m^^ffljonderdjaar Oostindiscioe Com pagnie: Opmaat naar het jaar2002 Deze advertentie is^ voor uw archief. SCHEERES benut uw ruimte SCHEERES RESTAURATIE ATEUER STERKEN De Praktijk: door Nicoline J. Ekama van Dorsten 4vff m 24 Hamag Magazijninrichting tot op de millimeter! Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. De VOC heeft voor Nederland grote betekenis gehad. Neder land was echter niet het enige land in Europa met handels maatschappijen; na 1602 volg den tal van andere Europese landen. Toegankelijkheid van hun archieven is het doel van het pilotproject 'Europe in a Wider World (EWW)' waarvoor Toegangen op Internet van Europese handelsmaatschappijen, niet alleen de VOC het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, het Riksarkivet Stockholm en het Algemeen Rijksarchief Brussel gezamenlijk subsidie hebben aangevraagd bij de Europese Commissie. De laatste jaren bestaat er een groei ende belangstelling voor de geschie denis van de Europese expansie overzee in de 17de en 18de eeuw. In het bijzonder voor de geschreven bronnen van de handelsmaatschappijen die relaties onderhielden tussen Europa en landen in Afrika en Azië. In 1602 werd de VOC opgericht, gevolgd door handelsmaatschappijen in dezelfde of een andere vorm in tal van Europese landen. Het doel van het pilotproject 'Europe in a Wider World is een inter nationale samenwerking tot stand te brengen tussen in eerste instantie de rijksarchieven van Nederland, Zweden en België. De samenwerking is er op gericht om de archieven met behulp van moderne informatie- en communi catiemiddelen toegankelijk te maken. Door het beschikbaar stellen op Inter net van toegangen op die archieven en in latere instantie gedigitaliseerde archiefbescheiden, kunnen zowel wetenschappelijke onderzoekers als het brede publiek kennis nemen van een gezamenlijk Europees (handelsverle den. Om het publiek wegwijs te ma ken in het onderwerp en het tijdvak en om de overstap naar het gebruik van Internet te vergemakkelijken, zal een populair-wetenschappelijk boek over Europese entrepeneurs verschijnen met verwijzingen naar de Internetsite. De drie landen die in dit stadium samen werken hebben ieder hun eigen rol in het project. Boomgaard: "Het ARA ontwik kelt de software en neemt de organisatie kosten van het project voor zijn rekening. Wij gaan ook voor 1999 een workshop organiseren waarin de ervaringen met het pilotproject geëvalueerd zullen worden. Dan komt ook ter sprake hoe we moeten gaan uitbreiden in de breedte en de diepte van de toegankelijkheid van de archief bestanden en deelname van andere Europese landen met vergelijkbare archieven. En om het helemaal worldwide te maken, gaan we ook kijken hoe we een koppeling tot stand kunnen brengen met buiten-Europese archiefbestanden van de betreffende handelsmaatschappijen. Het Riksarkivet Stockholm gaat de hardware leveren en het Algemeen Rijksarchief Brussel zorgt voor de uitgave van het genoemde boek." De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor culturele 'initiatieven en evenementen met een Europese di mensie tot behoud van het Europese culturele erfgoed en ter bevordering van het bewustzijn hiervan'. Die Europese dimensie komt tot uiting in deelname van meer Europese landen aan het ver volgtraject van dit project. Hiervoor zullen Portugal, Spanje, Engeland, Frankrijk, Denemarken en Duitsland (Brandenburg) worden uit-genodigd. Maar de Europese Commissie vraagt ook om een vernieuwend aspect en een zekere kwaliteit. Boomgaard: "We over schrijden met het project de nationale optiek wat betreft de handelsmaatschap pijen. Door de grote toegankelijkheid op Internet geven we heel breed bekend heid aan een gezamenlijk Europees ver leden. Daarbij komt dat de archiefbe standen niet alleen onderling beter toe gankelijk worden, waardoor uitwisseling van gegevens en kennis mogelijk is, ook de wetenschap en het brede publiek pro fiteren ervan. Archieven kennen nog steeds geen internationale websites waardoor dit mogelijk is. Bibliotheken en musea maken daar al enige tijd gebruik van. We kunnen niet achterblijven." In de volgende aflevering: een reis naar Yemen "at-e-calo. f y-Ccm—,- Een archiefsysteem leveren is de kunst niet. Adviseren en meeden ken over efficiënte oplossingen is veel moeilijker. Hamag Magazijninrichting is gespecialiseerd in opti male benutting van elke ruimte, groot en klein. Hamag is onder andere exclusief vertegenwoordiger van Tixit, een archiefsysteem dat zich in de praktijk méér dan bewe zen heeft. Montage is in handen van vakmensen met jarenlange ervaring. Met geld- en ruimtebesparende oplossingen van Hamag haalt u meer uit uw archief. Vraag vrijblijvend advies. GEEF ONS DE RUIMTE EN WIJ MAKEN ER MEER VAN. Hamag Magazijninrichting b.v., Govert van Wijnkade 43, 3144 EG Maassluis. ^^stóus 520, 3140 AM Maassluis. Telefoon (010) 592 76 39, Telefax (010) 592 91 Restauratie, conservering, preservering en reconditionering van papier en perkament. Altijd vooraf een uitvoerig restauratieplan en zeer gedetailleerde prijsopgave. Aanvezelen en conserveren van papier, in- en herbinden van boeken in oorspronkelijke en nieuwe technieken, reinigen en conserveren van prenten en grafiek, verdoeken van grote (wand)kaarten, restaureren, conserveren en bergen van charters zegels, etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) Telefoon: 055 - 5 42 31 47 Fax: 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Calamiteitennummer: 06 - 59 28 48 55 E-mailadres: sterrest@pi.net Organisatienaam Naam contactpersoon M/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak C_l Minden 21 - 7327 AW Apeldoorn Postbus 20072 - 7302 HB Apeldoorn Tel. 055-5429242 - Fax 055-5429222 UniLift Paternosterkasten In de afgelopen 32 jaar hebben wij bij zeer veel organisaties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuur lijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagme thodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aan dacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd worden,wat zal de invloed zijn op de kli matologische omstandigheden, welke aanpassin gen zijn er aan het product gemaakt om beschadi gingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief of een paternoster, enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. UniCompact verrijdbare archiefsystemen

Archievenblad | 1998 | | pagina 15