Papier- Boekrestauratoren PIVOT Nieuws Inzage selectielijsten Sectie Particuliere Archieven SPArc opgericht iü I STERKEN m 21 In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vast stelling van selectielijsten liggen de navolgende selectielijst tezamen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg tot 10 juli 1998 ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorg dragers, het ministerie van OC&W en de rijksarchieven in de provincie, evenals bij de registratiebalie van het Algemeen Rijksarchief: Selectielijst, ingediend door de minister van landbouw, Natuurbeheer en Visserij, voor de neerslag van handelingen op het bedrijfsterrein 'Flora en Fauna' over de periode 1945- 1994 Selectielijst, ingediend door de minister van Verkeer en Waterstaat, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Waterstaat' over de periode 1945-1994 Selectielijst, ingediend dor de minister van Economische Zaken en Financiën, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Staatsdeelnemingen en financiering van het bedrijfsleven' over de periode 1940-1995 Voor meer informatie over PIVOT en selectielijsten, tel. 070-3315400. Tijdens de Algemene Ledenvergadering van de KV AN op 23 april 1998 hebben de leden van harte ingestemd met de oprichting van de sectie Particuliere Archieven, kortweg SPArc. Deze sectie wil de belangen van het particuliere ar chiefwezen bevorderen. Als leden kunnen toetreden: be- drijfsarchivarissen, beheerders van huisarchieven, kerkarchie ven, archieven in musea en oudheidkamers, archivarissen bij verenigingen en stichtingen, maar ook archivarissen bij rijks- en gemeentearchieven die particuliere archieven beheren. Wat gaat de sectie doen? SPArc zal zich hoofdzakelijk richten op historische archieven. SPArc wil: Een forum zijn voor de sectieleden De deskundigheid van de leden bevorderen door contacten met onderwijsinstellingen te onderhouden cursussen, studiemiddagen en workshops te organiseren publicaties te verzorgen richtlijnen voor het dagelijks beheer van particuliere archieven op te stellen Particuliere archieven veilig te stellen voor historisch onderzoek door het bevorderen van openbaarheid het stimuleren van publieke aandacht voor particuliere archieven het stimuleren van de registratie van deze archieven Wat verwacht SPArc van u? SPArc zoekt leden die zich aangesproken voelen door de doelen en het werk van de sectie. Het deelnemen kan variëren van zitting nemen in het sectiebestuur, het op nemen van bepaalde taken tot het bezoeken van bijeen komsten. Het sectiebestuur bestaat voorlopig uit Wil Beckers, Ingrid Elferink, Frans Hoving, Jeroen van Oss en Janny Steenhuis. De eerste ledenvergadering en studiemiddag van SPArc zullen plaatsvinden op 12 november 1998; dan zal ook het bestuur worden gekozen. De studiemiddag zal gewijd zijn aan selectie in particuliere archieven. AANMELDINGSFORMULIER VOOR DE SECTIE PARTICULIERE ARCHIEVEN Meldt u aan per post of per fax ofe-mail: Bureau Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP DEN HAAG fax: 070-382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl Ondergetekende geeft zich op als lid van de Sectie Particuliere Archieven SPArc Naam: Adres: Postcode: Plaats: Werkzaam bij: Datum: Handtekening: heel toevallig ook op de route van het Koninklijk gezelschap lagen, kregen hun 'royalty' naam terug: De Prins, de drie Kronen, de Koning van Bohemen, De Kroon, de Koning van Denemarken en Prins Eustasius. Een mooiere start is haast niet denkbaar. Daarnaast kon ook een publicatie aan de Koningin worden aangeboden over het honderdjarige Zutphense Volkshuis. Zo ontstond voor het Stadsarchief de mogelijkheid het resultaat van het historische bedrijf op een bijzondere manier onder de aandacht te brengen. Maar het aardigste voorbeeld van de plaats en betekenis van het Stadsarchief in het Zutphense vind ik zelf de keuze om de Stadsarchivaris - ik dus - het co-commentaar voor NOS tele visie te laten bezorgen. Juist het thema oud en nieuw zou het risico meebrengen te veel de nadruk te leggen op oud en daarmee het nieuwe te laten wegdrukken naar de zijlijn. En dat was nadrukkelijk niet de bedoeling. Bij de voorbereidingen van de uitzending ging het erom een juiste balans te vinden tussen die zichtbare en voelbare span ning. De enorme hoeveelheid mensen in de stad (ze zaten tot op de daken aan toe) die vrijwel allemaal versierd waren met de 'Oranje cockarde', boden het beeld zoveel dynamiek dat het commentaar alleen maar gemakkelijker werd. Natuurlijk kon ik het als archivaris in hart en ziel niet nalaten hier en daar wat te strooien met historische details, gedoseerd hoop ik, soms subtiel, maar toch. De feitelijke voorbereidingen voor een uitzending waar ruim twee miljoen mensen naar kijken en luisteren waren voor mijzelf eigenlijk zeer beperkt. Je luistert eens wat hier en daar, zit bij de generale repetitie van de regisseur, spreekt wat algemene dingen af met Jan Eikelboom, de feitelijke commentator, en, hup de lucht in. Het is een soort rondlei ding maar dan met beelden. Hetgeen me overigens op een idee bracht om geen fysieke wandelingen door de stad meer te organiseren maar digitale, waaraan bezoekers via Internet 'life' kunnen deelnemen. Iets voor een volgende keer. Het wachten is nu op aanbiedingen om de Elfstedentocht te voorzien van deskundig commentaar, de wereldkampioen schappen korfbal, of why not, het Eurovisie Songfestival. Een archivaris is toch multi inzetbaar, en bij uitstek een deskun dige op het terrein van proces-gebonden informatie? J I i ATELIER m RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Mobiel 06 - 53 93 93 53 Semafoon 06 - 59 28 48 55 102/4 juni 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 13