N ieuws t, s RESTAURATIE ATELIER STERKEN Restorers remove threat from Lords archives Detachering- en uitzendbureau Wie zijn wij? ArchiFlex is een landelijk werkende organisatie. Wij bieden per direct ervaren en enthousiaste medewerkers door geheel Nederland. Voor wie werken wij? Wij werken overwegend voor gemeenten, de rijks overheid, waterschappen, provincie en bedrijven. Wat bieden wij u? Wij zijn gespecialiseerd in de volgende sectoren: Archief Bibliotheek Documentatie Postkamer Kantoor Repro Meer informatie? Bel voor nadere informatie of een vrijblijvende afspraak met onze intercedent IJsbrand Oost. ArchiFlexPostbus 10065, 9400 CB ASSEN Tel: 0592 - 341079 30 Smokkel en belastingontduiking in het Rijksarchief in Noord-Brabant Geheime sclooonmaakoperatie archieven in Engeland 5SS 'i sbSj'e'S bsMiSss ÊSB; ESFESE ,luns™d"r' I™"1! buiten: het is stil op straat. Ieder zit achter zijn apparaat te communiceren. Ik hoef niemand meer te spreken, ik hoef naar niemand meer te luisteren, toch praat ik heen en weer met vele onbekenden. In het parlement ontmoet ik bekende en minder bekende politici, de debaters, de vragenstellers; zelfs hen die ik nooit op de televisie zie, kom ik op mijn scherm in het hoekje van de kamer tegen. Indrukwekkend. Gezellig? Wat een klein wereldje is het toch geworden: een machine brengt alsmaar informatie thuis, diezelfde machine geeft mij de gelegenheid alsmaar informatie de wereld in te sturen. Je wordt er hoorndol van. Ik wil er met iemand over spreken. Niemand zegt wat, niemand praat, de machine ratelt en braakt de volgende informatie uit. Ik ga naar buiten, voorzichtig. Mag dat nog in de gedigitali seerde wereld? Ben ik een zonderling op zoek naar mensen die ook voorzichtig hun hoofd om de hoek van de deur steken om de klein menselijke omgeving te (herontdekken? Daar komen meer mensen op straat, op zoek naar informatie die niet precies op maat is gesneden, die je kunt voelen en zien, misschien wel het meest op zoek naar mensen met wie je kunt babbelen over je vondst in een archief. Het wordt weer druk op straat: de telewerker wil er ook wel eens uit, maar dan op een tijd dat er geen file is (de telewerker maakt net zoveel kilometers als de dagelijks reizende klerk). De telewerker en de kantoorklerk komen elkaar tegen op straat. Waar hebben ze het over? Over die verbazingwekkende mogelijkheden van communicatie, de hele wereld over, nu al en straks over alle horizonnen heen. 'Kom we gaan naar een archief, gezellig wat opzoeken, oom Piet en oom Futurum zullen er ook wel zijn'. Beiden vinden daar op menselijke maat hun verleden, meest nog met de ganzenveer, vulpen, typemachine geschreven, soms met de onzichtbare digitale pen. Beide klanten zijn in beeld. RenéJacobs 3 Restauratie, conservering, preservering en reconditionering van papier en perkament. Altijd vooraf een uitvoerig restauratieplan en zeer gedetailleerde prijsopgave. Aanvezelen en conserveren van papier, in- en herbinden van boeken in oorspronkelijke en nieuwe technieken, reinigen en conserveren van prenten en grafiek, verdoeken van grote (wand)kaarten, restaureren, conserveren en bergen van charters zegels, etc. De Cloese 7 - 9 - 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) Telefoon: 055 - 5 42 31 47 Fax:055-5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Calamiteitennummer: 06 - 59 28 48 55 E-mailadres: sterrest@pi.net Op zaterdag 19 september 1998 vindt voor de derde keer de Genealogische Dag Noord-Brabant plaats. Een dag bedoeld voor iedereen die op zoek is naar gegevens over voorouders van Brabantse afkomst. Uiteenlopende genealogische bronnen en nieuwe ontwikkelingen op genealogisch terrein staan centraal. Dit jaar is dat het thema 'belastingen'. De organisatoren, Brabants Heem en het Rijksarchief in Noord- Brabant, stelden in dit kader een prijsvraag samen: schrijf een kort verhaal over een originele archiefvondst over smokkelen, accijns- of belastingontduiking. Het verhaal, met vermelding van gegevens over de bron waaruit het afkomstig is (archief, inventarisnummer, bewaarplaats, folionummer), dient uiterlijk voor 31 mei 1998 ingezonden worden naar: Rijksarchief in Noord-Brabant, o.v.v. 