Notulen van de ledenvergadering van de Koninklijke Vereniging^ van Archivarissen, gehouden op 20 november 1997 in de Reehorst te Ede Ter inzage legging conceptselectielijst 15.15 - 15.30 thee 15.30 - 16.15 voordracht dr. H. van Zon 16.15 - 16.30 resumé en afsluiting 16.30 uitreiking Duparcprijs door drs F.J. Duparc, directeur Koninklijk Kabinet van Schilderijen Mauritshuis; gevolgd door een borrel 1. Opening Voorzitter Chris Streefkerk opent de vergadering en heet de aanwezigen van harte welkom. In het bijzonder groet hij de buitenlandse gasten van het bestuur, mevrouw Arrowsmith (British Society of Archivists), die hij eveneens feliciteert met het 50-jarig bestaan van de Society of Archivists, en de heer Oppel (Verein Deutscher Archivare). De heer Geirnaert (VVBAD) is nog niet gearriveerd. Een speciaal welkomstwoord gaat eveneens uit naar de binnenlandse gasten. De heer Otten (NVBA), die net als mevrouw Arrowsmith wordt gefêteerd met het 50-jarig bestaan van zijn vereniging. Mevrouw Krikhaar (Ministerie van OC&W) is nog niet binnen. Een en ander heeft onge twijfeld te maken met de treinvertraging. Mede hierdoor is Frank Hulst op zijn eerste algemene ledenvergadering als secretaris van de KVAN nog niet aanwezig. Vincent Theunissen zal daarom deze vergadering notuleren. Chris Streefkerk merkt op dat Vincent Theunissen tijdelijk de plaats van Marjoke de Roos als bureaumedewerker van de vereniging zal waarnemen, totdat de sollicitatieprocedure voor een nieuwe medewerker is afgerond. Mevrouw De Roos is per 1 oktober vertrokken naar het Ministerie van OC&W. 2. Mededelingen De mededelingen zullen na punt 7 aan de orde komen. 3. Notulen ledenvergadering 10 april 1997 De notulen van de vorige ledenvergadering hebben gestaan in het middenkatern van het Archievenblad 1/6 (juni/juli 1997). Deze notulen worden vastgesteld. Henk Eijssens wordt bedankt voor het maken van deze notulen. De vere niging zal in april 1998 afscheid nemen van de heer Eijssens als bestuurslid. 4. Begroting 1998 Voor de begroting geeft Chris Streefkerk het woord aan de penningmeester Janny Steenhuis; laatstgenoemde verwijst de leden naar de bijlage bij de vergadering. Mevrouw Steenhuis heeft met betrekking tot de begroting een aantal opmerkingen. Allereerst zijn de inkomsten terug gelopen. Dit heeft ondermeer te maken met een afname van het aantal leden. Hier tegenover staat dat door de samenvoe ging van het Nieuws van Archieven en het Nederlands Archie venblad de kosten van verzending zijn afgenomen en met Sales and Services zijn betere afspraken gemaakt omtrent de advertentieverkoop. Dat neemt niet weg dat door de ver noemde samenvoeging de totale advertentieverkoop zowel als de abonnementsinkomsten eveneens zijn afgenomen. Al met al kan gesteld worden dat er een onttrekking aan de reservering van 16.000,= is geweest. Dit is voor het bestuur een ongewenste situatie. Verhoging van de inkom sten is daarom gewenst. Bij het volgende agendapunt zal hierop terug gekomen worden. De begroting wordt vervol gens vastgesteld en goedgekeurd. 5. Voorstel tot wijziging contributie Er dient uitgezien te worden naar een verhoging van de in komsten. De contributie is sinds 1991 niet meer gewijzigd. Wel zijn er de laatste tijd nieuwe activiteiten ontplooid. Om hiervoor voorzieningen te vinden, ligt er een nieuw voorstel met betrekking tot de contributie voor. Binnen de nieuwe opzet zal uitgegaan worden van drie categorieën. De wijziging wordt met het stilzwijgen van de vergadering goedgekeurd. Het bestuur merkt bij monde van Chris Streefkerk op dat het ambitieniveau van de vereniging hierdoor beter waargemaakt zal kunnen worden. 6. Wijzigingsvoorstel Huishoudelijk Reglement Het huishoudelijk reglement vloeit voort uit de statuten van de vereniging die al eerder zijn goedgekeurd. Het huishou delijk reglement wordt ongewijzigd vastgesteld. 7Redactiestatuut Het eerste concept van het redactiestatuut dat in de vorige ledenvergadering aan de leden werd voorgelegd, is enigszins gewijzigd. Dit nieuwe statuut wordt vastgesteld. 7 bis Mededelingen - Het initiatief om te komen tot een federatie voor de archiefinstellingen werd reeds op 10 april behandeld. Dit initiatief sluit aan bij het koepelonderzoek van OC&W De KVAN kan binnen het archiefwezen niet de koepel vormen. Het strookt niet met de richtlijnen van de vereni ging; wel dient de KVAN te participeren. De koepel zal bestaan uit een federatie van instellingen en verenigingen. De KVAN is een van de deelnemers en neemt tevens het voortouw voor de eerste bijeenkomst. