Almanak van het Nederlands Archiefwezen AANMELDINGSFORMULIER LEDENVERGADERING EN/OF STUDIEMIDDAG 23 APRIL 1998 TE DEN HAAG 23 voor een periode van acht weken, tezamen met het bijbeho rende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg, ter inzage in de bibliotheken van de Nationale Ombudsman, het ministerie van OC&W en van de rijksarchieven in de provincie, alsmede bij de registra tiebalie van het Algemeen Rijksarchief. Voor meer informatie: (070) 331 54 09. Algemeen Rijksarchief, Pr. Willem Alexanderhof 20, 2595 BE, Den Haag. Mutaties in de gegevens zoals die zijn opgenomen in de meest recente uitgave van de Almanak kunt u te allen tijde doorgeven aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Van deze wijzigingen wordt mededeling gedaan in het middenkatern van het Archievenblad (met uitzondering van personeelsmutaties). Exemplaren van At Almanak 1997 zijn te bestellen bij het verenigingsbureau tegen een gereduceerde prijs. Almanak 1998 zal in april 1998 worden toegestuurd aan de leden van de KV AN. 5.2.1 Gemeentearchief Leeuwarden Uitbreiding openingstijden. Het gemeentearchief is vanaf 1 februari 1998 geopend op de volgende tijden: dinsdag, woensdag en vrijdag van 8.30 - 16.30 uur donderdag van 8.30 - 21.00 uur 5.10.15 Streekarchief Langs Aa en Dommel Vanaf 2 februari jl. zijn de archieven en collecties weer voor iedere belangstellende raadpleegbaar. Behalve de archieven beheert het streekarchief ook fotocollecties, documentatie- collecties, kranten en tijdschriften die betrekking hebben op de regio. Ook de waterschappen De Aa en De Dommel zijn bij het streekarchief aangesloten. Voor een bezoek is het nodig een afspraak te maken omdat de archieven in het waterschapshuis in Boxel worden bewaard en daar niet iedere dag een archivaris aanwezig is. Het streekarchief in de Citadel te Den Bosch heeft dezelfde openingstijden als het Rijksarchief: maandag: 13.30 - 17.00 uur dinsdag: 9.00 - 21.30 uur woe/vrij: 9-00 - 17.00 uur zaterdag: 9.00 - 13.00 uur Formulier (vóór 15 april 1998) per post of per fax zenden aan: Bureau Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP DEN HAAG (fax: 070-382 57 90) Ondergetekende: Naam: Adres: Postcode plaats: Werkzaam bij: meldt zich aan als deelnemer voor de volgende programma-onderdelen: O uitsluitend ledenvergadering (kosteloos) O ledenvergadering en studiemiddag (incl. koffie, lunch, thee en borrel 45,-) O uitsluitend studiemiddag (incl. thee en borrel 20,-) Het verschuldigde bedrag heb ik overgemaakt naar girorekening 84767 ter name van KVAN Bureaurekening te Den Haag onder vermelding van ledenvergadering en/of studiedag 23 april 1998. Datum:Handtekening: stappenplan voor de selectie van digitale archieven, waarbij papieren en digitale gegevens binnen een werkproces tegen elkaar worden afgewogen. Bij een volgende editie van de provinciale selectielijst zou men rekening moeten houden met de specifieke rol en functie van digitale archieven voor de administratie en voor de latere historische onderzoeker. Daarnaast testte het project de zogenaamde 'Proefregels' voor bewaring van digitale archieven van de minister van OCW op hun bruikbaarheid binnen de provinciale praktijk. Conclusie was, dat de proefregels nog (veel) bijstelling behoeven, maar wel gedeeltelijk bruikbaar kunnen zijn om aan de wettelijke 'goede, geordende en toegankelijke' staat van digitale archieven te voldoen. In een volgende editie van de (proef)regels is meer aandacht nodig voor langdurig, maar niet permanent te bewaren bestanden. In omvang blijkt deze problematiek namelijk groter dan die van de permanent te bewaren bestanden. Daarmee is het MLG-probleem, - althans wat databases bij de provincies betreft- momenteel meer een probleem van de administraties en van de archi varis als toezichthouder, dan van de archivaris als toekomstig beheerder. Dit kan overigens in een volgende fase van de automatisering, wanneer de relatie papier-digitaal verschuift, gaan veranderen. Aanbevelingen De slot-aanbevelingen van de Stuurgroep RMP zijn twee ledig: Ten eerste pleit zij voor een interprovinciale aanpak via de griffierskring omdat de problematiek in drie provin cies hetzelfde blijkt te zijn en dus voor alle provincies kan gelden. Ten tweede zouden er landelijk gecoördineerde provinciale werkgroepen kunnen starten waarin per pro vincie Automatisering, Post- en Archiefzaken plus dé provinciale inspecteur zitting hebben. Deze werkgroepen zouden dan kunnen adviseren bij nieuw in gebruik te nemen geautomatiseerde systemen in relatie tot de wettelijke bewaartermijnen van de hierin op te nemen digitale gege vens. Daarnaast zouden zij een toekomstgericht digitaal archiveringsbeleid moeten ontwikkelen, gebaseerd op complete, voortdurend bijgewerkte overzichten van aanwe zige digitale archieven per provincie. Hierbij kunnen ze praktisch gebruik maken van de door het RMP ontwikkelde en getoetste methoden en technieken. Na deze beide inleidingen ontstond een levendige discussie, waarin aspecten van de MLG-problematiek: selectie, samenwerking met het bedrijfsleven, de verhouding van archivarissen tot automatiseerders nader werden uitgediept. Tot slot: het lijkt zinnig om dergelijke collegiale themabij eenkomsten van archivarissen in een provincie regelmatig, bijvoorbeeld jaarlijks te herhalen. Ze zijn inspirerend en goed om ervaringen uit te wisselen. Ook iets voor andere provinciale Kringen? 2 Wanneer u contact wilt met uw provinciale afdeling van de Vereniging van Informatiseerders bij de gemeenten, de VIAG, kunt u dat doen via de VIAG, Postbus 568, 4100 AN CULEMBORG. De lezing van Jack de Vries is (deels) gepubliceerd in Over heidsdocumentatievan december 1997 en in VlAG-mail van november 1997De titel is Digitale archiefbescheiden vliegen als een schaduw heen' en hij schreef het samen met AJ. Vos, chef Interne Zaken van Wymbritseradiel. Het eindrapport van het Randstedelijk MLG-project: 'Digitale diagnose, naar een remedie ter voorkoming van digitaal geheugenverlies bij de randstedelijke provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht' is op te vragen bij de provinciale archiefinspectie van één van de drie provincies. Over het randstedelijke project zal binnenkort meer gepubliceerd worden in de vakliteratuur. 102/2 maart 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 14