3 Of we nou in de archieven diensten verkopen of aan andere zaken geld verdienen Wij sturen en regelen, wij zorgen dat de klant gekoesterd wordt, maar het vakinhoudelijke, daar hebben we altijd de mensen voor aangetrokken 14 Door Agnes Jonker 15 Boom, conservator fotografie van het Rijksprentenkabinet in Amsterdam en voorzitter van het Nederlands Fotogenoot schap een overzicht van de mogelijkheden om beeldmateriaal te ontsluiten. Van der Voort besprak de verschillende beschrijvingsmethoden en de thesauri die voorhanden zijn. Hij pleitte voor het hanteren van een trefwoordenlijst of van een thesaurus omdat de zoeker hierdoor veel resultaatge- richter kan zoeken dan wanneer hij is aangewezen op 'free- textsearching'. Bij deze laatste techniek is de gebruiker af hankelijk van woorden die in de beschrijving voorkomen. Mattie Boom gaf een uiteenzetting over het Fotios-systeem. Fotios is een database voor fotografiecollecties. Het gaat daarbij niet om individuele foto's maar om collecties en deelcollecties. Fotios streeft ernaar een centrale databank te worden voor alle fotocollecties in Nederland. Het is afgelopen jaren samen met enkele grote fotobeherende instellingen ontwikkeld en het kan nu door instellingen worden aangeschaft. Praktijkvoorbeelden In het derde en laatste onderdeel van het symposium werden twee voorbeelden uit de praktijk toegelicht. Els Wagenaar, hoofd van de afdeling beeld en geluid van het Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) zette uiteen hoe het IISG al lang geleden met digitalisering van beeldmateriaal begonnen is. Al in 1989 werd begonnen met het digitaal toegankelijk maken van de beeldcollectie die bestaat uit circa 80.000 foto's, 40.000 affiches en 30.000 prenten. In totaal was acht jaar en tweeëneenhalf miljoen gulden nodig om deze collectie te digitaliseren. Inmiddels is de techniek, zowel op het gebied van software als hardware sterk veranderd. De beelden en de beschrijvingen werden in verschillende databases opgeslagen en via een barcode aan elkaar gekoppeld. Voor de inhoudelijke ontsluiting van het materiaal werd gebruik gemaakt van een thesaurus. In de nabije toekomst staat overgang van het ontwikkelde systeem naar een onder Windows draaiende versie op het programma. Concluderend stelde Wagenaar dat het IISG ondanks de revolutionaire ontwikkelingen van de technische mogelijkheden blij is al in een vroeg stadium met dit project te zijn begonnen, omdat financiering indertijd veel makkelijker was dan nu. Meet Becker, conservator van het Rijksfotoarchief van het Algemeen Rijksarchief demonstreerde het zoeksysteem van het gedigitaliseerde fotosysteem van het Algemeen Rijksar chief. Het fotoarchief van deze dienst bestaat uit het voormalige fotoarchief van de Rijks Voorlichtings Dienst, het fotoarchief van de Heidemaatschappij, het archief van een fotopersbureau en de collectie van fotograaf Willem van de Poll. De digitaliseringswerkzaamheden en de materiële verzorging van de foto's van het Rijksarchief zijn aan de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) in Winschoten uit besteed. Op dit ogenblik zijn 91 CD-Roms met elk 5000 foto's gereed. Het systeem is nog niet toegankelijk voor het publiek. Wel kunnen zoekvragen worden gesteld die ver volgens door een medewerker van het Algemeen Rijks archief, tegen betaling, worden uitgezocht. Schiedams Skopeo Aan het einde van de middag werd het Schiedamse foto systeem door wethouder Wiegman in gebruik genomen. Hij deed dit door het trefwoord symposium in te toetsen en toverde daarmee een foto van zichzelf op een groot scherm. De foto was enkele minuten daarvoor met een digitale camera genomen. Skopeo is tot stand gekomen in samen werking met het Nederlands Instituut voor Wetenschap pelijke Informatiediensten waarbij de gebruiksvriendelijk heid van het systeem