Oranje Boven! Door Richard Hermans Mensen Archiefnieuws \i 20 Bezoek onze site op Internet: www.kvan.nl I I a I I I s I Impressie van de Algemene Ledenvergade ring Het was een bijzondere dag, 30 april 1998. Voor de meeste inwoners van ons land een vrije dag, waar bij het de goede gewoonte is een beetje feest te vieren omdat het Koninginnedag is. Wat ontspan nen onderuit zakken, even televisie kijken om te zien waar de Koningin en haar familie de dag doorbrengen, om vervolgens ergens in het land rond te struinen langs talloze kraampjes, met speelgoed bedekte matjes en overvloedige eetstal letjes. Een heerlijk oer-Hollands feest. if I Toen in december 1997 bekend werd dat de Koninklijke familie Doesburg en Zutphen zou gaan bezoeken, lag het ook in de lijn der verwachting dat het Stadsarchief bij de organisatie betrokken zou zijn. Naar goed Nederlands gebruik werden een stuurgroep en werkgroep geformeerd. Het ligt in de naam besloten dat het werk behoorde tot de taak van de werkgroep, waarvan ook ikzelf deel uitmaakte. De beide groepen stelden gezamenlijk het programma op en vanuit de werkgroep werden contacten gelegd met vele tientallen instanties, clubs etc. die graag wilden meewerken bij de uitvoering van het programma. Voor mij - als stadsarchivaris van het Stadsarchief in Zut phen - verliep deze dag heel anders. Zutphen was immers, samen met Doesburg, dit jaar uitverkozen om het Konink lijk gezelschap te ontvangen. Een bezoek waartoe overigens al een aantal jaren geleden een uitgebreid documentatie- Het aardige van een stad als Zutphen is de haast continue aanwezige spanning tussen oud en nieuw. Hoe geef je in een historische stad vorm aan de eisen die een moderne samen leving stelt? Dat geldt niet alleen voor woningbouw, planologische ontwikkelingen, sociale zorg, maar ook voor cultuurtoerisme. Hoe presenteer je je stad zo dat je voorkomt dat men het idee heeft in een reeds lang gesloten museum rond te lopen? Een groot feest als Koninginnedag biedt bij uitstek gelegenheid te laten zien hoe in een oude stad, traditie en ver nieuwing hand in hand gaan. Het programma was daar dan ook op geënt. Geen koekhappen of steltlopen maar een dag waarop oud en nieuw als twee eenheid zou worden samenge- - smolten. pakket naar het hof was verstuurd. Juist in een historische stad als Zutphen speelt het Stadsarchief bij de organisatie van dergelijke mega-evenementen traditiegetrouw een rol. Wie Zutphen bezoekt doet dit toch vooral om te genieten van het middeleeuwse karakter van de stad, de kleinschalig heid en het eeuwen onveranderde stratenpatroon. Voor het Stadsarchief bood het de gelegenheid een aantal acti viteiten die al in voorbereiding waren te presenteren. Zo deden wij in de afgelopen jaren op basis van het beschikbare bronnenmateriaal onderzoek naar huis- naamgeving in de stad. Van ongeveer 200 authentieke 15e- 18e eeuwse huizen konden we de oorspronkelijk toegepaste huisnaam achterhalen. Het leek ons een interessant toeris tisch project om ze weer zichtbaar te maken op de gevels. Koninginnedag vormde de start hiervan: zes panden, die In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland wor den berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden aan het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag; of fax 070-382 57 90 en nu ook e-mail: bureau@kvan.nl. De deadline voor aan te leveren kopij is de vijfde van de maand voor het Archievenblad dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. Talloze malen lezen we bovenstaande kreet 'Bezoek onze site op Internet'. Nu is de Koninklijke Vereniging van Archiva rissen in Nederland ook zo ver en nodigt u van harte uit haar site te bezoeken op www.kvan.nl. Achter deze eenvoudige naam vindt u allerlei informatie over de vereniging, de secties, excursies naar het buitenland en het Archievenblad. De site zal regelmatig geactualiseerd worden. De eeiste Keei 5ervice6|n Online Handboel. Verbruik j Zoeken éPk Welkom op de «te van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland i De2e pagina's geven U informatie over de activiteiten van de vereniging, nieuws uit het veld en de Almanakta/i htt Ntderianas ar^t/fintren. Omdat het voor de KV AN de eerste stappen op de digitale snelweg zijn, houdt het bureau zich aanbevolen voor tips en opmerkingen van bezoekers. Met uw kritische opmerkingen kan de site uitgroeien tot een interactief medium tussen vereniging en leden en andere bezoekers. Vragen en adreswijzigingen kunt u nu kwijt per e-mail: bureau@kvan.nl. Uiteraard blijft het bureau van de KVAN ook per telefoon bereikbaar, tel. 070-3475686. op de website van de KVAN, zodat iedereen, van archivaris tot stamboomvorser, thuis of op het werk elk archief in Nederland gemakkelijk kan vinden. Het bureau zou graag gebruikmaken van de expertise die archieven hebben opgebouwd met het ontwikkelen en aan bieden van interactieve documenten. Daarom is het bureau op zoek naar mensen die hun ervaring met en kennis van interactieve documenten wil delen met Marieke de Haan, bureaumedewerker en webmaster in opleiding van het bureau. Uw reactie is welkom per e-mail: bureau@kvan.nl De ledenvergadering van 23 april 1998 was ongetwijfeld de meest rumoerige uit de 107-jarige geschiedenis van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Het was niet de agenda die voor verhitte gemoederen zorgde, dat kwam op het conto van de gemeente Den Haag die bouwt en vooral heit voor haar toekomst. In zijn jaarrede 'Theseus in het labyrint' ging voorzitter Chris Streefkerk in op de plaats en taken van de Koninklijke VAN in de grote diversiteit van de archiefwereld. Samen werking binnen de federatie kan een weg uit dit labyrint zijn. De jaarrede is afgedrukt in Archievenblad 102/4 mei 1998. Na goedkeuring van het jaarverslag 1997 en het Activitei tenplan 1998-2001 werd de nieuwe sectie Particuliere Archieven opgericht. SPArc zal de belangen van particuliere archiefwezen gaan bevorderen. De Ethische Code werd gepresenteerd en door de vergadering aangenomen. Vijfen veertig leden bezochten de ledenvergadering. Hulp gevraagd op de digitale snelweg Als u de inhoud van onze website www.kvan.nl bekijkt, valt op dat de Almanak van het Nederlands Archiefwezen nog niet raadpleegbaar is. Een interactief document aanbieden blijkt echter internet voor gevorderden te zijn. Het bureau van de KVAN wil de Almanak zo snel mogelijk aanbieden als interactieve database, zodat bezoekers op trefwoord, plaatsnaam of persoon kunnen zoeken. De Almanak hoort Studiemiddag over wetenschapsarchieven De studiemiddag wordt geopend door Ernst Homburg, voorzitter van het Genootschap voor de Geschiedenis van Wiskunde, Natuurkunde en Techniek, kortweg GeWiNa. Wetenschapsgeschiedenis is de laatste twintig jaar erg veranderd. Bestudeerde men voorheen louter archieven van grote wetenschappers, tegenwoordig kijkt men ook naar de (maatschappelijke) context en de producten van wetenschap-

Archievenblad | 1998 | | pagina 11