Restauratie-Atelier Helmond B.V. Gemeente archief Schiedam Beheer (s)t de heelden Werk in Oq Liever een eigen interpretatie van een voorwerp eigen interpretatie van een voorwerp door een leerlingdan de verplichte uitleg van uitleg van de docent die zij toch niet de docent die zij toch niet onthouden gierig en nieuwsgierig, al neemt dat O Moderne computertechnieken bieden een mogelijke oplossing om de informatie die op de langzaam wegkwijnende beelddragers is vastgelegd, te bewaren voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes a Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten a 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (ND Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 12 door Annabelle Meddens-van Borselen 13 kreeg de vraag voorgelegd of cultuur wel iets voor kinderen koffie gaat drinken onder het motto 'jullie houden ze wel was. Dat vond hij zeker, "maar dan niet als de dingen die bezig' is dodelijk voor de motivatie van de leerlingen. Er volgens volwassenen geweten moeten worden." Kinderen moet een historische sensatie worden opgewekt. Het hier- denken hele andere dingen als ze naar kunst kijken. Ze voor aanwezige talent bij leraren en culturele medewerkers bedenken zelf wel wat het voorstelt, maar vaak wordt deze moet aangeboord worden, verbeelding door volwassenen dicht gesmeerd, zoals Van Os Nieuwsgierigheid dit noemde. Kinderen moeten dus met hun eigen ogen naar cultuur kijken en niet door de bril van de grote mensen. De Na afloop van de film werd er verder gepraat met een ervaring leert dat kinderen zich vaak fixeren op eén object of docentenpanel. De docenten kwamen met zeer concrete en een plek, waardoor ze geïntrigeerd zijn. Hunnebedden of soms wat onorthodoxe aanbevelingen. Laat kinderen aan zandbobbels werden als voorbeeld genoemd. Wat kinderen kinderen presenteren en bekijk niet alles vanuit het perspec tief van volwassenen. Liever een door een leerling, dan de verplichte onthouden. Kinderen zijn erg leer- na de brugklas enigszins af. Ze ook prachtig vinden, aldus Van Os, is iets te zien wat an- vinden het fantastisch echte voorwerpen van vroeger te zijn, deren niet mogen zien, zoals de depots in het Rijksmuseum. zoals het tinnen bord dat door Nederlandse kooplui in Volgens Nuis is het enthousiasme van de leraar en de mede- Australië in de -18e eeuw werd achtergelaten en dat nu in het werker in de culturele instelling zeer bepalend voor het Rijksmuseum te zien is. Ze zijn er dus echt geweest! enthousiasme van de klas. Een leraar die tijdens het bezoe- Last but not least werden twee nieuwe tijdschriften ten doop ken van een toneelvoorstelling zelf in de kantine een kopje gehouden. Het Bulletin Cul-tuur School is bedoeld om belangstellenden op de hoogte houden van de ontwikke- lingen en activiteiten van dit project. Het cahier Oud Nieuws richt zich meer specifiek op cultureel erfgoed en educatie en verschijnt drie maal per jaar als cahier bij het Bulletin Cultuur School. Op beide uitgaves kan men zich gratis abonneren. Erfgoed Actueel, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam tel. (020) 427 08 80. Hier kunt u de bundel van dit symposium bestellen en informatie over beide tijdschriften krijgen. f Hoe kun je een historische fotocollectie digitaliseren? Welke rol speelt digitalisering bij de conservering van foto's? Hoe kun je fotocollecties het beste toegankelijk maken? Welke computertechnieken zijn be schikbaar om fotocollecties te ontsluiten? Deze vragen stonden centraal tijdens het symposium 'Beheer(s) de beelden' dat op 16 januari werd gehouden in het gloednieuwe gemeentearchief van Schiedam. De aanleiding voor het symposium was de officiële inge bruikname van her door het gemeentearchief Schiedam in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Weten schappelijke Informatiediensten (NIWI) ontwikkelde digitale fotosysteem Skopeo. Conserveren en digitaliseren In totaal bezochten circa honderd deelnemers uit Nederland en België het symposium waar zes sprekers een inleiding hielden over drie verschillende thema's. De eerste twee sprekers, Hans de Herder, directeur van het Nationaal Foto Restauratie Atelier in Rotterdam en René van Horik van het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatie diensten uit Amsterdam spraken over het thema conserve ring en de rol die de computer hierbij kan spelen. De Herder toonde via niets aan duidelijkheid overlatende voorbeelden van beschadigde foto's hoe de moderne computertechnieken een mogelijke oplossing kunnen bieden om de informatie die op de langzaam wegkwijnende beelddragers is vastgelegd, te bewaren. Zwaar beschadigde en door vocht en vlekken aangetaste foto's kunnen echter worden gescand en via beschikbare computertechnieken geretoucheerd. Op deze wijze kunnen vlekken en scheuren op eenvoudige wijze worden weggepoetst. Van het resultaat kunnen prints gemaakt worden en van de print zelfs weer een negatief. Het is duidelijk dat ethiek van het restaureren hier om de hoek komt kijken. Het oorspronkelijke materiaal is bij deze vorm van conserveren immers verdwenen. De inleiding van Van Horik was veel abstracter. Hij gaf een overzicht van de belangrijkste technische aspecten en pro blemen die een rol spelen bij digitalisering van foto's. De belangrijkste conclusie die Van Horik het gehoor meegaf, is dat instellingen die hun collecties willen digitaliseren goed moeten weten wat ze met het verkregen resultaat willen. Indien het doel is de collectie snel en goed toegankelijk te maken, kan volstaan worden met een betrekkelijk lage resolutie en hoge compressie- factor. Wanneer de digitale versie de originele foto echter moet vervangen, dan liggen de eisen die gesteld worden aan het digitaliseringsproces vele malen hoger. Het mag duidelijk zijn dat de keuze in deze grote gevolgen heeft voor de benodigde opslagruimte en dus de kosten die hiermee gemoeid zijn. Aan de hand van een met verschillende resoluties gedigitali seerde foto uit het Schiedamse archief liet hij zien hoe ver schillend de resultaten waren. Toegang tot de beelden Vervolgens gaven Jan van der Voort van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie in Den Haag en Mattie 102/2 maart 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 7