Inter actief Deze advertentie is^ voor uw archief. <3> Wittebrood en erfenissen Hamag Magazijninrichting 22 Digitale Dementie? Werkgroep Onderzoek Archieven biedt eindrapport aan 23 Maarten van Boven is meer dan 100 dagen topman van het Rijksarchief. De wittebroodsweken zijn over, nu begint het serieuze huwelijksleven. En zie: In het Archievenblad van maart laat Maarten zien dat hij goed weet welke kant hij op wil. Voor mij sprong er één zin direkt uit. Met betrekking tot Pivot vindt Van Boven: "Het criterium 'Overheidshan delen op hoofdlijnen' is een te beperkt bewaarcriterium." Dat komt, zo zegt hij eerder, voort uit het feit dat Pivot laatstelijk behoorlijk onder vuur ligt, en Maarten trekt zich dat zeer aan. In bedekte termen deelt Van Boven het gevoel onder historici dat het Rijksar chief geen betrouwbare partner meer zou zijn en, zo lees ik tussen de regels door, dat komt zeker deels door Pivot. Het lijdt geen enkele twijfel dat Van Bovens streven naar een goed imago tegenover historici voortkomt uit de beste motieven. Ook is volstrekt helder dat veel historici en zeker ook veel ar chivarissen grimlachend blij zijn met deze stellingname van de Rijksarchiva ris. Eindelijk iemand aan het roer met begip voor het probleem. Eindelijk iemand die het Rijksarchief weer be trouwbaar wil maken. Met zijn stellingname lijkt Van Boven echter wel een nieuw probleem te scheppen: hij lijkt vergeten te zijn dat ook zijn Pivot-convenantpartners enorm houden van historisch bewust zijn. Half Nederland heeft zich op ge zag van de Rijksarchivaris een slag in de rondte gewerkt om nette RIO's en selectielijsten te maken, en nu zegt de Rijksarchivaris dat het toch eigenlijk van een droevig gehalte was. Zo mak kelijk kun je een deel van de erfenis toch niet afwijzen? Daar komt bij dat het allemaal geen recht doet aan het hele veld dat bij Pivot betrokken is. Overheidsinstel lingen hebben (geloof het of niet) af en toe ook nog iets anders aan hun hoofd dan het blad-voor-blad doorvlooien van archieven. We staan onderhand collectief tot de nek toe in het papier, daar komt gewoon nog een elektro nisch oerwoud bij, en onderwijl keuvelen archivarissen en historici onderling over het bestaansrecht van de enige bestaande methode die daar nog iets mee weet aan te vangen. Begrijp mij goed: ik ben helemaal niet zo'n Pivot-liefhebber. Pivot kost ons bakken met geld, voor een resultaat dat mijlenver van onze kerntaken afstaat (ik werk niet bij het Ministerie van Archiefselectie). Ik besef dat het moet: ok, dan doen we loyaal mee, op basis van de overeenkomst tussen onze SG en de Rijksarchivaris. Vervolgens komt voor ons dan nog de uitdaging om het gebruik van de Pivot-resulta- ten in te vlechten in de dagelijkse bedrijfsvoering. Voor ons zou het vele malen goedkoper zijn om de hele bubs in containers te laden en af te zetten bij het Rijksarchief, of te verdelen over wat historische faculteiten. Tijdens mijn slechtere momenten stel ik mij de bleke gezichten wel eens voor. En realiseert iemand zich wel dat de bezetting van de gehele overheid steeds krapper wordt terwijl de com plexiteit van haar taken toeneemt? Welk Kabinet geeft ons de middelen om het archief ambachtelijk en in innige samenspraak met alle historici te selecteren? Pivot leeft. Of beter: Pivot is een fact of life. Wie het beter meent te weten ge lieve daar even bij te zeggen hoe het gaat met alle gedane investeringen, hoe we zónder Pivot op een zinvolle manier van de papierberg afkomen, en waar we de bijbehorende mensen en middelen vandaan halen. Ruud Vollebregt, ministerie van Landbouw Hatuurbeheer en Visserij Een archiefsysteem leveren is de kunst niet. Adviseren en meeden ken over efficiënte oplossingen is veel moeilijker. Hamag Magazijninrichting is gespecialiseerd in opti male benutting van elke ruimte, groot en klein. Hamag is onder andere exclusief vertegenwoordiger van Tixit, een archiefsysteem dat zich in de praktijk méér dan bewe zen heeft. Montage is in handen van vakmensen met jarenlange ervaring. Met geld- en ruimtebesparende oplossingen van Hamag haalt u meer uit uw archief. Vraag vrijblijvend advies. GEEF ONS DE RUIMTE EN WIJ MAKEN ER MEER VAN. Hamag Magazijninrichting b.v., Govert van Wijnkade 43, 3144 EG Maassluis. J^stbus 520, 3140 AM Maassluis. Telefoon (010) 592 76 39, Telefax (010) 592 91 De afgelopen jaren is in forums en gremiums, op symposi ums en vanaf podiums de alarmerende boodschap wereld kundig gemaakt dat het korte termijngeheugen van de overheid onbereikbaar en ontoegankelijk dreigt te worden. Een probleem dat wordt veroorzaakt doordat de in toene mende mate digitaal opgeslagen informatie niet duurzaam is. En een demente overheid is geen betrouwbare overheid. Om dit gevaar te helpen afwenden, werken rijk, provincies, gemeenten en waterschappen samen aan het programma Digitale Duurzaamheid. In opdracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap pen is met ingang van 1 januari 1997 voor een periode van vier jaar het Programmabureau