Coin mn 12-26 juni 1998 Nieuwe Media en Computertechnieken voor Historici Restauratie Atelier a™*? mir m PAUL PETERS Derde Leidse Zomerschool Door Theo Thomassen Sorry! 29 wordt meer dan 100.000 ton papier verwerkt. In tegenstelling tot KNP moeten alle klanten van Riggeling voorrijkosten (circa 75 gulden) betalen voor het ophalen van het materiaal. Al naar gelang de hoogte van de prijs voor oud papier krijgen zij een vergoe ding voor het aangeleverde materiaal. De archiefvernietiging vindt in een aparte 'straat' plaats, gescheiden van de verwerking van huishoudelijk papier. Het produktieproces in Velp verloopt op dezelfde manier als in Apeldoorn. De kwaliteit van het aangeleverde archiefpapier is goed. Ook hier dienen de balen die de machine uitspuugt als grondstof voor papierfabricage: wc-papier, keuken rollen, zakdoeken. Riggeling heeft een aparte ruimte voor klanten die toezicht willen houden op de vernietiging, maar daar maakt slechts één klant gebruik van. Fiat destructio Geen toiletpotten, maar wel ordners; ook deze behoeven een speciale bewerking, samen met etenresten en plastics Informatiebeheerders die een verkla ring van vernietiging van archief bescheiden tekenen, geven een doodvonnis af voor de betreffende documenten. Het is een geruststel lende gedachte dat de in de papier gehaktmolen terecht komende archieven aan een nieuw leven begin nen, in het beste geval als schrijfblok, in het slechtste geval als toiletpapier. Zo beschouwd was het nog niet eens zo vreemd dat wc-potten in polypro- pyleendoekzakken ter vernietiging werden aangeboden. Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek tel. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massaconser vering «aanvezelen van papier «verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie «opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; omwerp van nieuw beslag in ede! of onedel metaal De Zomerschool bestaat uit een reeks cursussen die onafhankelijk van elkaar kunnen worden gevolgd. Deze cursussen zijn met name bedoeld voor archivarissen, onderzoekers, bibliotheek- en museummedewerkers, en gevorderde studenten geschiedenis. vr 12.6 Opstapcursus Windows 95 ma 15,6 t/m di 16.6 Het bewaren van Machine Leesbare Gegevensbestanden (MLG) ma 15.6 t/m di 16.6 Structurering en ontsluiting van teksten met behulp van SGML wo 17.6 t/m vr 19.6 Structurering en ontsluiten van teksten voor het World Wide Web met behulp van HTML wo 17.6 t/m vr 19.6 Statistiek voor historici, met speciale aandacht voor de koloniale geschiedenis van Zuid-Oost Azië ma 22.6 t/m dl 23.6 Database technieken voor historici wo 24.6 Elektronische hulpbronnen voor historici op Internet do 25.6 t/m vr 26.6 Retrieval en analyse van historische tekstuele bronnen ma 22.6 t/m vr 26.6 Digitale beeldverwerking voor bibliotheken en archieven De Derde Leidse Zomerschool wordt qeorqaniseerd door: mi-wi Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten, - Sectie Historische Wetenschappen Rijks Universiteit LeidenJ Rijksuniversiteit Leiden, - Postdoctorale Opleiding Historische Informatieverwerking - Sectie Economische en Sociale Geschiedenis Meer informatie: Secretariaat Leidse Zomerschool p/a NIWI Leiden, Postbus 9515, 2300 RA Leiden tel.: 071 - 527 27 42, fax: 071 - 527 26 15 e-mail: mulder@rullet.leidenuniv.nl http://www.niwi.knaw.nl/nl/summer.htm Wordt het niet eens tijd dat u uw verontschuldigingen aanbiedt? Niet dat üw vakbond fout was in de oorlog. U heeft die Japanse fabriek niet failliet laten gaan. U stond ook niet in de buurt toen die klap werd uitgedeeld. En u was al helemaal geen lid van de vriendschapsvereniging Nederland - DDR, want u ging veel liever in Spanje op vakantie. Maar archivaris bent u wel. En ook al heeft Bolkestein u daar nog niet om gevraagd, u had best uw excuses mogen maken aan de klant. Uw beroeps groep is namelijk tot nu toe steeds aan de foute kant begonnen. Eerst kwam de selectie en acquisitie, dan conservering en ontsluiting en dan pas beschikbaarstelling. En dat moest precies omgekeerd! U had eerst uw klanten moeten vragen wat zij wilden weten. Dan had u daarna als de donder de archieven met de antwoorden kunnen binnen halen. De nieuwe gewoonte om je verontschuldigingen aan te bieden is in de cultuursector nog nauwelijks doorgedron gen. Historici lijken er ook nog nooit van gehoord te hebben. Neem Willem Alexander, die op 30 januari jl. in de Domkerk in Utrecht het feest van het 350-jarig jubileum van de vrede van Munster opende. Hij sprak van vrede en vrijheid in historisch perspectief, maar geen woord van excuus over het feit dat Frederik Hendrik en Amalia van Solms zich destijds met hand en tand tegen de vrede hebben verzet. Wie heeft trouwens dat jubileum bedacht? Niet een archivaris die mooie spulletjes wilde laten zien en er was ook geen klant die een vraag stelde, maar waarschijnlijk een historicus die wilde publiceren en die tijdig een jubileum en een enthousiaste doelgroep heeft bedacht. Een jaar of twintig geleden werkte ik een tijdje bij het Haagsch persbureau. Daar verzamelden we krantenknipsels en jubilea. Alle data die zich daarvoor leenden werden weggezet op kroonjaren, in grote fichesbakken. Ze werden (meestal dus jaren later) gepubliceerd in een maande lijkse agenda de 'Matla- agenda') waar zich uiteindelijk alle Nederlandse kranten en tijdschriften op abonneerden. "•V/V,, Het was een succesformule. Alles wat tien, vijfentwintig, vijftig of honderd jaar oud was bleek nieuwswaarde te hebben en de vraag naar krantenknipsels op te wekken. Sindsdien heeft elke landelijke krant een bijlage over Brecht als Brecht 100 jaar dood is en meldt elk plaatselijk sufferdje het tienjarig bestaan van de plaatselijke melkfabriek of het knapenkoor. Hoe hebben archivarissen hun materiaal over de vrede van Munster bij het 350-jarig jubileum geëxploiteerd? Wat is eigenlijk het volgende jubileum dat archivarissen graag gevierd willen zien omdat ze er zulk mooi materiaal over hebben? Wordt het niet eens tijd voor een archivistische Matla-agenda? Je kunt van elk saai archief een feestje maken. Zoek in uw depot naar jubilea - hoe ouder hoe beter! - en maak de jubilaris nieuwsgierig naar het materiaal. En als u dan nog de vragen niet kunt beantwoorden dan mag u sorry zeggen. 102/2 maart 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 17