/J Paul Peters 3 3 38 Restauratie Atelier ff f f f 4?~ ,-v x o55 «r tr Jy A cr <P F.A. van Lieburg, Repertorium van Nederlandse hervormde predikanten tot 1816. Twee delen. Deel 1: predikanten, deel 2: gemeenten. Spelen, leren en werken in de Gouden Eenw. Het leven Volgens Jan Euyken 1 649-1 712). Brochure Amsterdams Historisch Museum, 1991 Geïllustreerd, gedeeltelijk in kleur, 12 p.fl. 4,50,- A - ■jfe fS c 39 het optreden van Lionel Hampton in 1954... Een stille revolutie? is het resultaat van een project dat engagement heeft uitgelokt. Dat maakt het eigenlijk onmogelijk het boek onbevangen te recenseren en ik moet bekennen dat er heel wat huiver en verbijstering door mij heen is gegaan voordat ik het boek uit had. Veel beschreven en indertijd vanzelfsprekend gevonden gebeurte nissen zouden thans beschouwd worden als strijdig met de mensen rechten: politie die zoenende paartjes op straat oppakt of handelaars in voorbehoedsmiddelen vervolgt; een regering die journalisten weert omdat ze op voorhand achter begrotingscijfers zijn gekomen; een burgemeester met een oorlogsverleden die zelf censuur bewerkstelligt... Het is dan ook onmogelijk een onbevangen verhaal te verwachten over katholieken in de jaren '50, toen het clericale establish ment de intellectuelen soms als 'erger dan de reformatie' beschreef. Paul Luyckx begint zijn artikel in die karak teristieke st'ijl die doet denken aan zijn leermeester L.J. Rogier, maar zodra het beruchte mandement van 1954 ter sprake is geweest, verdwijnt de span ning uit de tekst en valt het geschied verhaal uiteen in een compilatie van samenvattingen van sociologische en andere onderzoekingen. Niets over de impact van Rogiers kritische geschie denis van honderd jaar Nederlandse bisschoppelijke hiërarchie, evenmin over de conflicten die het Mandement heeft opgeroepen bij katholieken binnen de Partij van de Arbeid en met name binnen de boezem van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Onder andere door het integralistische drijven van de groep-Steenbeghe binnen de civitas academica, waren de Nijmeegse studenten te zeer bij het spel betrokken geweest om ook nu nog niet -bewust of onbewust- partij te kiezen. Dat gold voor zowel de vijftigers als de zestigers. Het is dus begrijpelijk dat de leerling van Rogier zijn pen neerlegt en zich onbevoegd verklaart de vraag of er binnen de katholieke intelligentsia 'een stille revolutie' gaande was, te beantwoor den. Ook hier is het laatste woord nog niet gesproken. Maar hoe divers het materiaal ook is en al is de hoofdvraag uit de titel ook hier niet te beantwoorden, een hypotheti sche wetmatigheid vindt in dit boek opnieuw zijn bevestiging. Gestaalde kaders komen niet alleen in revolutio naire kringen voor, maar overal waar men een bepaalde consensus wil handhaven. Ook het Westerse establishment kende zijn celvorming, zijn repressie en zijn dissidenten. Het artikel van Koedijk geeft daarvan het duidelijkste voorbeeld, maar ook op andere cultuurgebieden zijn de span ningen merkbaar geweest. De speurtocht naar de revolutie in de jaren '50 is in ieder geval een avon tuurlijke geweest. Jan Bervoets Algemeen Rijksarchief Den Haag WEVERWEG 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 -<sy xp' In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal SIGNALEMENTEN Het repertorium van Nederlandse hervormde predikanten vermeldt in alfabetische volgorde de namen van predikanten en in het kort enkele biografische gegevens. Het eerste deel bevat -voor zover bekend- de volgende gegevens: plaats en datum van geboorte (doop), standplaatsen van predikanten met data, gegevens over de loopbaan, eventueel vader/zoon of broederrelaties en tenslotte de sterf- of begraaf- datum. Het tweede deel is per gemeente geordend en bevat per gemeente in chronologi sche volgorde de namen van de predikanten tot 1816. Het repertorium is geba seerd op een computer-databestand, dat de samensteller, werkzaam bij de Vrije Universiteit te Amsterdam, bijhoudt en aanvult. Voor op de studiezaal is het repertorium een handig naslagwerk. drs AMeddens-van Borselen Dominee Johannes Egers (1696-1755), predikant in o.a. Haarden. Middelburg en Amsterdam en in 1740 benoemd tot hoogleraar te Leiden (collectie prenten Rijksarchief in Noord-Holland) Het Amsterdams Historisch Museum (AHM) bezit een Luyken-collectie die bestaat uit tekeningen, prenten en boeken van Jan en (zoon) Casper Luyken. De tekeningen van Jan Luyken (1649-1712) geven een levendig beeld van het dagelijks leven in de Republiek in de 17de eeuw. In totaal schreef en illustreerde hij tijdens zijn leven dertien boeken op het gebied van onder meer theologie, geschiedenis, ontdekkingsreizen, cartografie, geneeskunde en natuurlijke historie. Een gedeelte daarvan waren zowel ter lering als ter vermaak bedoeld. Het meest bekend is de titel 'het menselijk bedrijf uit 1694, een boek waarin vele beroepen staan afgebeeld. De brochure en de heruitgave van 'het menselijk bedrijf (fl. 9,95) van Jan Luyken zijn verkrijgbaar bij het AHM. In 1998 publiceert het AHM een beschrijving van alle boeken die het museum van Jan Luyken bezit. drs AMeddens-van Borselen Spelen, Leren en Werken in de Gouden Eeuw het leven volgens Jan Luyken (1649-1712) "5 Isionaio oeloiiui iooi lm ujö[»rk. CA C 101/1 januari/februari 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 24