KVAN is een vereniging van beroepsbeoefenaren en de CANNet een van instellingen. In samenwerking met de Stichting Brabants Eleem houdt het Rijksarchief in Noord-Brabant dit jaar voor de derde maal een Genealogische Dag. Op 19 september wordt de bezoekers een keur van activiteiten aangeboden, zoals de presentatie van stamboomonderzoek via Internet, van een nieuwe onderzoeksgids over grondbelasting en de invoering van het kadaster in 1832, een workshop voor beginnende genalogen, lezingen en een ruilbeurs voor bidprentjes. Ver der heeft het Rijksarchief een prijsvraag uitgeschreven voor verhalen over belastingontduiking; een jury maakt die dag de winnaars bekend en de mooiste verhalen worden voorge lezen. Voor informatie over de kosten en de wijze van betaling kunt u contact opnemen met M. Bruggeman of M. America van het Rijksarchief in Noord-Brabant, tel. (073) 681 85 00 Ter stimulering van de Flevolandse geschiedschrijving wordt jaarlijks de H.N. ter Veenprijs voor Flevoland uitgereikt voor een oorspronkelijke, nog niet eerder gepubliceerde studie. De prijs bestaat zowel uit een Jaarprijs -eens per jaar ten bedrage van fl. 4.000,= - en een Aanmoedigingsprijs, groot fl. 2.000, die onafhankelijk van de Jaarprijs in enig jaar uitgereikt wordt. Het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland nodigt belangstellenden uit mee te dingen naar deze prijs. Om in aanmerking te komen moet de in te zenden studie een van de volgende onderwerpen betreffen: de Zuiderzee (beurtvaart, visserij, scheepvaart etc.); het Zuiderzeeproject; de Zuiderzee/IJsselmeerkustplaatsen; de provincie Flevoland (N.O. Polder, Oostelijk en Zuide lijk Flevoland, de gemeenten Urk, Noordoostpolder, Dronten, Lelystad, Almere en Zeewolde). Informatie en reglement voor de prijsvraag: Sociaal Histo risch Centrum voor Flevoland, Postbus 73, 8200 AB, Lelystad. Tel.: (0320) 25 54 04, mw. drs. A. van Dijk Het wordt een allround vakevenement, met een breed en veelzijdig expositieprogramma waarbij de nieuwste tech nieken, producten en diensten worden getoond op het ge bied van restauratie en conservering van cultureel erfgoed en museuminrichting. Zoals al uit de naam valt af te lezen, gaat Restauration dit maal samen met de vakbeurt Art Col lecting Protecting die tot nu toe altijd pilaatsvond in het MECC in Maas tricht; 10/12 decem- ber is dit evenement in de RAI in Am sterdam te bezoeken. Inschrijvingsformulieren voor deel name aan de beurs kunt u aanvragen bij de RAI, Loes Roos, projectmanager, Postbus 77777, 1070 MS Amsterdam, tel. (020) 549 12 12, email: mail@rai.nl, Internet: http://www.rai.nl RESTORATIO on cdltrMl ofgwd PICTURA IMAGINIS de hoefsmid 13 1851 PZ Heiloo tel: 072-5320444 fax: 072-5320400 e-mail: pictura@xs4all.nl http://www.xs4all.nl/~pictura QI StOQRES I 102/4 juni 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 15