Archiefschool verhuist naar Amsterdam Ledenvergadering PROA 2 april 1998 Mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen Almanak van het Nederlands Archiefwezen 1998 pelijke kennis. De sprekers illustreren deze ontwikkeling. Eddy Houwaert, hoogleraar medische geschiedenis aan de VU, beschrijft de veranderingen die zijn waar te nemen in de patiëntendossiers. Ook de introductie en de implementatie van medische apparatuur zijn afhankelijk van de context en het gedrag van de gebruikers en is onafhankelijk van de techniek. Paula Velthuys-Bechthold is inventarisator van de weten schappelijke archieven in het Rijksarchief Noord-Holland. Velthuys-Bechthold streeft naar registratie van wetenschaps archieven uit het hele land, daarnaast beheert het Rijksar chief in Noord-Holland archieven van (bèta) wetenschap pers. Nobelprijswinnaar Zeeman en de wiskundigen Bet en Freudenthal komen tot leven door archiefmateriaal en documentatie. Hierdoor krijgt hun wetenschappelijke kennis meer relief. Henk van Zon, universitair docent verbonden aan de Rijks universiteit Groningen, laat zijn licht schijnen op de schaarse bronnen voor het verrichten van milieuhistorisch onderzoek. Van Zon informeert over onderzoek naar hinderwetvergun ningen, bij de ene gemeente volledig aanwezig, bij de andere gemeente geheel vernietigd. Bodemsanering geeft aanleiding tot het doen van historisch onderzoek, omdat de gevolgen van smerigheid in de bodem door werken tot vandaag. Van Zon houdt een pleidooi voor het behoud van collecties, zoals werktekeningen van Publieke Werken, die nu in aanmer king zouden kunnen komen voor vernietiging. Samenstelling van het bestuur van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Op de Algemene Ledenvergadering van de KV AN op 23 april 1998 nam het bestuur afscheid van Henk Eijssens, tot november 1997 secretaris, en Josje Valenbreder-Everse, bestuurslid en voorzitter van de Commissie Permanente Educatie. Het bestuur dankt beiden voor hun inzet. Hans Janssen is benoemd als bestuurslid en voorzitter van de Commissie Permanente Educatie. Het bestuur is als volgt samengesteld: drs. C. Streefkerk, directeur Regionaal Archief Alkmaar, voorzitter mw. drs. J. Steenhuis, concernarchivaris Nederlandse Spoorwegen, penningmeester drs. F.J. Hulst, directeur Regionaal Archief West- Brabant, secretaris leden: drs. J.H.M. Wieland, rijksarchivaris en provinciaal inspecteur in Flevoland portefeuille: vice-voorzitter mw. drs. M.J.G.A. Barthels, hoofd sector inspectie en acquisitie Rijkarchief Utrecht portefeuille: Automatisering mw. dr. G.F. van der Ree-Scholtens, hoofd afdeling dienstverlening Archiefdienst voor Kennemerland portefeuille: Wet- en regelgeving J.H.M. Janssen, gemeentearchivaris Waalwijk portefeuille: Vakinhoudelijke zaken mr. D.P. de Vries, rijksarchivaris in Friesland portefeuille: Materieel beheer R.H.J. Egeter van Kuyck Bc, hoofd vestiging Den Haag van het Nederlands Audiovisueel Archief namens sectie AVA mw. drs. M. Windhorst, medewerker Ministerie van Binnenlandse Zaken namens sectie PROA portefeuille: Opleiding en scholing Op vrijdag 26 juni 1998 viert de Archiefschool feest. Het evenement vindt plaats in de aula van de Koninklijke Biblio theek. Verschillende sprekers verlenen hun medewerking. De Archiefschool zal diverse activiteiten en een forumdiscus sie organiseren. Aanleiding van de festiviteiten is drieledig: De afsluiting van de archivistische opleidingen 'oude stijl' De verhuizing van de Archiefschool naar Amsterdam De ontwikkeling van de Archiefschool als onderzoeksin stituut Aanwezig: zes leden en namens het bestuur Fred van den Kieboom, Jan van der Meer, Jan van Tol en Margreet Windhorst. Voorzitter Margreet Windhorst opent de vergadering en verwelkomt de aanwezigen. Windhorst legt uit waarom de presentatie van de enquête resultaten inzake de arbeids markt is uitgesteld: de vragenlijsten werden niet voldoende eenduidig beantwoord, waardoor de beoogde planning te krap bleek te worden. Het bestuur vindt dat een degelijke uitwerking en presentatie zwaarder wegen dan vasthouden aan de oorspronkelijke datum en heeft gekozen voor presentatie in het najaar. De voorzitter bespreekt de interactie tussen het Platform Recent Opgeleide Archivarissen en bestuur van de KVAN. Een actueel thema is de beoogde federatie voor het archief wezen, waaraan de KVAN zich gecommitteerd heeft na ondertekening van een intentieverklaring. Mocht het te verrichten haalbaarheidsonderzoek uitmonden in daadwerke lijke oprichting van een federatie, dan zou dat voor de KVAN verstrekkende gevolgen kunnen hebben, met de nodige weerslag op de sectie PROA. Verder is de KVAN bezig met het activiteitenplan van de KVAN, waaraan PROA een bijdrage heeft geleverd met name over de verbreding van de doelgroep. Secretaris Jan van Tol oppert om ook als sectiebestuur een jaarplan op te stellen, dat de tot nu toe gehanteerde activiteitenplannen van de afzonderlijke