Archiefnieuws Werk samen met automatiseerders en stel je daarin niet te formeel-wettelijk op: mede door het taalver schil tussen de heide disciplines kan dat irritatie op wekken bij automatiseerders 22 Nieuwe medewerker Bureau KVAN ag mging van Archivarissen in Nederland Alle Friese gemeenten Na deze geslaagde proef was de derde stap: met dit resultaat de overige gemeenten zien te bereiken. Daartoe belegde de Friese archiefinspectie in samenwerking met de afdeling Fryslan van de Vereniging van Coördinatoren Informatie voorziening en Automatisering in Nederlandse Gemeenten (de VIAG) een bijeenkomst in het Provinciehuis te Leeuwar den. Behalve de I&A- coördinatoren en de post- en archief- medewerkers van de Friese gemeenten waren ook de Friese gemeente- en streekarchivarissen uitgenodigd. De opkomst was groot, de reactie op de inleiding van De Vries over zijn ervaringen in Wymbritseradiel was heel positief. Ter bijeenkomst werd een werkgroep opgericht van automati seerders, medewerkers Documentaire Informatievoorziening (DIV-ers) en archivarissen, die momenteel het vervolg voorbereidt. De enquête zal worden uitgebreid naar alle Friese gemeenten, in eerste instantie in vereenvoudigde vorm. Waarschijnlijk zullen er vaak dezelfde applicaties worden aangetroffen met een langdurige/permanente bewaartermijn, zodat een gezamenlijke oplossing voor de Friese gemeenten voor de hand ligt. Tenslotte kunnen concrete voorstellen aan de Vereniging van Friese gemeen tesecretarissen worden gedaan voor bewaring van deze bestanden. Praktische tips Het betoog van De Vries illustreerde hoe je via een beschei den begin tenslotte toch tot grote eindresultaten kunt komen. Zijn tips voor de praktijk zijn: vergroot eerst je eigen kennis, stel je doelen niet te hoog en beperk je in eerste instantie tot het onder de aandacht brengen van de proble matiek. Treed in het begin niet teveel in detail, werk samen met automatiseerders en stel je daarin niet te formeel- wettelijk op: mede door het taalverschil tussen de beide disciplines kan dat irritatie opwekken bij automatiseerders. Tenslotte: houd via inspectieverslagen en via voorlichtende bijeenkomsten het management op de hoogte. Randstedelijke aanpak Gerard Kuijpers was in de periode mei 1996-maart 1998 projectmedewerker bij het veelomvattende Randstedelijk MLG-project (RMP) van de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Naast een opleiding Informatiekunde volgde hij de Archiefschool. Het project startte op initiatief van de drie provinciale archiefinspecteurs in opdracht van de drie Directieraden. De hoofdvraagstelling was: voeren de randstedelijke provincies een doelmatig beheer van digitale archieven en voldoen ze daarmee aan de Archiefwet? Zo nee, welke praktische maatregelen kunnen dan genomen worden om dit te verbeteren? Daarnaast had het project als doel het op gang brengen van een digitaal archiveringsbewustzijn. De projectbegeleiding was in handen van een Stuurgroep waarin naast de provinciale archiefinspecteurs per provincie een vertegenwoordiger van het Interprovinciaal Overleg-Informat- iserings Overleg Groep (IPO/IOG) zitting had. De nauwe sa menwerking van de twee vakdisciplines binnen de Stuurgroep vormde al een begin van de gewenste bewustzijnsverandering. Situatie weinig rooskleurig Het project startte met een inventarisatie van bij de drie provincies aanwezige MLG's volgens het landelijke formu lier. Daaraan werd nog een eigen formulier toegevoegd dat specifiek inging op de rol van een digitaal archief binnen een provinciaal werkproces en op de relatie tussen papieren en digitale gegevensbestanden - twee stokpaardjes van het RMP. De inventarisatie kon in korte tijd worden afge rond door, via de Directie raden, de bureauhoofden verantwoordelijk te stellen voor een juiste invulling van de formulieren. In de praktijk beperkte de inventarisatie zich tot databases in verschillende vormen. Andere aspecten van de MLG-problematiek, zoals tekstverwerking, digitale faxen en e-mail werden nog niet meegenomen. Het resultaat: ongeveer 3% van de gevonden databases bleek gegevens te bevatten die permanent be waard moeten worden. Daarnaast moet 52% van de gevonden MLG's weliswaar niet permanent, maar wel langdurig bewaard blijven. Volgens de provinciale selectielijst is dat 2 tot 50 jaar. De aangetroffen beheerssituatie van de MLG's bleek bij geen van de drie provincies rooskleurig. Er ontbrak