voorop heeft gestaan. Gezocht kan De wethouder stelt het fotosysteem Skopeo in gebruik, geflankeerd door (l) Charles Jeurgens en (r) René van Hor ik (foto: Jan van der Ploeg worden op straatnaam, persoonsnaam, bedrijfsnaam en trefwoorden. Het systeem biedt standaard informatie over de fotograaf en formaat van het origineel. Onder de publieks- schil ligt een beheerssysteem, waardoor informatie over de kwaliteit van de foto's, de originele drager, plaats in het depot, copyrights etc. kan worden opgevraagd. Skopeo is inmiddels in gebruik in de studiezaal van het gemeente archief. De ingehuurde vakkracht op tijdelijke basis was al een vertrouwde verschijning bij de lagere overheid, maar ook de rijksoverheid grijpt in toenemende mate naar deze constructie. Projectbureaus gespe cialiseerd in arbeidsbemiddeling in het archiefwezen lijken dan ook de wind mee te hebben. De scepticus zal opmerken dat deze ontwik keling een illustratie is van de marginalisering van de archiefzorg door de overheid. Gaat de deskundigheid in eigen huis het afleggen tegen de kennisspecialisten van buiten? Maart 1990 startten Mayke Breddels en Monique Vermeulen met een bu reau voor archiefprojecten. De ver wachting dat de wijziging van de Archiefwet nogal wat teweeg zou brengen, bleek juist. Het bureau groeide snel in luttele jaren. Vermeu len: "Het begon met het wegwerken van achterstanden, vooral bij de rijks overheid. Schoningsprojecten in het dynamisch archief. En van het een kwam het ander. Na enige tijd kwam de energiesector, gemeenten. En dat door het hele land. In 1992-1993, we hadden toen twintig mensen in dienst, maakten we pas op de plaats. Eerst moest ons eigen kantoor verder opgebouwd worden om de zaken te kunnen regelen." Breddels: "Opdrach ten waren er meer dan genoeg, maar het was nodig om te zorgen dat het personeel tevreden werkte en dat de projecten kwalitatief goed verliepen voordat we meer mensen zouden de vraag: help ons te voorkomen dat die achterstanden ontstaan. Zo breidde het werk zich uit naar advisering, ordeningsplannen maken e.d. Gelei delijk verschoven we van de rijks overheid naar andere branches: bedrijven, woningbouwverenigingen, aannemen. Na 1993 kon het bureau verder groeien en is er nu, in 1997, een managementteam en een personeels afdeling. Toen wij begonnen hadden wij alleen mensen in dienst voor be paalde tijd, nu zijn de meeste mensen in vaste dienst." nespeciAus Sinds halverwege de jaren tachtig ko men commerciële bureaus steeds vaker over de vloer om tijdelijke projecten uit te voeren, van uitvoerend werk en advisering tot het ontwerpen van geautomatiseerde systemen voor het archiefbeheer. Werk is er volop in het archief, maar toch liggen de banen er niet voor het oprapen. Twee bureaus werkzaam op het gebied van de docu mentaire informatievoorziening beslo ten om met ingang van 1998 samen verder te gaan. ODRP-facilitair, een bedrijf met een jarenlange staat van dienst in de gemeentelijke wereld, en Breddels Vermeulen, succesvol sinds de oprichting in 1990, opereren voort aan onder de naam DOXiS. Samen hebben zij meer dan 120 personeels leden. De leiding van DOXiS ligt in handen van Mayke Breddels, Monique Vermeulen en Ad van Heijst. Het nieuwe bedrijf maakt deel uit van Moret Ernst Young, het eerste grote organisatie-adviesbureau dat zich op het terrein van de docu mentaire informatievoorziening gaat bewegen. De naam DOXiS, met als ondertitel 'documentaire informatiespecialisten' moet werken als beeldmerk, het is geen afkorting. Waarom 'archiefprojecten'? Vermeulen heeft toegepaste huishoud- wetenschappen gestudeerd, een hbo- opleiding die voorbereidt op een leidinggevende functie in de facilitaire dienst. Breddels heeft een opleiding jeugdwelzijnswerk gevolgd, richting 102/2 maart 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 8