'Prijs vraag belastingontduiking', Zuid-Willemsvaart 2, 5211 NW 's-Hertogenbosch. De jury bestaant uit Paul Spapens, journalist Brabant Pers, Leo Adriaenssen, redacteur van de Brabantse Leeuw en Yvonne Bos-Rops, Rijksarchivaris in Noord-Brabant. De winnaar wordt tijdens de Genealogische Dag 1998 bekend gemaakt en ontvangt een prijs ter waarde van fl. 100,-. De mooiste inzendingen worden gepubliceerd. The Times van maandag 14 juli bracht een interessant verhaal over een spannende schoonmaakoperatie in het Britse archiefwezen. A.L. Hempenius, archivaris van het water schap Noorderzijlvest te Onderdendam vatte het artikel samen en vertaalde het. '10 HOME NEWS Tijdens een geheime operatie van drie jaar verwijderden kunstrestaurateurs een ziekteverwekkende stof van meer dan 27.500 originele Britse wetten (Acts of Parliament). Om de 18.000 aangetaste perkamenten rollen te behandelen moesten de werknemers van het bedrijf Plowden Smith maskers, handschoenen en overalls dragen. Uitgerold beslaan de rollen -vanaf 1497 bewaard in het archief van het Hogerhuis- meer dan 500 kilometer. De kosten van het project ad 650.000 zijn betaald door de Schatkist. De schimmelveroorzakende stof santobrite (handelsnaam voor sodium pentachloropheen [PCPJ]), dat het lichaam via de huid kan opnemen, bedreigt de gezondheid van archiefmedewerkers en bezoekers al sinds het gebruik ervan aan het eind van de jaren veertig. Pas enige jaren geleden is het middel verboden; meteen daarop is Plowden Smith binnengehaald. Dit bedrijf beschikt over een team van 35 specialisten, die zich bezig houden met het conserveren van zeer uiteenlopende materia len, van meubilair tot steenwerk. Eén van zijn klanten is English Heritage, naast de National Trust de grootste eigenaar van oude gebouwen en hun inhoud in Engeland. Uit veiligheidsoverwegingen was het noodzakelijk geen ruchtbaarheid aan het project te geven. Uit vrees voor een terroristische aanslag en het 'gijzelen' THE 'HM ES MONDAY JULY N 1997 yan „^ken, jn tuil VOOt een hoOg losgeld, van zulke belangrijke documen ten als de Bill of Rights (1689), de Act of Settlement 1701en de Act of Union [met Schotlandl (1707) werden er uitgebreide maatregelen genomen om de veiligheid van de stukken te garanderen. De rollen werden, verpakt in water dichte en verzegelde stalen kisten, in gepantserde wagens naar en van de werkplaats in Wandsworth, ten zuiden van Londen, gebracht. Plowden Smith had de opdracht een beschermende tissue, die het oppervlak van de rollen inwendig bedekte, te verwijderen. Deze tissue was met santobrite geïmpregneerd als bescherming tegen rond vliegend stof in de Victoria Tower van Westminster Palace, waar het archief wordt bewaard. Met de installatie van airconditioning omstreeks 1955 stopte men met het aan- Dalya Alberge reviews a three-year operation to clean historic documents of a cancer-causing preservative Ban on smoking in public debated by ministers oral in ihc Vltioró. Tm oi d remained in ihc lismc. <dIiran«n^Tl.cvwm abp thing: Tuudi «wel. even- wmwkTOahocrrrmlnui. 101/1 januari/februari 1998 31

Archievenblad | 1998 | | pagina 20