De eerste 100 dagen van de nieuwe algemeen rijksarchivaris Interview organiseert de Archiefschool de volgende cursussen: Bon De maatschappelijke relevantie van archieven komt met deze affaires meer voor het voetlicht te staan. Dat is een verheugend teken Archief school Door Gerrit Valk BaVaaRio Duur: vier dagen. Data: 21 en 28 april, 19 en 26 mei. Lokatie: Archiefschool Den Haag. Kosten: f 1.895,-. Seminarcyclus Digitaal Archief Duur: vijf dagen. Data: 7 en 22 april, 12 en 27 mei, 11 juni. Lokatie: De Eenhoorn. Kosten: f 2.425,- (incl. lunch). Selectie tbv Vernietiging Duur: vier dagen. Data: 9-12 november. Lokatie: Conferentiecentrum Woudschoten te Zeist. Kosten: f 2.225,- (incl. overnachting, lunch en diner). De Archiefschool organiseert sinds 1982 cur sussen en trainingen voor functionarissen werkzaam in het openbaar archiefwezen en de documentaire informatievoorziening. De cursussen en trainingen ken merken zich door het praktijkgerichte en vernieuwen de karakter van de lesstof en het accent dat wordt gelegd op de zelfwerkzaamheid van de cursisten. Uitgangspunt van elke cursus is de overdracht van theorie gevolgd door het 'zich eigen maken' van de gedoceerde lesstof met behulp van praktijkopdrachten en waar mogelijk 'echt' archiefmateriaal. De Archiefschool organiseert zowel cursussen en trai ningen met een open inschrijving als in-company cursussen en trainingen voor instellingen van de rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheid en instellingen die qua taken dan wel werkwijze daarmee nauw ver want zijn. verzoekt om toezending van de brochure en aanmeldingsformulieren 'cursussen en trainingen'. Anticiperen op Vernietiging Duur: drie dagen. Data: 18-20 mei. Lokatie: Conferentiecentrum Woudschoten te Zeist. Kosten: f 1.925,- (incl. overnachting, lunch en diner). Archiefassistent Duur: wekelijks van september 1998 tot en met februari 1999 Data: 16 september. Lokatie: Amsterdam. Kosten: f 1.795,-. Depotbeheer Duur: drie dagen. Data: 10-12 november. Lokatie: Stadsarchief Zutphen. Kosten: f 1.375,-. Archiefbeheer voor managementassistenten en directiesecretaresses Duur: vier dagen. Data: 27 oktober, 10 en 24 november, 15 december. Lokatie: Amsterdam. Kosten: f 1.425,-. Voor informatie over in-company cursussen en trainingen kunt u contact opnemen met de heer M.W.M.M. Gruythuysen, telefoon 070-3041102 of met het secretariaat 070-3475502. De brochure met uitgebreide informatie over de cursussen en trainingen alsmede de in - company mogelijkheden kunt u aan vragen door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar de Archiefschool, Prins Willem Alexanderhof 28, 2595 BE Den Haag. Telefoon 070 - 3475502, fax 070 - 3315493. Adres: Postkode en plaats: Naam: I l Ooit, in een ver verleden, was Tweede Kamerlid Gerrit Valk gemeentearchivaris in Alkmaar. Zijn eerste kennismaking met Maarten van Boven was tijdens een debat in de Tweede Kamer over de vernietiging van de archieven van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Daar moest Valk de ministers Voorhoeve, Dijk stal en staatssecretaris Nuis behoeden voor al te grote uitglijders. Sinds kort weten politici immers al te goed dat archiefbeheer een buitengewoon explosief onderwerp is. Een mooie gelegenheid om, op verzoek van het Archievenblad, een afspraak voor een interview te maken. Medio januari kon de kennismaking worden voortgezet. Ruim 100 dagen algemeen rijksar chivaris. Nog geen spijt van de overstap uit Utrecht? Geen moment. Natuurlijk was het in het begin even wennen. In Utrecht had ik immers fijn gewerkt. De vele affaires waarmee ik plotseling werd ge confronteerd (Liro, MID, enz.) zorgden ervoor dat ik snel ingewerkt raakte. Wat waren de hoogtepunten en de dieptepunten van de laatste 100 dagen? Die vielen samen in dit geval. Het was een hele ervaring om de commotie rondom de Liro- en MID-archieven mee te maken. Die ervoer ik zowel als een hoogte- en als een dieptepunt. Een dieptepunt gezien de wijze waarop de administratie met haar archieven omging. Op zich weet je dat zo'n affaire als het Liro-archief de kop kan opsteken, maar toch blijft het een pijnlijke zaak. Wel heb ik geleerd dat wij als rijksarchiefdienst onze eigen verantwoordelijkheid hebben in dit soort zaken en ons niet teveel moeten committeren aan de belangen van de zoiets toch niet aan de administratie kunt overlaten. De cultuur bij die diensten stond op een te gespannen voet met wat de Archiefwet bepaalt. Daar hebben we veel van geleerd. We administratie. Wij hebben een toe zichthoudende taak op het archiefbe heer bij de rijksoverheid en voor wat betreft de MID is ons dat niet gelukt en dat moeten wij onszelf toerekenen. Kun je stellen dat voor wat betreft de archieven van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten de rijksarchief inspectie tekort is geschoten? Ja, dat denk ik wel. Deze diensten hielden ons altijd buiten de deur met het beroep op de wet op de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten. Daarom was daar indertijd de afspraak mee gemaakt dat in ruil voor de toezegging dat als zij goed voor hun archieven zouden zorgen wij niet bij hen zouden komen kijken. We weten nu dat je zitten er nu echt bovenop. Dat mag ook wel eens na zo'n derde keer. De schrik bij die diensten zit er nu echt wel in. Dat bleek ook uit het recente Kamerdebat over de MID, toen Voorhoeve dreigde met ontslag van betrokken ambtenaren als er nog één snipper zou worden vernietigd. Het is opvallend dat Pivot de laatste jaren behoorlijk onder vuur is komen te liggen, zowel bij historici als in de Tweede Kamer. Trekt u zich dat aan? Ja, dat trek ik mij zeer aan. Het imago van de archiefdienst naar de historicus toe moet die van een uitermate be trouwbare partner zijn. Ik heb het be treurd dat historici het gevoel kregen 102/2 maart 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 2