een algemeen, gericht, conversie- en migratiebeleid, er bestonden geen maatregelen in verband met de bewaring gedurende wettelijke termijnen van digitale gegevens en het beheer van digitale archieven bleek organisatorisch sterk versnipperd. Centrale overzichten ontbraken en de post- en archiefmede werkers waren niet vanuit hun kennis betrokken bij het digitaal archiefbeheer. Bij ongewijzigd beleid zullen er dus in meer dan de helft van de gevallen permanent of langdurig te bewaren belangrijke digitale gegevens verloren gaan. Pilot als test Vervolgens ontwikkelde het RMP door middel van een pilot op het terrein van de milieuvergunning-verlening een In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland wor den berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag; faxen kan ook: 070-382 57 90. De deadline voor aan te leveren kopij is de vijfde van de maand voor het Archievenblad, dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. Vanaf 1 februari 1998 ben ik, drs Marieke de Haan, werk zaam op het Bureau van de KVAN. Voor archivarissen met wortels in de historische wereld is mijn naam wellicht geen onbekende. Ter kennismaking met de leden van de KVAN hieronder wat informatie over mijzelf. Aan de Universiteit van Amsterdam heb ik sociale en eco nomische geschiedenis gestudeerd. De studie werd pas levendig als theoretische kennis werd gecombineerd met het 'echte' onderzoek in de archieven in Amsterdam en omge ving. Na mijn studie moesten er keuzes gemaakt worden. In eerste instantie koos ik voor praktisch werk bij interessante werkgevers. Uiteindelijk was (en is) mijn belangstelling voor geschiedenis groter en koos ik voor het secretariaat van Stichting Historisch Platform, een landelijke organisatie voor historici en mede-uitgever van het Historisch Nieuwsblad. Mijn werk bestond uit secretariële ondersteuning van bestuur en het verzorgen van public relations voor de organi satie. Daarnaast was ik verantwoordelijk voor de coördinatie van studiedagen, lezingen en cursussen. Met mijn ervaring wil ik graag een bijdrage leveren aan een goede interne organisatie van de KVAN en aan de profilering van de KVAN naar buiten. Ik hoop u eens persoonlijk te ontmoeten, maar de meeste leden van de KVAN zullen mij vooral leren kennen als 'de stem van het Bureau', tel. KVAN: 070-347 86 56. drs Marieke de Haan De voorjaarsledenvergadering en de studiemiddag van de KVAN zal plaatsvinden in het zalencomplex van het Cen traal Station te Den Haag op donderdag 23 april 1998. U wordt allen van harte uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. Agenda onder voorbehoud voor de Voorjaarsledenvergade ring van de KVAN (de begeleidende stukken worden in het volgende nummer van het Archievenblad gepubliceerd) op 23 april 1998, 11.00 - 12.15 uur. 1Opening 2. Mededelingen voorzitter 3. Jaarrede voorzitter 4. Notulen ledenvergadering 20 november 1997 (zie elders op deze groene pagina's) 5. Financiën 6. Instelling nieuwe kascommissie 7. Samenstelling bestuur 8. Voortgang federatie 9- Voorstel tot oprichting van de Sectie Particuliere Archieven (SPArc) 10. Ethische Code 11. Wat verder ter tafel komt en Rondvraag 12. Sluiting De studiemiddag zal worden georganiseerd in samenwerking met het Genootschap voor de Geschiedenis der Genees kunde, Wiskunde, Natuurwetenschappen en Techniek (GeWiNa). Het thema van de studiemiddag is het belang van wetenschapsarchieven én materiaal dat betrekking heeft op GeWiNa-vakken dat berust in 'gewone' archieven en door vernietiging verloren dreigt te gaan. Sprekers zijn prof.dr. E.S. Houwaart, hoogleraar medische geschiedenis aan de Vrije Universiteit Amsterdam, mevrouw drs. P.J.M. Velthuys-Bechthold, werkzaam bij het Rijksarchief in Noord-Holland en dr. H. van Zon, universitair docent geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen. De heer Houwaart spreekt over ziekenhuisarchieven. Mevrouw Velthuys onderstreept het belang van goede bewaring en inventarisatie van archieven van wetenschappers. De heer Van Zon spreekt over de beperking van onderzoek naar milieuwetgeving door vernietiging van bronnenmateriaal. Programma 10.30 - 11.00 ontvangst met koffie 11.00-12.15 ledenvergadering KVAN 12.15 - 13.30 lunch 13.30 - 13.45 opening dagvoorzitter dr. E. Homburg 13.45 - 14.30 voordracht prof.dr. E.S. Houwaart 14.30 - 15.15 voordracht raw. drs. P.J.M. Velthuys- Bechthold

Archievenblad | 1998 | | pagina 12