bestuursleden bundelt ten behoeve van verdere concretise ring van de intenties van PROA. Robyn Steensma vraagt of PROA de KVAN-zetel Opleidin gen bezet. De voorzitter antwoordt dat zij q.q. zitting heeft in de werkgroep Accreditering en certificering en de advies commissie Opleidingen. Beide gaan uit van de Archief school, die vooralsnog geen van beide bijeen zijn geroepen. Daarom overweegt PROA om hiertoe zelf een initiatief te nemen in samenspraak met het bestuur van de KVAN. Het verslag van de ledenvergadering van 25 april 1997 wordt, na een toelichting door de voorzitter, door de vergadering vastgesteld. Penningmeester Fred van den Kieboom licht de jaarrekening 1997 toe. De genoemde uitgaven voor de enquête zijn gedekt door een in 1996 ontvangen doelsubsidie van de KVAN. De jaarlijkse standaardbijdrage van het hoofd bestuur is 10, - per lid. Robyn Steensma informeert bij of de kascommissie van de KVAN zich wel eens meldt. De penningmeester meldt dat het contact met het hoofdbestuur over financiële zaken zich blijkt te beperken tot incidenteel overleg inzake declarabele posten. De ledenvergadering stelt de jaarrekening 1997 en de begroting 1998 vast. Secretaris Jan van Tol meldt dat hij samen met de penning meester het ledenbestand van PROA heeft geactualiseerd en op toetredingsjaar gesorteerd. Leden die niet meer als recent opgeleid beschouwd kunnen worden, dus van voor jaargang 1990/1991, zijn hiervan schriftelijk op de hoogte gebracht en uit het bestand verwijderd. Deze procedure zal jaarlijks op eenvoudige wijze uitgevoerd kunnen worden. PROA heeft circa 100 leden. Fred van den Kieboom treedt af als bestuurslid. Hij vertelt hoe zijn enthousiaste betrokkenheid bij de activiteiten van de sectie onder druk wam te staan door privé-omstandig- heden en wisseling van werk. Daarom is het blij de fakkel te kunnen overdragen aan een even enthousiaste nieuweling. De voorzitter dankt Fred namens het bestuur voor zijn grote inzet als onder meer penningmeester en lid van de excursie commissie, en hoopt hem nog op menige PROA-activiteit te mogen begroeten. Op vrij korte termijn zal ook Willy Deimveld het bestuur verlaten. Daarop vooruitlopend draagt het bestuur op dit moment dan ook niet één, maar twee kandidaat-bestuurders aan de ledenvergadering voor. Tegenkandidaten hebben zicht niet gemeld, waarna de vergadering John Boeren en Annemieke Dekker aanvaardt als nieuwe bestuursleden. De voorzitter legt uit dat bestuursleden (behalve de voorzitter) niet in functie worden gekozen, zodat het niet nodig is dat een van beiden penningmeester zal worden. [Ingrid Coolen wordt penningmeester van PROA], Een tijdelijke herschik king van bestuurstaken is ook nodig vanwege het zwanger schapsverlof van de voorzitter. Jan van der Meer wordt in die periode waarnemend voorzitter. Chantal Zeegers meldt namens de excursiecommissie dat de excursie naar Londen met 15 deelnemers en een aantrekke lijk programma goed op de rails staat. Tegelijk kondigt zij haar vertrek aan uit de commissie. De voorzitter bedankt haar voor haar toewijding en sluit de vergadering met de constatering dat de excursiecommissie dringend onderhand dringend verlegen zit om versterking. 3.1 Centrale Archief Selectiedienst (CAS) Nieuwe relatiebeheerder: mw. P.T.M. van Hezik 5.5.17 Streekarchivariaat Regio Achterhoek Adres hoofdkantoor: Louise de Colignystraat 11a, 7001 GD Doetinchem, tel. 0314 - 377171. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 9 uur - 16.30 uur, bezoek alleen na telefonische afspraak. De archieven van Borculo, Hummelo en Keppel, Ruurlo en Winterswijk zijn overgebracht naar Doetinchem. 5.8.5 Gemeentearchief Leiden In juni, juli en augustus 1998 is de studiezaal op zaterdag gesloten. 8.17 TROS (nieuwe vermelding) Afdeling Centrale Documentatie en Archieven Bezoekadres: Lage Naarderweg 45-47, Hilversum, tel. 035-5715303, fax 035-6715421, e-mail: Annemieke.Dekker@tros.nl, website: http://www.omroep.nl/tros Bezoek na afspraak. Postadres: Postbus 28000, 1202 LA Hilversum Hoofd: mw. A. Werst Archivaris: mw.drs. A.M. Dekker Medewerker: J. Geleick (av-beheerder)k 12.1.1 Centraal Register van Particuliere Archieven Nieuwe naam: Registratie van Particuliere Archieven CRPA De nieuwe editie van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen verschijnt in mei 1998. Door de wisselingen op het bureau van de KVAN zal de nieuwe editie wat later dan gebruikelijk verschijnen. De Almanak is een overzichtelijk naslagwerk van het archiefwezen voor iedereen die een archief raadpleegt. Per instelling wordt gegeven: adres, telefoon, fax, e-mail, openingstijden en namen van medewerkers. Leden van de KVAN en abonnees van de Almanak ontvan gen de nieuwe editie binnenkort. Anderen kunnen de Alma nak bestellen bij het bureau van de KVAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, tel. 070-3478656, fax 070-3825790. Prijs: 42,50 (en 7,50 verzendkosten).

Archievenblad | 1998 | | pagina 12