Waar gebeurd! 1mm Wij zien het liefst een luchtvaartmuseum, -archief en -documentatiecentrum verrijzen Welk archief ruimt binnenkort zijn oude kranten op? Gaat uw archiefdienst om welke reden ook zijn voorraad oude kranten schonen, dan houdt W Haagsma uit Nietap zich aanbevolen. Hij verzamelt alle oude kranten vanaf WO. II tot heden. Doet zich zo'n situatie bij u voor, dan graag contact opnemen met W. Haagsma, J.P. Santéweg 114B, 9312 TB Nietap, (0394) 31 32 69. Column: Jaap Kloosterman ■Jj TFP Iggiu uil W m 19 het Aviodome uit te bouwen tot een themapark, Aviation World, geheten. De Fokker archieven en collecties zouden daar een belangrijke plaats in krijgen." Themapark ergens in Nederland Hoe staat het nu met die plannen? Zwartelé: "We hebben een uitgebreid businessplan opgesteld en dit voorge legd aan potentiële participanten. Daarin is ook voorzien in een goede, geklimatiseerde archiefruimte. Jammer genoeg is nu al duidelijk dat we niet op de Luchthaven Schiphol terecht kunnen. De grond op de luchthaven is zeer kostbaar. Men is niet bereid deze voor een lage prijs ter beschikking te stellen. We zullen moeten uitkijken naar een andere lokatie in Nederland. Apeldoorn wordt genoemd. Rotter dam, Lelystad, Almere of Soesterberg behoren eveneens tot de mogelijkhe den. Pas als deze mogelijkheden zijn uitgeput, gaan we aan splitsing van de diverse onderdelen denken. Het archief zou dan een plaats kunnen krijgen in één van de geïnteresseerde archiefdien sten, zoals het Rijksarchief Noord- Holland of het Gemeentearchief Am sterdam. Maar zover zal het wellicht niet eens komen. Wij zien het liefst een luchtvaartmuseum, -archief en - documentatiecentrum verrijzen." Raad van Advies Eind vorig jaar, na de toekenning van de Rijkssubsidie, is een Raad van Advies in het leven geroepen om de Trust te adviseren bij het beheer van het Fokker erfgoed. Hierin zijn de Lloofdinspecteur Inspectie Cultuurbe zit, de Rijksarchiefdienst, het Neder lands Audiovisueel Archief en de Trust zelf vertegenwoordigd. Ook Ben van Schaik, voormalig voorzitter van de Raad van Bestuur van Fokker, neemt zitting in de Adviesraad. De eerste officiële bijeenkomst heeft op 27 mei plaatsgehad in het Aviodome. De lotgevallen van het Fokkerarchief zullen de gemoederen in het archief wezen dus nog wel even bezighouden. De toekomst is nu nog onduidelijk, maar de Trust zit niet stil. Een dergelijke zaak illustreert het belang van goed contact tussen openbaar en particulier archiefwezen: bij kennisuit wisseling en wederzijds begrip is iedereen gebaat. De nieuwe Sectie Particuliere Archieven (SPArc) van de Koninklijke VAN zet zich hiervoor in. Belangstellenden voor het lidmaat schap kunnen zich melden bij het bureau van de KV AN. Weverweg 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering «aanvezelen van papier verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek «reiniging en het encadreren van prenten «charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag-ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal "For a brief, shining moment, Tate's vibrant, drink-fueled life and untimely death apparently made him the toast of the New York art world," schreef de International Herald Tribune, kort nadat David Bowie op 31 maart het laatste boek van William Boyd had gepresenteerd. Nat Tate: An American Artist 1928-1960 is een roman in de vorm van de biografie van een groot maar tragisch kunstenaar. Kenners van de moderne schilderkunst en dat waren de genodigden in de gallerie van Jeff Koons houden geen rekening met de mogelijkheid dat zij zo'n talent niet kunnen kennen. Zo kreeg ook Tate zijn vijftien minuten beroemdheid, al had hij nooit bestaan. Een goede historische vermomming doet wonderen. Dat wist al de anonieme auteur van een in 1614 te Kraków gedrukt manuscript, dat bekend is geworden onder de titel Monita secreta Societatis Jesu. Hij beweerde er de geheime regels te onthullen waarvan de Jezuieten zich bedienden bij het verwerven van geld en macht. Historici hebben hem nooit willen geloven, maar het geschrift dook telkens weer op waar iemand een appeltje met de orde te schillen had. Het is tegenwoordig onder meer te lezen op de Web sites www.infidels.org en users.skynet.be/sky50779/jesuits6.htm. Alle uitgevers hebben steeds voor het probleem gestaan de authenticiteit van de tekst aannemelijk te maken, die immers geheim was en bovendien onmiskenbare sporen van appelschillen vertoonde. De gevonden oplossingen behoren tot de beste romantische traditie. Vele latere edities heten bijvoorbeeld gebaseerd te zijn op andere handschriften, door toeval aan het licht gebracht in een geplunderd klooster, een gestrande Oostindiëvaarder of een berghut in de Andes. Soms betreft het de vondst van een vertaling, die zelf al een lange omzwerving heeft gemaakt. Hoe later de uitgave, des te erudieter ogen de commentaren. De Monita secreta en Nat Tate (of, om een minder onschuldig voorbeeld aan te 1 halen, de Protocollen van de Wijzen van Zion) laten zien hoe de waarschijnlijkheid van een betoog in veler ogen kan toenemen met de onwaarschijnlijkheid van zijn geschiedenis. Vergeelde, lang verborgen papieren leveren hiervoor onmisbare ingrediënten. IJdelheid, lichtgelovigheid en gebrekkig onderwijs zijn pijlers van het archiefwezen. 102/4 juni 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 10