Van de redactie Archiefprojecten Detachering Archiefbeheer Advisering Postregistratie en digitalisering Documentaire informatieverzorging Kantoor Assen Ketellapperstraat 8 9403 VR Assen Tel: 0592 374 407 Fax: 0592 375 788 3 Een jaar geleden verscheen het eerste nummer van het Archievenblad volgens de nieuwe formule. En zoals het bij een nieuw blad hoort: de meningen van de lezers zijn verdeeld. Een nogal eens geuitte klacht is dat er weinig wetenschappelijke artikelen in staan. Niet alleen is de redactie het daar volledig mee eens, zij is zelfs van mening dat dat ook zo moet blijven. Het Archievenblad is niet het medium om zwaarwichtige wetenschappelijke verhalen in te publiceren. Wel is de redactie ervan overtuigd dat het Nederlandse archiefwezen zichzelf tekort doet als er geen medium komt om de vruchten van archiefwetenschappelijk onderzoek wereldkundig te maken. Wellicht kunnen de nieuwe opleidingen de handen ineen slaan om hier serieus werk van te maken. Aan de andere kant moet u als lezer ook geen overdreven voorstelling hebben van wat u als gevolg van de nieuwe koers van het Archievenblad aan weten schappelijk voer heeft misgelopen. In 1997 zijn welgeteld twee als wetenschappelijk aan te merken bijdragen bij de redactie aangeboden. Het jaar 1997 was -wat betreft het Archievenblad- een jaar dat niet in alle opzichten even vlekkeloos is verlopen. Zo was het heel vervelend te moeten constateren dat het blad vaak later verscheen dan aangekondigd. Voor de tweede jaargang volgens de nieuwe formule hebben we ons niet alleen voor genomen om dit te verbeteren, maar ook met de drukker heel concrete afspraken gemaakt om ervoor te zorgen dat het blad op tijd zal verschijnen. Een belangrijke verbetering is dat voortaan het Archievenblad aan het begin van de maand bij u in de bus zal vallen, zodat u niet het gevoel heeft met oud nieuws te maken te hebben als het onverhoopt toch later zou verschijnen dan gepland. Daarnaast is de zomerperiode waarin het blad niet verschijnt minder lang. In 1997 verscheen in de maanden juli en augustus geen Archievenblad; in 1998 hoeft u het alleen in de maand juli te missen. Nieuw in 1998 is ook dat een aantal zaken bij het bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen is onder gebracht: nabestellen van losse nummers, klachten over de bezorging, registratie van nieuwe abonnementen, adreswij zigingen etc., dit alles loopt met ingang van heden allemaal via het bureau. Opgave van personeelsadvertenties is daar entegen weggehaald bij het bureau en gaat voortaan, net als de productadvertenties, via Sales Services. Tien keer per jaar een blad uitbrengen is geen sinecure, vooral niet omdat alle redactieleden, met uitzondering van de eindredacteur, hun redactiewerk naast hun gewone werk doen. De samenstelling van de redactie is eind vorig jaar gewijzigd. Bert Looper heeft met name vanwege de grote afstand tussen Winschoten en de plaatsen waar de redactie meestal bijeenkomt, aangegeven wel voor het Archievenblad te willen blijven werken, maar dan ook letterlijk op afstand. Als nieuwe redactieleden verwelkomden wij onlangs Agnes Jonker, Derk- Jan Prins, Wim Reijnders en Henk Roosenboom. Het Archievenblad is in eerste instantie een blad van en voor de leden van de KVAN en de redactie zou graag meer nieuws uit het veld ontvangen, zodat we over actuele ontwikkelingen kunnen schrijven. Ideeën en artikelen zijn meer dan welkom. Charles Jeurgens, hoofdredacteur Rectificatie: Per abuis was in Archievenblad nr. 10 1997 bij het artikel 'HMDI in Woerden' op pagina 27 een foto geplaatst die niet bij het artikel hoorde. Het portretje was geen afbeelding van Betty Lutke Schipholt, opleidingsmanager bij de HMDI, zoals het onderschrift vermeldde, maar van Suzanne Maarschalkerweerd-Dechamps, coördinator aan de Archiefschool voor het archief- onderwijs. De foto hoorde dus thuis in het artikel 'Schoolmaken in Amsterdam', daaraan voorafgaand. Met deze rectificatie hopen wij onze fout hersteld te hebben. 101/1 januari/februari 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 2