'fm Art C Een digitale doe-bijeenkomst Door Marianne Loef /fg». NSERVATIÖN CONSERVEREN RESTAUREREN ADVISEREN ale digitale duurzaamheid digitale duurzaamheid 21 pelijk tot verlies van informatie. Juist vanwege die actieve opstelling zou bij digitale informatie niet van conserve ren maar van preserveren gesproken moeten worden. Preserveren, zo luidt de belangrijkste conclusie van het deelonderzoek, houdt hoe dan ook kopiëren in. Juridische rariteiten... Daarmee komen we echter op een der de probleem. De KB heeft een wette lijke preserveringstaak, maar mist de juridische mogelijkheden om die taak, in het algemeen belang, uit te kunnen voeren. De Auteurswet, het Reprobe sluit en de Databankrichtlijn geven onvoldoende mogelijkheden om in formatie te kopiëren en de vervaardig de kopie vervolgens beschikbaar te stellen. De Wet op naburige rechten en de persoonlijkheidsrechten geven auteurs gereedschap om verzet aan te tekenen tegen kopiëren van hun producten en tegen het aanbrengen van wijzigen in hun werk. De enige mogelijkheid om de preserveringstaak op dit ogenblik uit te kunnen voeren is door met auteurs en uitgevers afzon derlijke contracten te sluiten over kopieermogelijkheden ten behoeve van preservering. Op dit ogenblik is dit ook de werkwijze die de KB bij de proefprojecten hanteert, maar het is voor de toekomst een weinig efficiënte manier om het erfgoed veilig te stellen. De reacties van enkele bibliothecaris sen waren uitzonderlijk nuchter. Volgens Van Drimmelen, directeur van de KB, kan deze problematiek niet louter juridisch worden bekeken. Het preserveren van de digitale informatie staat zijns inziens gelijk met het verdoeken van een schilderij. Daarbij blijft de afbeelding bestaan maar de drager wordt vervangen. In de nuchterheid wordt hij bijgestaan door zijn Amsterdamse collega Verhagen die de discussie rondom de juridische beperkingen een hoog rariteitengehal te vindt hebben. Hij is ervan overtuigd dat 99% van de auteurs geen bezwaar zal aantekenen tegen kopiëren van de informatie als dit nodig is om de informatie te behouden. Het symposium legde op duidelijke wijze de complexe problematiek rondom preservering van digitale informatie bloot. Het rapport Auteurs rechtelijke aspecten van elektronische publicaties verschijnt in de maand maart. Meer informatie over deze problematiek is te vinden op de website van de European Commission on Preservation and Access, www.knaw.nl/ecpa/ Tevens is mede door deze commissie de video Into the Future, on the Preservation of Knowledge in the Electronic Age geproduceerd waarin het sluipende gevaar van in formatieverlies zichtbaar wordt gemaakt. a i 1'B.KON WILHELMINAHAVEN ZZ 19 §§3134 KG VLAARDINGEN ^TELEFOON 010 234 02 91 06 529 758 79 06 539 468 40 06 514 048 48 IStELEFAX 010 460 34 37 iK.v.K. ROTTERDAM 190851 POif iCOCN VAN PC A» ZAT ER OA G C/lNU&ê MC/ Hoe voer je een effectief MLG-beleid, waarmee begin je, wat zijn de valkuilen? Met deze prakti sche vragen als uitgangspunt ging 12 januari de Kring van Archivarissen in Noord-Holland de tweede studie-ochtend in haar bestaan in. Jack de Vries is inspectie-ambtenaar van de Provinciale Archiefinspectie Fryslan, zoals Friesland tegenwoordig officieel heet. Hij houdt zich bezig met digitale archivering sinds 1994. Dat jaar inventariseerde hij Machine Leesbare Gegevensbestanden (MLG's) bij de provincie Fryslan in het kader van het toenmalige landelijke Project MLG's. Het feit dat hij destijds stuitte op onbegrip bij menig automati seerder van de provincie, zette hem aan het denken. Hij besloot zich verder te gaan verdiepen in de problematiek, las vakliteratuur, volgde de cursus aan de Archiefschool en bestudeerde materiaal van het programmabureau Digitale Duurzaamheid. Volgens hem is de eerste stap die een archivaris moet zetten: zorg dat je beslagen ten ijs komt, met als goede tweede: neem een proef. De proef In het geval van Fryslan koos hij voor de gemeente Wym- britseradiel (hoofdplaats: