1 Ik zou graag argumenten vernemen op grond waarvan de provincie verplicht zou zijn méér, of gerechtigd om minder over te brengen dan wat hier is betoogd 6 f atlas, afkomstig van het gelijknamige bedrijf in 's Her togenbosch. Deze bevat de wegen voorzover daar een postcode aangekoppeld is en waterwegen breder dan 10 meter. Vanaf 1 maart 1998 gebruikt men de TOP10 vector van de Topografische Dienst te Emmen. Dit is de digitale weergave van de topografische kaarten schaal 1:10.000 (3). Beide typen kaarten laten selectie toe van gegevens met een eigen code, bijvoorbeeld fietspaden of kerktorens (4). Doordat de topografische kaart een veel (3) Topografische kaart met alleen lijnen, vlakken en kilometerraster, gemaakt met de Top 1 Ovector van de Topografische Dienst door de Dienst ruimte, economie en welzijn, bureau beleidsinformatie en cartografie van het Provinciaal bestuur van Noord-Brabant. Schaal 1:10.000. De belettering is een aparte laag, hier niet opgenomen. groter détailniveau heeft (bijvoorbeeld de kavelstructuur) dan de Teleatlas is deze laatste veel goedkoper in aan schaf maar duurder in het gebruik. Dat de topografische basis zo gemakkelijk verwisselbaar is, komt doordat beide kaarten gebruik maken van hetzelfde systeem van referentiepunten, nl. het Nederlandse Rijksdriehoeks- metingsstelsel. Dat is een coördinatensysteem waarbij de x-as oost-west loopt en de y-as noord-zuid. Selectie hydrografie uit TOPIOvector Selectie bebouwing uit TOPIOvector (4) Voorbeelden van selecties van afzonderlijke lagen van de Top 1 Ovector uithet promotiemateriaal van de Topografische dienst te Emmen 2e Digitale versies van andere gedrukte topografische gege vens van elders afkomstig. De topografische basis wordt aangevuld met bestuurlijk relevante gegevens uit allerlei bronnen, vaak de rijksdiensten. Bijvoorbeeld gemeente grenzen in Drenthe voor en na herindeling, van de aangrenzende provincies en het aangrenzende deel van Duitsland. Ook in het terrein herkenbare objecten als hoogspanningsleidingen, -masten en -corridors, bedrij venterreinen en -lokaties worden apart ingevoerd. Verder bevindt zich in het systeem een 1 50.000 bodemkaart van Drenthe met informatie die niet op de topografische kaart aanwezig is. Al deze lagen bestaan ook in gedrukte versies. 3e Digitale bestanden die elders in originali aanwezig zijn. Bijvoorbeeld: kaarten van de eigendommen van de Vere niging Natuurmonumenten, de Stichting Het Drentse Landschap en Staatsbosbeheer, afkomstig van het Kadas ter. De provincie kan natuurlijk ook het gehele kadaster (al dan niet met een on-line verbinding vanwege de mu taties) aankopen, maar deze aanschaf is duur in relatie tot het te verwachten gebruik. 4e Eigen bestanden, die elders in het eigen archief als defini tieve en/of rechtsgeldige vorm aanwezig zijn. Het gaat om kaartmateriaal dat in eindrapporten, plannen e.d. is gedrukt en gepubliceerd. De meest evidente daarvan is het streekplan voor (de gehele of een deel van) de provin cie. Dit bezit alleen in zijn papieren vorm kracht van wet. Het geografische deel bestaat uit een groot aantal kaarten, die niet alleen als concept voor het volgende streekplan worden gebruikt, maar ook voor allerlei an dere doeleinden. Voorbeelden: abiotisch (=levenloos) waardevolle gebieden, objecten en verschijnselen; archeologische eenheden; belangrijke beeklopen; cul tuurhistorisch waardevolle nederzettingen; delfstofwin ning; leidingen voor gastransport; voedselrijke of vochtige loofbosjes als onderdeel van de ecologische hoofdstructuur; zonering rond radiotelescopen. Een an dere belangrijke leverancier is het Waterhuishoudings plan Drenthe. Ook historische bestanden zijn wel ingevoerd, zoals kaarten uit het rapport Milieukartering Drenthe 1974-197 85. 5e Eigen bestanden, aangelegd met het uitdrukkelijke doel in een eindrapport, verslag of plan te worden verwerkt. Zo levert het Grondwaterkwaliteitsmeetnet analyseresul taten uit tweemaandelijks genomen monsters. Die wor den verwerkt in het jaarlijks door Gedeputeerde staten vast te stellen Grondwaterplan. Tot en met 1995 is het geheel gedrukt, maar vanaf 1996 zijn de gegevens alleen in de digitale vorm beschikbaar. Het plan zelf is natuur lijk een papieren stuk. 6e Eigen bestanden, bestemd om veelvuldig vanuit verschil lende vraagstellingen te worden benaderd. Verreweg het belangrijkste voorbeeld is het Informatiesysteem Natuur. Dit wordt in het GIS opgenomen vanuit een database, die weer gevuld is vanuit op papier vastgelegde veld waarnemingen. De database bevat slechts een geformali