Een gemeentearchivaris hoeft maar één bestuur te overtuigen, een streekarchivaris een veelvoud Men is nooit emotioneel over het archief, alleen als het de deur uitgaat 7 en Lage Mierde trad uit en ging samen met Reusel, evenals Oost-, West- en Middelbeers wat opging in Oirschot. Diessen raakte onder één paraplu met Hilvarenbeek, Moergestel met Oisterwijk. Van de oorspronkelijke elf deelnemers bleven de volgende over: Goirle (uitgebreid met het kerkdorp Riel dat is afgescheiden van de voormalige gemeente Alphen en Riel en oorspronkelijk tot 1811 tot de heerlijkheid Hilvarenbeek behoorde), Hilvarenbeek, Loon op Zand en Oisterwijk. Voor de gebruikers van een archief is een dergelijke operatie altijd heerlijk ingewikkeld. De versmalling van het financiële draagvlak van de gemeenschappelijke regeling betekende het einde van het Streekarchief. Reijnders: "Het Streek- archivariaat, gestart in 1963, is in de loop der jaren gegroeid en herhaal delijk van samenstelling veranderd. De laatste herziening van de gemeen schappelijke regeling is van 1989- Toen traden bij een herschikking van gewesten Haaren, Esch en Helvoirt uit, terwijl Oost-, West- en Middel beers en waterschap de Zandleij er bijkwamen. Vier jaar geleden werd het een streekarchief met een centraal depot in Oisterwijk." Per 1 juli 1997 is Het Kwartier van Oisterwijk opgehe ven en zijn de vier overgebleven zelfstandige gemeenten dienstverle ningsovereenkomsten aangegaan met het Gemeentearchief Tilburg. Geen integratie dus van de afzonderlijke diensten, zoals in enkele grote steden tussen het Rijksarchief en een of meer gemeentelijke archiefdiensten (Utrecht, Groningen, Zeeland. Zie R.L. Koops, Archievenblad december 1997), maar toch een opmerkelijke vorm van intergemeentelijke samen werking. Financiële en praktische consequenties Voor het riante gebouw in Oisterwijk, sinds 1993 in gebruik, is destijds een lening afgesloten; ook die gaat mee over naar Tilburg. Reijnders: "Al het personeel van de gemeenschappelijke regeling is naar Tilburg gegaan. Alle rechten en plichten die op het Streek archief rustten, heeft Tilburg overge nomen, onder beding van het sluiten van een dienstverleningsovereenkomst In de oorspronkelijk opzet was deze zijn daar opgeslagen" licht Reijnders toe. Tilburg wilde het gebouw in Oisterwijk graag hebben, want het depot in Tilburg raakt snel vol. In een voorbereidende fase polste het belast met btw omdat het een privaat rechtelijke overeenkomst tussen overheden is. Gelet op de taakuitoefe ning heeft de belastinginspecteur besloten af te zien van btw-heffing. Het externe adviesbureau, dat bij de voorbereiding in de arm was genomen, Streekarchief alle omliggende archief diensten - 'Langs Aa en Dommel', Oosterhout, Heusden en Altena - om voortzetting van de gemeenschappe lijke regeling met andere deelnemers te onderzoeken. De besturen haakten echter om verschillende redenen af, Streekarchief Oisterwijk: studiezaal opgeheven en afdeling Archiefbeheer van Gemeentearchief Tilburg ervoor in de plaats (foto: Frans van Ameijde heeft een desintegratieregeling vast gesteld, die inhoudt dat de gemeenten die zijn uitgetreden in vier jaren hun bijdragen afbouwen naar nul." De nieuwe samenwerking heeft enkele praktische consequenties. Zo is de studiezaal van het Streekarchief Oisterwijk opgeheven. In het gebouw is nu de afdeling Archiefbeheer van het Gemeentearchief Tilburg gehuisvest. Het kreeg er verder de beschikking over een tweede depot. In Tilburg zijn de geïnventariseerde archieven van alle deelnemende gemeenten opgeslagen, in Oisterwijk de nog te bewerken archieven. "De dienstverlening is geconcentreerd in Tilburg. Alle archie ven die door het publiek opgevraagd kunnen worden en toegankelijk zijn, zodat, aldus Reijnders, in zijn ogen het beste alternatief overbleef en dat was fusie met Tilburg. Van den Heuvel is tevreden over de uitkomst: "Een streekarchivaris heeft het in feite veel moeilijker dan een gemeentearchivaris. Een gemeentearchivaris hoeft maar één bestuur te overtuigen, een streekarchi varis een veelvoud." Ook Reijnders is over de huidige samenwerkingsvorm te spreken: "Persoonlijk vind ik deze vorm de sterkste, zelfs bijna ideaal. Op het moment dat je een gemeentelijke organisatie bent, heb je directe lijnen met bestuurders en politiek. Veel sneller is dan duidelijk welke zaken kunnen, met het budget dat je hebt. Gemeenschappelijke regelingen staan verder van bestuurders af, ik had in mijn vorige functie te maken met elf bestuurders die elk individuele gemeentelijke belangen moesten dienen." Waarom Tilburg? Bij Reijnders gaf de doorslag "dat ik met de vier overgebleven gemeenten, in een gebied van zo'n 85.000 inwo ners, na vier jaren (afbouw van des- integratiekosten) zou moeten voort- ploeteren met de helft van het oude draagvlak. De personeelslasten kunnen niet omlaag, de formatieve bezetting was al