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden op 3 december om 15.00 uur in Hotel des Indes te Den Haag onder aanwezigheid van RAD, KALO, NVBA, LOPAI, CANnet en SOD. Ministerie OC&W is slechts waarnemer. Op dit moment kan door het bestuur verder niets medegedeeld worden. De federatie zal zich moeten bewijzen door het aanbieden van produkten waar vraag naar is. Ten aanzien van de federatie heeft de heer Keverling Buis man enige opmerkingen. Hij meent dat de KVAN volgens nieuwe voorstel slechts een onderdeel wordt van de federatie. Men probeert het archiefwezen terug te brengen onder één noemer en daarmee een eind aan te maken aan de fragmen tatie die in de jaren '70 werd ingezet. Het teruglopend ledenaantal is volgens hem een zorgelijk signaal. Hij wil daarom duidelijke argumenten voor de federatie. De voorzitter stelt dat het bestuur de zorg deelt over de versplintering, maar meent dat de federatie juist weer eenheid kan creëren. De KVAN zal niet opgaan in federatie, maar met een zelfbewuste houding de federatie ingaan. De individuele taken van de vereniging worden niet overgedra gen. De heer Keverling Buisman vraagt zich tevens af of de KVAN spreekbuis is naar het ministerie. De voorzitter meent dat ook KALO en RAD spreekbuis zijn. OC&W is hierdoor een weinig teleurgesteld, omdat er altijd diensten blijven die zelfstandig naar het ministerie zullen functione ren. De heer Van Albada is erg verheugd over het initiatief en ziet de federatie als een goede ontmoetingsplaats. Hij mist echter Archiefschool, Raad voor Cultuur en restauratoren in het overleg. Ze dienen niet per se deel te nemen maar wel uitgenodigd te worden voor initiatief. Hij is bang voor 'boze stiefmoeder-effect'. Naar aanleiding hiervan merkt de voorzitter op dat de Archiefschool vooralsnog niet op de trein is gesprongen. Op dit moment wordt de samenwerking tussen Archiefschool en KVAN ook nog onderzocht. De restauratoren zullen mogelijk op termijn vertegenwoordigd worden door KVAN. Er ligt een initiatief voor tot sectievor ming van deze restauratoren. De Raad voor Cultuur is niet als deelnemer overwogen; de Raad geeft wel advies. De voorzitter hoort graag suggesties van eventuele andere organisaties die uitgenodigd dienen te worden. Mevrouw Giebels vraagt zich af of de KVAN naast de federatie bestaansrecht heeft. Voor de specifieke deelvelden kunnen dan eigen opleidingen ontwikkeld worden. Me vrouw Giebels pleit voor opheffing. De voorzitter bestrijdt dit. De KVAN is beroepsvereniging en dient te blijven bestaan vanwege haar specifieke taken. Ook op lange ter mijn heeft de vereniging bijvoorbeeld door de Almanak op Internet bestaansrecht. Voorts vraagt mevrouw Giebels zich af of er gekeken is naar andere modellen omtrent federaties in het cultuurveld. Ze wijst daarbij naar musea. De voorzitter stelt dat de archief wet een dwingend karakter oplegt aan het model voor het archiefwezen. Mevrouw Van Willinge riposteert dat CANnet en NVBA buiten archiefwet vallen. Streefkerk antwoordt hierop dat er inderdaad deelnemers zijn die bui ten openbaar archiefwezen vallen; echter, de deelnemers uit het openbaar archiefwezen - en daarmee ook het model waarbinnen zij plaats zullen nemen - worden geleid door de archiefwet. - De Code of Ethics wordt met vreugde aangekondigd. Sinds 1990 heeft de ICA (sectie SPA) getracht te komen tot een beroepscode voor archivarissen. Vanuit Nederland heeft mevrouw Yvonne Bos-Rops hier veel werk ingestoken. Een en ander is nu in stroomversnelling terecht gekomen. In december 1996 werd de code in het engels vastgesteld. Intussen is deze vertaald; op het congres te Edinburgh werd met veel trots gewag gemaakt van de vertaling. Mevrouw Bos-Rops heeft zich samen met haar Vlaamse collega even eens bezig gehouden met vertaling. Bij de ledenvergadering voorjaar 1998 zal de code voorgelegd worden ter goedkeu ring. - Op 3 december (14.00 uur) zal op het Gemeentearchief te Schiedam een evaluatie van de eerste jaargang Archievenblad plaatsvinden. Er is een fax van Laurens Priester binnengeko men die allen oproept tot meedenken over voortgang van het blad. - Er is bij het bestuur een voorstel binnengekomen tot oprichting van een sectie Particuliere Archieven. Janny Steenhuis heeft namens de initiatiefgroep een brief rond gestuurd; er is echter nog niet definitief besloten tot op richting. De sectie i.o. is een initiatief van onder anderen Len Winkelman (NEHA) en Janny Steenhuis. De sectie wil mensen bijeenbrengen die betrokken zijn bij historische bedrijfsarchieven en andere particuliere archieven; de sectie wil een forumfunctie bieden voor de beheerders van dergelij ke archieven en hun deskundigheid bevorderen. Op dit moment worden achterban en relatiebeheerders van de rijksarchieven benaderd. Reactie uit het veld wordt op korte termijn geëvalueerd. De volgende ledenvergadering zal er dan een voorstel komen tot oprichting. 8. Sluiting De voorzitter sluit om 11.30 de vergadering. Spoorslags wordt overgegaan naar de studiedagen. De presentielijst werd getekend door 92 personen. In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststel ling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) ligt de conceptselectielijst betreffende de Nationale Ombudsman, opgemaakt ten behoeve van de selectie van de administratieve neerslag van het handelen op het beleidster rein van de Nationale Ombudsman vanaf 23 januari 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 13