seerd deel van de papieren gegevens, maar laat wel allerlei analytische bewerkingen - zoals statistische- toe. Voor lang niet alle plant- en diersoorten worden GIS- lagen aangemaakt. Elk van de drie vormen waarin de natuurinformatie voorkomt, wordt afzonderlijk en om verschillende redenen opgemaakt, bewaard en beheerd. Een ander project in uitvoering is de kaart van bescherm de en te beschermen archeologische monumenten. Op dit moment bestaat deze alleen in digitale vorm. Het is een samenwerkingsproject tussen de provincie en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek. Voor beide overheidsorganen geldt dat deze kaart uit hoofde van hun functie wordt opgemaakt zodat er straks op twee plaatsen een als archiefstuk te beschouwen be stand is. Het is de vraag of de rechtsgeldige vorm uit eindelijk toch een gedrukte versie zal zijn, of dat er veel meer zal worden ingevoerd dan wat uiteindelijk wettelijk beschermd zal blijken. De categorieën 1, 2 en 3 zijn geen bijproduct van activitei ten van de provincie, dus op zichzelf geen archiefbescheiden. Als categorie 4 wel archiefbescheiden zouden zijn (mijns in- ziens zijn zij dat niet) dan zijn zij volgens de 'Vernietigings- lijst archiefbescheiden provinciale en interprovinciale orga nen 1989/1994' in het algemeen na 3 jaar vernietigbaar6. Deze uitzondering zou alleen van toepassing zijn als de digitale vorm als een ander ontwikkelingsstadium kan worden beschouwd dan de rechtsgeldige, gedrukte versie. Dat is mijns inziens niet het geval. De digitale vorm is een eenvoudige kopie, zonder enige juridische status. Bestanden die onder categorie 5 vallen zijn op grond van dezelfde lijst (Ib7) 1 jaar na vaststelling van het samenvattende stuk vernietigbaar. De omschrijving van de vernietigbare categorie onder dit punt van de lijst bevat een clausule die dateert uit het papieren tijdperk: uitdrukkelijk vernietigbaar zijn mede: "primair statistisch materiaal waarvan herhaald gebruik niet te verwachten is". Ik denk, dat een nieuwe selectielijst hier een nadere nuancering zal moeten aanbrengen. Bovendien moet men op grond van het Archiefbesluit (en de inleiding van de huidige vernietigingslijst) gegevens van belang voor het historisch onderzoek wel degelijk bewaren. Categorie 6 beschouw ik zondermeer als te bewaren. Aangezien de categorieën 1 t/m 4 geen archiefstukken zijn, behoeft men ook vervallen gegevens niet te bewaren. De onder 5 en 6 omschreven bestanden zijn bijna alle cumulatief te bewaren bestanden, waarbij geen gegevens tussentijds worden gewist of overgeschreven. GIS en overbrenging Bij overbrenging moeten de gegevens in goede, geordende en toegankelijke staat verkeren. De onderzoeker moet gegevens kunnen gebruiken en besluitvormingsprocessen kunnen volgen, zo nodig stapsgewijs. Dat betekent echter niet dat hij achteraf ook alle beleidsalternatieven opnieuw moet kunnen analyseren. Dat kan ook op grond van papieren dossiers en andere gegevens niet, omdat lang niet alle besluitvorming op schriftelijk vastgelegde gegevens berust. De bestanden moeten dus toegankelijk zijn, maar dat impliceert niet dat de complete functionaliteit -manipuleer baarheid, grafische mogelijkheden en andere analysemoge lijkheden - moeten worden bijgeleverd. Daar de historische vraagstelling altijd anders zal zijn dan de provinciale amb tenaren konden voorzien, is het handig als de onderzoeker zijn eigen analyse-instrumenten meeneemt. Redelijkerwijze kan de onderzoeker wel eisen dat de gege vensbestanden onder 5 en 6 bij overbrenging voorzien worden van middelen om ze op een beeldscherm te krijgen, met inbegrip van een topogra fische ondergrond (5). Gezien de verwisselbaarheid daarvan zou de provincie kunnen volstaan met de goedkoopste versie. Aan de hand van alleen de coördinat en van de GIS-gegevens zijn de kaarten in het GIS wel te reconstrueren, maar niet in een vorm die enigszins lijkt op die van het GIS in zijn ambtelijke werking. Wil de provincie meer leveren dan waartoe zij wettelijk verplicht is, dan is dat voor de Rijksarchiefdienst en zijn onderzoekers een fraai cadeau. Gezien het belang dat de provincie aan goed .f V A V 1 r V 1 s 0 li N 1 t O 'N N (5) Laag uit het GIS van de provincie Drenthe, zonder topografische ondergrond, maar met kilometerraster. De zwarte vlekken zijn verblijfsrecreatieterreinen in de gemeente Westerveld. De schaal is 1:100.000. Het snijpunt van de assen naast het grootste terrein heeft de coördinaten 222/ 537 (gemakshalve deze keer zonder decimalen). 102/4 MEI 1998 7

Archievenblad | 1998 | | pagina 4