Fiat destructio Het einde van de levenscyclus van documenten De Praktijk: door Laurens Priester Publiek over de vloer bemoeilijkt het waarmaken van de aan de klanten verschuldigde garantie van vertrouwelijkheid 26 27 In 1991 stuurde de inspectie Arnhem van de Dienst der Domeinen aan de rijksdiensten een rondschrijven over de vernietiging van overtollige bescheiden. Na te hebben aangegeven wat we daar onder moeten verstaan (papier, tape, microfilm en -fiche) meldt de Inspectie dat wc-potten, perforators, planken, brokken ijzer, stukken van machines en vuilnisbakkenafval daar niet toe behoren. 'Het zal u duidelijk zijn dat deze voorwerpen een belemmering vormen voor een juiste vernietiging en tevens schade toe kunnen brengen aan de machines', zo wordt het probleem kort en krachtig omschreven. Vanaf het moment dat ik deze brief onder ogen kreeg, wilde ik een archiefvernietigingsbedrijf bezoeken. Vooral het beeld van een toiletpot in een vernietigingszak bleef hangen. Archivarissen zijn uit hoofde van hun beroep beheerders van waardevolle informatie, polypropyleendoekzakken- vullers. Tienduizenden kilo's vernietig bare archiefbescheiden worden jaarlijks in vernietigingszakken en containers gedeponeerd om ter versnippering en hergebruik te worden afgevoerd naar archiefvernietigingsbedrijven. Binnen het archiefwezen wordt hoofdzakelijk gebruik gemaakt van de diensten van Riggeling Papier BV te Velp en KNP BT Paper Recycling BV te Apeldoorn (met ingang van 1 januari 1998 onder deel van de Van Gansewinkel Groep uit Maarheeze). Ruwweg werkt Rigge ling voor de gemeenten en KNP voor het Rijk. Van BVO naar Van Gansewinkel Tot 1 september 1989 was het Bureau Vernietiging Overheidsarchieven te Apeldoorn een onderdeel van de Belas tingdienst. Met ingang van genoemde datum werd dit bureau geprivatiseerd en overgenomen door Lignac Levi- son BV, een dochtermaatschappij van Bührmann-Tetterode. Tevens werd een overeenkomst gesloten tussen de dienst der Domeinen met Lignac Levison over aanbod en afvoer van vernietigbare overheidsarchieven. Tot overnames ten spijt, wie in Apeldoorn op zoek gaat naar dit bedrijf aan de 1 januari 2000 dienen de ministeries en de daaronder vallende rijksdiensten daar hun archieven ter vernietiging aan te bieden; op zijn beurt is het bedrijf verplicht dit ter vernietiging af te voeren naar Apeldoorn. Geen van beide partijen ontvangt hiervoor een vergoeding. De inspectie der Domei nen te Arnhem werd belast met het toezicht op de naleving van deze overeenkomst. Eén van de resultaten van deze rol van Domeinen was de 'toiletpottenbrief Na de fusie tussen KNP en BT in 1993 kreeg Lignac Levison een nieuwe naam, KNP BT Paper Recy cling BV. Vanaf I januari 1998 is de Van Gansewinkel Groep uit Maarhee ze eigenaar van het papiervernieti- gingsbedrijf waar vijftien mensen werken. Dit Brabantse bedrijf maakte reeds gebruik van de fabriek. Alle Hogekampweg moet nog steeds de borden met BVO erop volgen. Alles is 'veel' Een bezoek aan KNP bleek moeilijker te regelen dan ik dacht. Mijn verzoek aan relatiebeheerder R.J. van der Kooi leidde tot langdurig intern overleg. Uiteindelijk mocht ik, medewerker van de Rijksarchiefdienst, komen als klant. Vanwaar deze defensieve opstelling? Heeft het misschien iets te maken met de 'paspoortenaffaire' (in maart 1996 slaagde een vakantiehulp erin honderd voor vernietiging bestemde paspoorten te stelen) of met het verleden als overheidsbedrijf? Niets van dit alles. Volgens Van der Kooi heeft de geslotenheid te maken met het vertrouwelijke karakter van de werkzaamheden. Er komen veel aan vragen voor een rondleiding binnen. Publiek over de vloer bemoeilijkt het waarmaken van de aan de klanten verschuldigde garantie van vertrouwe lijkheid: vaste medewerkers en ver voerders, produktieproces in één ruimte, afgesloten bedrijfsruimte en - terrein. Het incident met de paspoor ten heeft eerder een positief dan een negatief effect gehad. Het onderstreep te weer eens het belang van het nauw gezet omgaan met documenten die niet in handen van derden mogen komen. Fotograferen was niet toege staan, en veel gespreksonderwerpen bleken taboe. Hoe staat het met de onderhandelingen over het doorlopen van de overeenkomst met de Staat der Nederlanden? 'Geen commentaar'. Wat is de jaarlijkse omzet? 'Veel' (volgens een andere bron betekent dit 18.000 ton). Wat is de capaciteit per dag van de versnipperaars? 'Veel'. Wat is 'Veel'. Het noemen van de naam van de grote concurrent, Riggeling, bevorderde de voortgang van het gesprek evenmin. KNP wilde niet in één verhaal terecht komen met dit bedrijf. Wel mocht ik vragen stellen over het produktieproces. Na het wegen van het aangevoerde materiaal dat meestal nog niet versnipperd is, wordt het uit de zakken van polypropyleendoek gehaald en op een transportband gestort. Vervolgens haalt men de metalen, plastics, ordners en het laagwaardige, niet-houtvrije papier eruit, waarna de versnippering plaats vindt. Het hierbij vrijkomende stof wordt verbrand. De papiersnippers worden geperst tot balen en dienen als grondstof voor de tissue-industrie en kartonfabricage. Toiletpotten en ander grof vuil worden niet meer aangetroffen in het aangele verde materiaal, maar een voortdu rende controle van de kwaliteit blijft nodig. Vooral in zakken gedeponeerde plastics, etensresten en ordners (moe ten apart verwerkt worden) blijven een probleem. Het Apeldoornse bedrijf doet alleen aan archiefvernietiging. De verwerking van oud-papier laat men graag aan bedrijven als Riggeling over. Alles is 'veel' (foto's: Laurens Priester) Familiebedrijf Hoewel (of omdat?) Riggeling Papier BV in Velp nog nooit bezoek van een archivaris had gekregen, was ik direct welkom. Evenmin was het fotograferen van het produktieproces een probleem. De ontvangst door H.J. Riggeling was hartelijk, maar als het om het geven van informatie over zijn bedrijf ging, dan was hij net zo gesloten als de relatiebeheerder van KNP. Het familiebedrijf -vader J.H. Rigge ling begon in 1954 met het ophalen van oud papier in Velp en nam zijn twee zonen J.H. en H.J. Riggeling later in het bedrijf op- richt zich op de groeimarkt hergebruik van papier. Archiefvernietiging vormt daar een onderdeel van. Riggeling heeft op dit moment 38 medewerkers (10-15 zon der chauffeurs) in dienst. Per jaar 102/2 maart 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 16