Een verfrissende kijk op werkplekinrichting KARDEX Afgeslankt kwartier vindt aansluiting bij Tilburg Interview 8 is Hoe efficiënt is de opslag van uw dossiers, ordners en kan toorbenodigdheden? Bent u klaar voor de toekomst als het gaat om optimale benut ting van kostbare vierkante meters en productiviteit van uw medewerkers? Bekijk deze zaken eens door de bril van Kardex en ontdek dat u wellicht op minder vierkante meters meer én efficiënter op kunt slaan. Onze kracht is het leveren van uitgekiende, uiterst gebruikersvriendelijke opslagsystemen. De Lektriever: een opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Opslag vindt verticaal plaats. De elek tronische besturing, al dan niet aangesloten op een com puternetwerk, brengt het gevraagde binnen enkele seconden op werkhoogte. Frontale en laterale hang- en sta-mappen, ordners, tapes, enz., voor ieder op te bergen kaartbestanden product heeft Kardex het juiste interieur. De Lektriever is uiterst bedrijfszeker en gebruikersvriendelijk. Uit ergono misch én economisch oogpunt een hoogstandje! Verrijdbare stellin gen: een ingenieus opbergsysteem op maat met verrijdbare kasten. Het voordeel schuilt in het aantal loopgangen. Bij vaste stellingen heeft ieder rek een loopruimte, of deze wordt gebruikt of niet. Met Kardex verrijdbare archiefstel lingen heeft u steeds maar één loopgang, meer heeft u niet nodig. Uw winst: vele vierkante meters! Ruimtewinner: een standaard verrijdbare stellin- genkast. Toepasbaar in elke kantoorruimte. In vergelijking met een traditionele kasten- opstelling heeft u met de Ruimtewinner slechts 50% van de oppervlakte nodig voor dezelfde opslagcapaci teit. Kan op iedere vloer geplaatst worden. Times Two: Een kast die zowel aan de voor- als achterzijde bruikbaar is. Dit levert al snel een ruimtebe sparing op van meer dan 50%. Plaatsing door de muur, tegen de muur, als schei dingswand, alles is mogelijk. Times Two geeft uw kantoor een ordelijk en efficiënt aanzicht. Vele bedrijven en organisaties gingen u al voor. Zij kozen voor ruimtebesparing en tijdwinst, dus voor Kardex-syste- men. Stuk voor stuk kwali teitsproducten van een professionele organisatie. Wilt u exact weten wat de voordelen voor u zijn, bel dan 0348 - 41 75 54. Wij informeren u graag. Meer doen met minder ruimte Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 41 75 54 Telefax 0348 - 41 43 91 A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Door Agnes Jonker RUIMTEWINNER TIMES TWO® VERRIJDBARE STELLINGEN Reportage van een opmerkelijke vorm van intergemeentelijke samenwerking Sinds juli 1997 verricht het gemeentearchief van Tilburg werk voor een gebied van zo'n 270.000 inwo ners. Behalve Tilburg zelf zijn nog vier andere gemeenten bij deze dienst onder de pannen. Desintegratie van de archiefzorg als gevolg van de gemeentelijke herindeling binnen de provincie Noord-Brabant bracht enkele overheden tot een privaatrechtelijke overeenkomst. De gemeentelijke herindeling in enkele samenwerkingsgebieden binnen de provincie Noord-Brabant (Wet van 11 september 1996, Stb. 1996, 449) zorgde in 1997 voor een fikse vermin dering van het aantal gemeenten, namelijk 43. Eerder al was het noord oosten van die provincie en het gebied rondom Den Bosch heringedeeld. De provincie Zeeland verloor op Schou- wen-Duiveland en Walcheren met ingang van 1997 10 zelfstandige gemeenten. Dit jaar is Drenthe aan de beurt met een teruggang van 34 naar 12 gemeenten. Ook in andere delen van het land zullen nog tal van gemeenten verdwijnen. Zoals het er nu naar uitziet, is op de eerste dag van het jaar 2000 het aantal gemeenten in ons land gedaald tot beneden de 500. Vorig jaar telde Nederland 572 gemeenten, een aantal dat met ingang van 1998 is gedaald tot 548. Op 1 januari 1955 waren het er nog 1008! Nieuwe ronde, extra problemen Voor het openbaar archiefwezen zouden de gemeentelijke herindelingen wel eens voor een prettige verrassing kunnen gaan zorgen. Vooral in plaatsen waar tot nu toe de archiefzorg geen autonome positie verwierf, groeit de kans dat na herindeling nu eindelijk eens een archiefdienst of in elk geval een bundeling van de archiefzorg van de grond komt. Voor Noord-Brabant gaat die vlieger niet op. De zaken liggen daar volstrekt anders. Omdat in deze provincie al lang sprake is van een dekkend net van archieven, zijn de gevolgen van ophef fing en herindeling van gemeenten heel wat minder aangenaam voor de betrokken archiefdiensten. Verschil lende streekarchieven zagen in 1997 dan ook met lede ogen enkele vroegere deelnemers het pand verlaten; archief bescheiden verhuisden naar elders, de financiering van de samenwerking kreeg een gevoelige slag. Juist de voorsprong van een 'dekkend net' zadelt Noord-Brabant met een hoop extra problemen op. Eén van de streekarchieven die werden getroffen, is Het Kwartier van Oisterwijk. In 1995 vertrok het water schap de Zandleij, na een fusie met water schap De Dommel, naar streekarchivariaat 'Langs Aa en Dommel'. En dat was nog maar het begin van de afslanking. Over de veranderingen in het afgelopen jaar sprak het Archievenblad met W.F.L. Reijnders, streekarchivaris, en mw M.H. van den Heuvel-Habraken, provinciaal archiefinspecteur. Voortdurende verandering van samenstelling De gemeentelijke herindeling van 1997 kwam voor Het Kwartier van Oisterwijk hard aan. Van de elf samenwerkende gemeenten verloren er zeven hun positie als zelfstandige gemeente. De archiefzorg van dit zevental werd bij de nieuw gevormde gemeenten ondergebracht: Berkel- Enschot en Udenhout gingen over naar de gemeente Tilburg, Drunen vertrok om samen met de voormalige gemeente Heusden en Vlijmen de nieuwe gemeente Heusden te vormen, Hooge loon óp zand'-- udenhout* msj? j dongen haaren gilze rijen moergestel; alphemén riel oost en west middelbeers hooge en lage mierde Nieuwe grenzen als gevolg van grootscheepse herindeling 101/1 januari/februari 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 3