Digitale Duurzaamheid in het leven geroepen. Dit bureau moet als kenniscentrum fun geren voor een verantwoord beheer van digitale overheidsin formatie. Digitale Duurzaamheid Een betrouwbare overheidook in het digitale tijdperk Digitale informatie is kwetsbaar Hoe vaak raakt in uw organisatie digitaal opgeslagen informatie zoek? Gelden uw digitale documenten als bewijsmateriaal? Houdt u voor de zekerheid toch nog een papieren schaduw- arehief bij? Kunt u de digitale documenten die nu aangemaakt worden straks nog wel lezen? Is de communicatie via e-mail met andere organisaties of burgers rechtsgeldig of betrouwbaar? Het programmabureau Digitale Duurzaamheid kan u helpen bij het beantwoorden van dit soort vragen op het gebied van een verantwoorde aanmaak, beheer en opslag van digitale documenten. Het kan ongelukken voorkomen, Voorkomen dat de overheid vergeetachtig wordt Het programmabureau Digitale Duurzaamheid is het kenniscentrum voor de omgang met digitale overheidsdocumenten. Informatietechnologie biedt nieuwe mogelijkheden, maar stelt ook nieuwe eisen aan de wijze van aanmaak, beh la Digitale Duurzaamheid wil bereiken dat de overheid zich ten alle tijde kan blijven verantwoorden voor haar handelen, ook in het digitale tijdpedc Bovendien stellen we zo bestander met een cultuur-historische waarde voor het nageslacht zeker. Wat betekent Digitale Duurzaamheid voor u? Het programmabureau Digitale Duurzaamheid kan u als overheidsorganisatie op verschillende manieren helpen met een verantwoorde aanmaak, beheer en opslag van digitale documenten. Het informeert u over de laatste stand van zaken wat betreft wettelijke regels omdentie, techniek, standaarden, trends, etc. Bent u op zoek naar oplossingen om te komen tot een verantwoord beheer van digitale documenten binnen uw organisatie, dan kan Digitale Duurzaamheid adviseren over oplossingen of oplossingsrichtingen. Sommige vooruitstrevende projecten kan het programmabureau een substantiële ondersteuning verlenen door inzet van zijn adviseurs. Dit zijn de zogenaamde proefprojecten Digitale Duurzaamheid. De kennis die we binnen deze projecten opdoen komt zo via het programmabureau ock ter beschikking van anderen met soortgelijke vragen. Voor Digitale Duurzaamheid zijn ce proefprojecten een middel om de verschillende aspecten van de omgang en het beheer van digitale documenten in de praktijk nader uit te werken. Daar waar nog aanvullende kennis nodig is verricht Digitale Duurzaamheid onderzoek. Neem snel kontakt met ons op Hebt u vragen over Digitale Duurzaamheid of denk: u dat het programmabureau wat voor u kan betekenen, neemt u dan snel kontakt met ons op. U voorkomt dat de overheid vergeetachtig wordt Wij van Digitale Duurzaamheid helpen u er bij. tale digitale duurzaamheid In samenwerking met de Erasmus Universiteit Rotterdam organiseerde het Programmabureau een congres over digitale dementie. Op deze dag, 9 april 1998, bleek dat het probleem tot iedereen is doorgedrongen. Er is een begin gemaakt met een verbetering in de wijze van aanmaak, beheer en opslag van digitale documenten. Het échte nieuws van de dag kwam van de Algemene Rekenkamer. In 1991 publiceerde dit Hoge College van 'Staat het rapport Machineleesbare gegevensbestanden. Archivering en beheer bij het Rijk, waaruit bleek dat het met het digitale archiefbeheer slecht gesteld was. Onlangs onderzocht de Rekenkamer wat er bij de rijksoverheid op dit terrein is verbeterd sinds de verschijning van het MLG-rapport. In het tijdens het congres openbaar gemaakte rapport Beheer en archivering van digitale bestanden constateert de Rekenkamer dat het beleid voor de archivering van digitale bestanden maar traag op gang komt. Een overzicht van relevante wet en regelgeving ontbreekt. Pas dit jaar zal de staatssecretaris van OCW het rijksbrede Reglement digitale bestanden vast stellen en zal het als basis dienen voor de departementale re gelgeving. Het is onduidelijk of bij de bewaring van digitale bestanden rekening wordt gehouden met zaken als privacy, secundair gebruik, creatiekosten en systeemontwikkeling. De voor het rijksbrede archiefbeheer verantwoordelijke bewindslieden van Binnenlandse Zaken en Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen hebben maatregelen toegezegd. In ieder geval komt er een een onderzoek naar de kwaliteit van het departementale archiefbeheer en de relevante wet en regelgeving. Ook zal de samenhang tussen informatiebe veiliging en archiefbehoud worden verbeterd. Laurens Priester Een verslag van het congres en de teksten van de lezingen zullen binnenkort verschijnen op de website van het Pro grammabureau Digitale Duurzaamheid: http:// www.archief.nl/digiduur/. Het adres van de website van de Algemene Rekenkamer is: http://www.rekenkamer.nl/. De op 12 februari ingestelde werkgroep Onderzoek Archie ven, onder voorzitterschap van Tweede Kamerlid Gerrit Valk kreeg de opdracht onderzoek te doen naar de wijze 102/4 juni 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 14