Lite ratuur Litera doCV (11 50 mei ITO in samenwerking met Q Congrescentrum De Reehorst t EdËj Hollandse Archivarissendag Werkgroep Tweede Kamerleden onderzoekt beheer en beleid archieven van inlichtin gen- en veiligheidsdiensten voor wie informatie beheert, bewaart, bewerkt, opslaat en ontsluit, en op de hoogte wil blijven van de nieuwste ontwikkelingen op het vakgebied. Wilt u meer informatie over dit evenement? Wij sturen u graag onze uitgebreide brochure met gedetailleerd programma: Projectbureau Creutzberg Postbus 41140,9701 CC Groningen tel: 050-318 99 50, fax: 050-313 25 00 Email: projectbureau.creutzberg@wxs.nl 34 Cynthia Mc Leod, Elisabeth Samson. Een vrije, zwarte vrouw in het 18e eeuwse Suriname. Conserve, 1996,179 blz. isbn 9054290544, fl. 29,95. 35 Maandag 30 maart vindt bij het Hoogheemraadschap van Rijnland de Hollandse Archivarissendag plaats. Het thema van deze dag is 'Archieven van provinciale besturen'. Drs. C.E. Schabbing, eerste medewerker semistatisch archief beheer bij de provincie Noord-Holland houdt hierover een lezing. Dr. Ch. Jeurgens, gemeentearchivaris van Schiedam en de heer R.G. Boissevain van Pro Biblio presenteren de (Zuid)Hollandse Archief-website die vervolgens in gebruik wordt genomen. Archiefmedewerker bij het Hoogheem raadschap van Rijnland J.H.M. Sloof verzorgt een inleiding met afbeeldingen over de highlights in de geschiedenis van Rijnland. Al lunchend tijdens een boottocht over Rijnlands boezem, geeft de voorlichter van Rijnland, J.A. van de Hoek, toelichting. We sluiten de dag af met een borrel. Om 10.00 uur verzamelen bij Hoogheemraadschap Rijnland, Breestraat 48, Leiden. Een gedetailleerd programma wordt binnenkort onder de Hollandse diensten verspreid. Naar aanleiding van de problematiek rondom het beheer en de vernietiging van LIRO-, MID- en BVDarchieven, is in de vergadering van de vaste commisssies voor Binnenlandse Zaken, Defensie en Onderwijs, Cultuur Wetenschappen op 15 januari jl. besloten een werkgroep in te stellen met de volgende opdracht: onderzoek op welke wijze er vorm kan worden gegeven aan een nader onderzoek van de Kamer naar het beheer van en het beleid met betrekking tot de archieven van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten in ons land, alsmede de wijze waarop de Kamer daarover werd ingelicht door de regering. Aan deze werkgroep nemen deel de kamerleden Valk, Beinema, Luchtenvel, Jeekel en Sipkes; zij willen nog voor het krokusreces met een rapportage komen. RECENSIES Elisabeth Samson (1715-1771) was een zwarte, rijke vrouw die leefde in de achttiende eeuw in Suriname. Zij was C Y N T HIA Mc Leod -/ Een vrije, zwaTeee vrouw IN HET 18E-EEUWSE SURINAME de eerste zwarte vrouw die, in 1767, in Suriname een wettig huwelijk sloot met een blanke man. Aanvankelijk kreeg zij hiervoor geen toestemming van de Commissarissen van Huwelijks zaken. De Commissarissen waren van mening dat huwelijken tussen blanken en zwarten verboden waren. Elisabeth Samson ging in beroep bij de Staten- Generaal in Holland die stelde dat in Holland geen wet bestond die een huwelijk tussen blanken en zwarten verbood. Zo kreeg Elisabeth na drie jaar toch toestemming voor het huwe lijk; helaas was haar aanstaande echt genoot inmiddels overleden. In december 1767 huwde zij een andere blanke man, die 22 jaar jonger was. Vóór haar huwelijk had Elisabeth Samson jarenlang samengewoond met Carl Otto Creutz, eveneens een blanke. Creutz was lid van het Hof van Politie en Criminele Justitie, het hoogste bestuursorgaan in Suriname in de 18e eeuw. Hij overleed in 1762. De infor matie over Creutz in het notarieel archief van Suriname bleek de sleutel te zijn tot de informatie in de archie ven over Elisabeth Samson. In het notarieel archief van Suriname werd de boedelinventaris van de nalatenschap van Creutz gevonden. Daaruit bleek Elisabeth Samson eigenaresse te zijn van de helft van Creutz bezittingen. Ook werden hun testamenten gevonden. Door een erfenis van haar familie was Elisabeth Samson eigenares van een aantal koffieplantages en beheerde deze met succes. Zij leefde in een tijd dat het economisch goed ging in Suriname en de plantages grote wins ten maakten. Zij wist de waarde van haar onroerende goederen in acht jaren tijd te brengen van tweehonderdvijf tigduizend naar één miljoen gulden. Elisabeth Samson was geen onontwik kelde vrouw. Zij kon lezen en schrijven en voerde zelf haar handelcorrespon- dentie met haar zaakwaarnemer in Amsterdam, het handelshuis Pieter Reijdenius en zoon. Het boek doet verslag van de speur tocht in de archieven naar het leven en werken van Elisabeth Samson en haar familie. Het belangrijkste bronnenma teriaal werd gevonden in het Alge meen Rijksarchief in Den Haag en in het Gemeentearchief van Amsterdam. In het Algemeen Rijksarchief werden als voornaamste bronnen het Oud notarieel Archief van Suriname en het archief van de Raad van Politie en Criminele Justitie geraadpleegd. Vooral de journaals van de gouver neurs Mauricius (1749-1751), Crom- melin (1752-1769) en Nepveu (1770- 1778) bevatten belangrijke informatie over het Suriname van de achttiende eeuw. In het Generaal Kerckeboeck uit het archief van de Nederduits Gere formeerde gemeenten van Suriname werden doop-, en huwelijksakten gevonden van Elisabeth Samson en haar familie. Het archief van de Staten-Generaal (lias WIC) bleek een dossier te bevatten met extractbrieven en notulen over een rechtzaak, die tegen Elisabeth Samson was aange spannen. Aanvullende informatie over Elisabeth Samson werd gevonden in het oud notarieel archief van Suriname en het archief van de Desolate boedel kamer in het Gemeentearchief Am sterdam, met akten en correspondentie van haar zaakwaarnemer. In het archief van het handelshuis Coopstadt en Rochussen in het Gemeentearchief Rotterdam bleken brieven over Elisa beth en haar echtgenoot H.D. Zobre aanwezig. Voor gegevens over de echtgenoot van Elisabeth werden de doop-, trouw- en begraafregisters van het stadsarchief Emmerich in Duits land geraadpleegd. In het Algemeen Rijksarchief bevindt zich ook een kaartsysteem (Stinasu- kaartenbak), waaraan men in de jaren vijftig is begonnen en waarin allerlei gegevens over het achttiende-eeuwse Suriname staan genoteerd. De gege vens zijn afkomstig van journaals van de gouverneurs van Suriname, de notariële archieven en de archieven van het hoogste bestuursorgaan, Het Hof van Politie. Ze zijn niet altijd correct, 102/2 maart 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 20