Ijlst), waar zowel de chef Interne Zaken als de afdeling Automatisering wilden meewerken. Het doel van de proef was drieledig: ervaring opdoen met toepassen MLG-enquêteformulier via een overzicht van aan wezige digitale archieven pro blematiek in kaart brengen een brug slaan tussen de vakdisciplines archief en automatisering. Ze werden alledrie gehaald. Met behulp van het landelijke formulier, ontworpen door het Gemeentearchief Amsterdam, werden de in Wymbritseradiel aanwezige MLG's geïnventa riseerd. Toepassing van de gemeentelijke selectielijst leverde op dat 15% -in aantal twee van de aanwezige digitale archieven- voor permanente bewaring in aanmerking kwamen: WP-bestanden (die volgens landelijke ervaringen niet in zijn geheel op papier staan) en het GBA-bestand. De rest van de gevonden MLG's kon worden beschouwd als hulpadministratie en was derhalve op termijn vernietigbaar. naar een betrouwbare overheid, ook in het digitale tijdperk English version Even voorstellen... Welkom op de site van het programma Digitale Duurzaamheid. Digitale Duurzaamheid heeft tot doel een duurzame toegankelijkheid en beschikbaarheid van digitale overheidsdocumenten te waarborgen en zo te verzekeren dat de overheid ook in het digitale tijdperk betrouwbaar kan functioneren. De archivering van e-mail De invoering van e-mail roept allerlei vragen op. Het beïnvloedt immers de wijze waarop een organisatie functioneert. Ook ten aanzien van de archivering van e-mail leven er verschillende vragen op. Moet het ook gearchiveerd worden? En zo ja, hoe kan dat het best gedaan worden? Onlangs heeft Digitale Duurzaamheid een bijeenkomst gehouden waar soortgelijk vragen aan de orde kwamen Binnenkort hopen wij daar een verslag van te publiceren Bezoekers van de bijeenkomst krijgen deze automatisch toegestuurd. Folder Digitale Duurzaamheid Enige tijd geleden is een nieuwe inleidende folder over Digitale Duurzaamheid verschenen. U kunt deze natuurlijk online bij ons bestellen. Wellicht is het een goed idee om een aantal van deze folders te bestellen. Zo kunt u anderen in uw organisatie, bijvoorbeeld uw chef, ook het belang van een goede digitale archivering onder de aandacht brengen Wat kunnen wij voor u betekenen? Wellicht kan het programmabureau met haar activiteiten ook wat voor uw organisatie betekenen. Neem gerust kontakt met ons op! De medewerkers van Digitale Duurzaamheid staat klaar om uw vragen te beantwoorden Uiteraard kunt u ook eerst eens rondsnuffelen op onze site. Er is een wegwijzer beschikbaar. Advies juridische aspecten hew Digitale Duurzaamheid heeft door de Landsadvocaat een jurisprudentie-onderzoek laten verrichten naar juridische aspecten van digitale documenten. Aan de orde komen onder andere kwesties als de bewaarplicht en de bewijskracht van digitale documenten. Het advies van de Landsadvocaat treft u op de themapagina over juridische aspecten Context versus meta data Voor digitale duurzaamheid is informatie over de informatie van groot belang. Bij velen bestaat verwarring over de begrippen zoals context en meta-data. Contextgegevens hebben betrekking op de (inhoud van) documenten en de organisatie die ze ontvangt, meta data op de bestanden die de gegevens bevatten Daarnaast bestaan ook beheersgegevens Deze verschaffen informatie over het beheer van de documenten en maken het mogelijk de relatie tussen document en bestand te leggen Meer over deze begrippen treft u in onze begrippenlijst. Vragen over bestandsformaten? Wat is nu het meest geschikte bestandsformaat voor uw digitale documenten? De proefregels geven u een concreet advies voor diverse vormen informatie. Wilt u meer weten over de verschillende bestandsformaten, dan kan de ofUsenet File Formats FAQ u wellicht verder helpen. Uiteraard kunt u ook kontakt met ons opnemen. n of opmerkingen kunt u sturen aan info@digiduur aicliief.nl Laatste wijziging op 28/1/98. 102/2 MAART 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 11