Repertorium 100 Jaargangen Nederlands Archievenblad 1892-1996 op CD-ROM. nederlands archieven blad Alan Lemmers, Techniek op schaal. Modellen en het tech nologiebeleid van de Marine 1725-1885. De Bataafsche Leeuw Amsterdam, 1996, 392 p., ill. ISBN 90.6707.423.3. fl. 56,-. 33 historische uitweidingen zoals over het kadaster en paleografie. Wetenswaar digheden die voor het verrichten van onderzoek slechts in enkele gevallen van praktisch nut zijn. Uitgebreid aandacht krijgen ook de inschrijfproce- dures en huisregels van de archief diensten, des te opmerkelijker daar in het hoofdstuk over literatuuronderzoek met geen woord wordt gerept over dergelijke regels in bibliotheken. Dat wekt bijna de suggestie dat archieven alles bij elkaar toch wel heel aparte instellingen vormen! De verklaring ligt in het overschrijven van bovengenoemde Archief*wijzer Helaas heeft het gebruik van deze publicatie de auteurs niet voor enkele missers behoed. Na vermeld te hebben dat het woord archief zowel een archiefbewaarplaats aanduidt als een archief in de zin die de archieftermi nologie eraan geeft, vervolgen zij: "in de derde betekenis wordt het woord archief gebruikt om een verzameling of collectie papier aan te duiden die door één persoon of instelling is verzameld: het archief van het gemeentebestuur X of van de vereniging Y' (p. 52). De beginnende vrijetijdshistoricus staat daarmee meteen weer op het verkeerde been. En ook valt af te dingen op de bewering dat alleen sprake is van een gemeentearchief als we te maken hebben met een "zelfstandige dienst met een gemeentearchivaris aan het hoofd" (p. 53). Als dat letterlijk waar was, zou Den Haag bijvoorbeeld allang geen gemeentearchief meer hebben. Ondanks deze kritische kanttekeningen - waaraan ik nog best het een en ander kan toevoegen - moeten we blij zijn dat de Zuid-Hollandse amateur-historicus thans beschikt over een handzaam en prettig leesbaar werkje met een over zicht van de belangrijkste zaken waar mee hij bij historisch onderzoek rekening moet houden. Dat het slechts een aanzet vormt en dat vaardigheden in de praktijk of met een cursus moeten worden ontwikkeld, kan wellicht worden onderstreept in het voorwoord van een volgende (verbeterde) druk. Kees Stal In de jaren '70 zag een uitgebreid gedrukt repertorium op het 'Neder lands Archievenblad' het licht. Deze index is aangevuld tot 1996 en in 1997 op CD-ROM gezet. Als we de elektronische toegang op de CD-ROM moeten geloven, verscheen er van het gedrukte repertorium nooit een be spreking in het Nederlands Archieven- Repertorium ioo Jaargangen Nederlands Archievenblad 1892-1996 au CD-ROM blad. Van de digitale versie zal wél een recensie in het Archievenblad verschij nen. Waarschijnlijk alleen maar omdat het opslagmedium nieuw is. Het staat er ook nog zo duidelijk op: 'Reperto rium op CD-ROM'. Ik realiseer me dat als het er niet expliciet op staat, we er nog steeds van uitgaan dat een publicatie op papier is verschenen. Hoewel overbodig, toch handig als de CD-ROM in een catalogus belandt. Je kunt dan aan de titel zien welk opslagmedium gebruikt is. De CD-ROM ziet er aan de buitenkant verzorgd uit. Zowel het schijfje zelf als de gedrukte bijsluiter zijn professioneel vormgegeven en complementair aan elkaar. Het installeren van het zoek programma en de indexen is een fluitje van een cent. Het installatieproces wordt duidelijk uitgelegd op de laatste bladzijden van de bijsluiter. De applicatie zelf is een teleurstelling. Er is weinig zorg besteed aan de vormge ving van de schermen. Een menubalk ontbreekt volledig en knoppen en tekst zijn op een rommelige manier aange bracht. Het hoofdscherm heeft 5 knop pen. Door op de knop 'Inhoud CD- ROM' te klikken wordt duidelijk dat het verschijnen van de 100ste jaargang van het Nederlands Archievenblad de aanleiding is om de CD-ROM uit te brengen. Achter de tweede knop be vindt zich algemene informatie over de KV AN. Een digitale folder dus. De derde knop 'Zoeken in het reperto rium' is natuurlijk belangrijk. Nu kun nen we hopelijk alle voordelen van een elektronisch overzicht gebruiken en zijn we van de 'lineaire dwangbuis' van een gedrukte publicatie verlost. Dit blijkt inderdaad zo te zijn. Typ maar wat in en het programma gaat zoeken. Alle gangbare zoektechnieken zijn beschikbaar: vrij zoeken, booleans (OR AND), binnen een veld (alleen het veld 'jaargang' is beschikbaar), delen van woorden (jokers), etc. De rubrieks