minimaal, de kapitaallasten van het gebouw blijven hetzelfde, bezui nigen is op geen enkele manier mogelijk. Die vier gemeenten gaan na vier jaren niet het dubbele betalen als ze er precies hetzelfde voor terug krijgen. De doorslag voor het bestuur van het streekarchief is toch geweest dat alle andere 'bruiden' afhaakten. Alle diensten wraar wp mpp crpcnrnlppn hebben, gaven te Kennen er mets voor te voelen. De besprekingen vonden plaats in een werkgroep die uit vier gemeentesecretarissen, de archivarissen van het gemeentearchief Tilburg en het streekarchief en enkele juristen bestond. Het draaide vooral om de vraag welke organisatie de krachtigste zou worden. Heel lang ging het over een (lichte) gemeenschappelijke regeling, een wens van enkele gemeen ten vanwege de democratische betrokkenheid. De effectiviteit daarvan is in de werkgroep genuanceerd, op termijn is het niet de krachtigste vorm gebleken." Het zogeheten 'Amersfoortse model' was maar kort in beeld. In dat model wordt de gemeentearchivaris van de centrumgemeente door de gemeente raden van de deelnemende gemeenten benoemd als gemeentearchivaris van die gemeenten. De archivaris is verantwoording schuldig aan de individuele gemeenten. Een ambtenaar ter secretarie van de afzonderlijke gemeenten werkt onder veranwoor- delijkheid van die archivaris. Dat model is volgens Reijnders wèl bekeken maar vrij snel getorpedeerd. "Het is voor ons een onpraktische manier van werken wanneer je iedere keer voor iedere stap naar een gemeen te toe moet en bovendien is decentraal werken buitengewoon ineffectief." En - zuchtend- "men is nooit emotioneel over het archief, alleen als het de deur uitgaat." Dat laatste ondervond onlangs nog het streekarchivariaat 'Langs Aa en Dommel' dat met ingang van 1 januari 1998 en voorlopig voor vijf jaar inwoont bij het Rijksarchief in Den Bosch. De gemeente Boxtel voelt niets voor centralisatie en is uitgetre den; de Boxtelse archieven moeten hoe dan ook binnen de gemeentegrenzen blijven. Een privaatrechtelijke nvprppnknmst Ook naar de zakelijke kant toe vindt Reijnders het een goede vorm, "om de doodeenvoudige reden dat alle partijen precies weten hoe-waar-en-wat. Het is gewoon oppakken en uitvoeren. Er zitten geen adders onder het gras. Tilburg weet wat er binnenkomt aan bijdragen en weet wat het er mee moet doen en omgekeerd. De gemeenten hebben de zekerheid dat alle wettelijke regeltjes worden uitgevoerd en hoeven zich geen zorgen meer te maken over depotcapaciteit etc.. Tilburg wilde geen nieuwe gemeenschappelijke regeling. Bovendien, het is scheef als je kijkt naar de middelen die partijen inbrengen, de stemverhoudingen zouden niet zuiver zijn." Een uniforme archiefverordening voor alle gemeen ten is door de afzonderlijke raden vastgesteld. De meterprijs is een prikkel. Reijnders: "We hebben voor iedere meter die binnenkomt een vaste, geïndexeerde prijs. Wij accep teren niets meer als het niet voldoet aan de voorwaarden die in de over eenkomst staan genoemd. Het doorberekenen van kosten gaat ook ingevoerd worden voor de gemeen telijke afdelingen van Tilburg, evenals, omgekeerd, het archief nu al moet betalen voor diensten van informatie en automatisering. Extra werk kan wel, maar daar staat een prijs tegen over." Voor extra meters wordt 213,- per strekkende meter (prijspeil 1997) in rekening gebracht, voorzover het een archief in goede, geordende en toegankelijke staat betreft. Van den Heuvel: "In het overleg met Tilburg wees de burgemeester een samenwerking onder de WGR van de hand; Brokx wilde per se géén ge meenschappelijke regeling. Uiteinde lijk rolde er een dienstverleningsover eenkomst uit. Ik vermoed dat de nasleep van de WGR-kwestie, waar ook het streekgewest Midden-Brabant, met Tilburg als centrumgemeente, mee te maken heeft gehad, hierin een rol heeft gespeeld. Een dienstverle ningsovereenkomst ligt niet direct voor de hand omdat btw verschuldigd is, maar in dit geval verleende de be lastinginspecteur vrijstelling. Voor de aanpesloren eemeenren verandert er zaKeiijK gezien mets, er woraen de zelfde faciliteiten geboden als vroeger. Wel is de controle op de uitgaven an ders komen te liggen dan onder de WGR, waar je direct te maken hebt met een bestuursvertegenwoordiging. Maar daar zijn goede afspraken over te ma-ken. Wat de archiefzorg betreft zijn de betrokkenen er niet op achteruit gegaan." Weinig verschil voor bezoekers Geldt dat laatse ook voor bezoekers? Van den Heuvel vermeldt een onder zoek onder bezoekers waaruit is geble ken dat 90 van de Oisterwijkse bezoekers ook al regelmatig in Tilburg kwam. "Bezoekers maakt het dus niet zoveel uit. Oisterwijk had overigens een prachtige studiezaal, maar die kan ook voor andere doeleinden aange wend worden." Reijnders vindt wel dat de gevolgen voor de dienstverlening 101/1 januari/februari 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 4