Decos Post Professional Digitalisering Het eeuwige leven.... Documentbeheer Relatiebeheer Archiefbeheer <4 Decos 071 -3640700 1 Het document management systeem biedt onder andere: Documentbeheer Postregistratie Relatiebeheer Archiefbeheer Scanning Voortgangsbewaking Workflow Bel voor gratis informatieset of een demonstratie: lithografie archief Juist vanwege die actieve opstelling zou bij digitale informatie niet van conserveren maar van preserveren gesproken moeten wor den en dat houdt hoe dan ook kopiëren in Bonnikeplein 24-26, 2201 XA Noordwijk van elk denkbaar origineel Door Charles Jeurgens 19 ik niet alleen aan achtergrond en opleiding maar ook aan de extra vereisten voor dit soort werk: sociale en communica tieve vaardigheden en dergelijke. Wij voeren het hele jaar door sollicitatiegesprekken en zijn continu op zoek naar nieuwe relaties." Vermeulen: "Het imago van het beroep weerhoudt bekwame mensen zich te oriënteren op dit vakgebied, dat speelt nog steeds mee." Volgens Van Heijst heeft B&V veel bijgedragen om dat stoffige imago weg te poetsen, met actieve marketing en door het benadrukken van 'jong en dynamisch'. Een verademing, vindt hij. Aan de vraagzijde signaleert hij een nieuwe ontwikkeling. "Ik merk een andere vraag van de markt. ODRJP werkt al jaren volgens een abonnementensysteem: medewerkers werken periodiek voor een vastgestelde termijn voor een instelling. Tegenwoordig komt het vaak voor dat men vraagt naar een tijdelijk mederker voor een langere tijd, een half jaar, een jaar. Dat was vroeger nooit aan de orde", aldus Van Heijst. Gaat DOXiS de grens over? Vermeulen: "Brussel is misschien wel dichterbij dan de Waddeneilanden of Hoogeveen, maar zakelijk gezien is het heel wat ingewikkelder. Er zit zo veel aan vast om in het buitenland te gaan werken. En wij hebben het al zo druk in Nederland." PICTURA IMAGINIS de hoefsmid 13 1851 PZ Heiloo tel: 072-5320444 fax: 072-5320400 e-mail: pictura@xs4all.nl http://www.xs4a ll.nl/~pictura B I BTDQrQ AGIA/Ao> Nationaal depot De Koninklijke Bibliotheek probeert publicaties die in Nederland zijn uitgegeven in haar collectie op te nemen. Deze in landen als Engeland en Frankrijk al eeuwenoude functie van nationaal depot, bestaat in Nederland pas sinds 1974. In tegenstelling tot wat in de meeste ons omringende landen usance is, heeft hij geen wettelijke basis. Het depot bevat nu ongeveer 700.000 boeken en circa 11.000 lopende abonnementen. Jaarlijks groeit het depot met 40.000 boeken en 100.000 afleveringen van abonne menten. Betrekkelijk nieuw zijn de moderne media, de elektronische publicaties. De CD-ROMs staan al tussen de boeken in de kast, met het downloaden en bewaren van World Wide Web-documenten wordt geëxperimenteerd en sommige grote uitgeve rijen brengen ook databases onder in het depot. Als we niet gauw passende maatregelen nemen dreigt er een geheugenverlies dat ons natio nale digitale geheugen parten lijkt te gaan spelen. Wat kan ons daarvoor behoeden, is er nog redding mogelijk? Onder de tot de verbeelding sprekende titel 'het eeuwige leven' hield de Koninklijke Bibliotheek (KB) op 4 februari een symposium over het drei gende geheugenverlies dat ons natio nale digitale geheugen nog zou kunnen opbreken. In tegenstelling tot het boek, kunnen elektronische publicaties niet zonder hulpmiddelen geraadpleegd worden. Het is alom bekend dat de technische ontwikkelin gen op het gebied van de moderne media razendsnel gaan. Niet alleen de dragers, maar ook de machines, platforms en formaten die nodig zijn om de informatie te kunnen lezen zijn aan voortdurende verandering onder hevig. Verandering betekent tevens veroudering. En die veranderingen en daarmee gepaard gaande veroudering gaan in een ongekend snel tempo. Zo heeft de CD-I, de commerciële boot gemist en kan nog maar met moeite 'gelezen' worden. En de tegenwoordige computers zijn niet meer uitgerust om de grote 'floppen' van 10 jaar geleden te lezen; ondanks de technische superioriteit lijkt het platform Apple- Macintosh het vrijwel zeker af te leggen tegen het wereldveroverende Windows. Een formaat als Wordstar dateert voor het gevoel uit het stenen tijdperk van de informatietechnologie en zelfs het veelgebruikte Wordperfect lijkt in Nederland niet het eeuwige leven te hebben. Wanneer we deze problemen in ogenschouw nemen, dreigt het nationaal depot vol te lopen met binnen enkele decennia niet meer te ontcijferen nullen en enen. Onderzoeksprojecten De problematiek mag dan helder zijn, de vraag is natuurlijk hoe dit dreigen de verlies aan informatie voorkomen kan worden. De KB voert in dit kader een aantal onderzoeksprojecten uit. Het eerste hiervan is inmiddels afge sloten en de verschillende betrokkenen deden tijdens het symposium verslag van hun bevindingen. Aan de proble matiek rondom de moderne informa tiedragers is een aantal facetten te onderscheiden: het technische pro bleem, het vraagstuk van integriteit en authenticiteit van de informatie en tot slot de auteursrechtelijke problema tiek. Ter oplossing van het technische vraagstuk is wel eens geopperd dat instellingen die digitale informatie bewaren er ook een museum van hard en software, platforms en operating systems op na moeten houden om de digitale informatie in de toekomst te kunnen blijven lezen. Een weinig aantrekkelijke en ook niet erg realisti sche optie. Uit het onderzoek dat door de KB is uitgevoerd is naar voren gekomen dat de digitale informatie op lange termijn slechts leesbaar blijft indien de gegevens bewerkt worden., Het sleutelwoord blijkt kopiëren te zijn. Toch klinkt dit weer veel simpeler dan het in werkelijkheid is. Want wie kent niet de problemen die ontstaan als een document dat bijvoorbeeld in Wordperfect is opgemaakt naar een ander formaat geconverteerd wordt. Om maar niet te spreken van migratie van gegevens naar andere dragers of wijziging van operating systems. Het voorbeeld van de conversie van een document naar een ander formaat geeft ook meteen aan dat de proble matiek van de authenticiteit en inte griteit van de informatie in die geval len niet zonder meer te garanderen is. Toch werd tijdens het symposium duidelijk dat er eigenlijk niet zoveel te kiezen valt. Een lijdelijke opstelling door de erfgoedbeherende instellingen is fataal als het gaat om digitale informatie. Wachten leidt onherroe- 102/2 MAART 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 10