benamingen die in het gedrukte repertorium voorkomen zijn ook geïndexeerd; dat leidt er toe dat een zoekactie met bijvoorbeeld de term 'België' onder meer het volgende antwoord geeft: Verslagen van de Brabantse archivaris- sendagen door J.M.F. IJseling c.s. [64], 52, 144, [65], 176-178, [68], 114, [69], 223-224, [71], 213-215, [72], 154-158, [74], 5-35, [75], 52- 57, [76], 52, 279-282, [78], 152-155, [82], 60-64,[83], 54-58 [84], 151- 153, [86], 85-88, [87], 78-81. Hoewel de inhoud van dit lemma niet helemaal abracadabra is (jaargang tussen vierkante haken, gevolgd door bladzijden), komt deze presentatie slordig over. Moeilijker verklaarbaar is 87e jaargang 1983 waarom het zoeken naar bijvoorbeeld 'IJseling' dit antwoord oplevert: Henderikx, P.A. De Lek en de Hollandse IJsel in de vroege middel eeuwen. Jaargang 84, pagina's 229- 247. In het resultaatscherm is in het veld 'auteur' nooit meteen de schrijver van het artikel te vinden. De schuifbalk moet daar even voor opschuiven. Je kunt zelfs op lidwoorden zoeken. Het systeem meldt dan altijd dat er 100 artikelen zijn gevonden die 'vol doen aan de zoekterm'. Dit zijn er natuurlijk veel meer. Waarom geeft het systeem niet het werkelijke aantal keren dat de zoekterm voorkomt? Nog beter zou het zijn als er een 'ruiswoor denlijst' toegevoegd was waarop niet gezocht kan worden. Uiteraard horen lidwoorden in deze lijst thuis. Om de CD-ROM verder te vullen zijn er ook digitale fotokopieën -ook wel images genoemd- opgenomen. Images nemen relatief veel opslagruimte in beslag. Van de 991 bestanden die op de CD-ROM staan, zijn er maar liefst 930 in image-vorm. Het grootste deel bestaat uit 100 jaarredes. Deze zijn alleen op jaartal toegankelijk. Hoewel de images van de jaarredes goed lees baar zijn, blijven de sporadisch voorko mende grafische gedeelten kwalitatief onder de maat. Daarnaast zijn er 11 digitale zwart-wit foto's van gewichtig kijkende mannen, die waarschijnlijk iets met het Nederlands Archiefwezen te maken hebben. Toch smaakt de CD-ROM naar meer. Bijna alle mogelijkheden die een elektronische publicatie kan bieden zijn beschikbaar. Soms wat verstopt, maar toch... Het is natuurlijk handig om alle auteurs en titels van artikelen ooit verschenen in het Archievenblad onder de knop te hebben, maar het is nog veel mooier als de artikelen zelf te zien zouden zijn. Herstructureren en digitaliseren van de teksten is echter een niet te onderschatten 'detail'. De kosten van gegevensstructurering en digitalisering kunnen een veelvoud zijn van de kosten voor systeemontwikke ling en CD-ROM vermenigvuldiging. Maar je kunt het beter goed doen of anders helemaal niet. Wellicht gaat van het repertorium op CD-ROM een emancipatorische werking uit en kan zij een bijdrage leveren aan de tot standkoming van nog meer en betere digitale gegevensontsluitingstech nieken. René van Horik Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten Leiden Techniek op schaal is een bijzonder boek. Het is namelijk de eerste wetenschap pelijke studie die gewijd is aan een collectie van ruim 1.600 voornamelijk technische modellen, waaronder veel scheepsmodellen. Deze collectie, de zogenaamde 'Marinemodellenkamer' - want daarover gaat het boek - bevindt zich sinds 1889 in het Rijksmuseum. De kiem van de verzameling werd gelegd door J.P. Asmus, die als equipagemeester werkzaam was op het Marine-etablissement in Amsterdam. Dit complex van scheepswerf en gebouwen ligt aan het Oosterdok en bestaat tegenwoordig uit het markante gebouw 's Lands Zeemagazijn (nu het Nederlands Scheepvaartmuseum) en de huidige Marinekazerne aan de Kattenburgerstraat. De modellen stammen hoofdzakelijk uit de periode 1725-1885, enkele scheepsmodellen zijn ouder en dateren uit de 17de eeuw. De meeste modellen werden vervaardigd om nieuwe technische kennis vast te leggen. De onderwerpen betreffen de bouw en reparatie van oorlogsschepen, voortstu wing, ontwikkeling van het geschut, kustverdediging, seinwezen en diverse andere onderwerpen die van belang waren voor de Nederlandse defensie ter zee. Na de overbrenging naar het Rijksmuseum leidde de collectie een kwijnend bestaan in het museumde pot, wat leidde tot aanzienlijke schade. Een aantal jaren geleden kwam de col lectie gelukkig opnieuw in de belang stelling te staan, mede als gevolg voor de toenemende belangstelling voor 101/1 januari/februari 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 22