De Praktijk 24 400Jaar Verenigde Oostindische Compagnie: Opmaat naar het jaar 2002 Door Nicoline J. Ekama van Dorsten archief 2.5 7. Archivarissen dienen zowel de openbaarheid als de persoonlijke levenssfeer te respecteren en te handelen binnen de grenzen van de relevante wetgeving. Archivarissen dienen er voor te zorgen dat vertrouwelijke gegevens over personen en instellingen, evenals die aangaan de de nationale veiligheid, worden beschermd zonder dat informatie wordt vernietigd. Speciale aandacht dient hierbij geschonken aan elektronisch archief, waar actualisering en wissen een gebruikelijke praktijk zijn. Archivarissen dienen de persoonlijke levenssfeer van archiefvormers of van personen die in archiefbescheiden worden genoemd te respecteren. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van diegenen die geen zeggenschap hebben gehad in het gebruik of de bestemming van het materiaal. 8. Archivarissen dienen het speciale vertrouwen dat hen gegeven is aan te wenden in het algemeen belang en te vermijden dat zij hun positie gebruiken om zichzelf of anderen onbillijk te bevoordelen. Archivarissen dienen zich te onthouden van iedere activiteit die hun professionele integriteit, objectiviteit en onpartij digheid zou kunnen schaden. Archivarissen mogen noch financieel, noch anderszins persoonlijk voordeel behalen ten koste van instellingen, gebruikers of collega's. Archivarissen mogen zelf geen originele documenten verzamelen, noch voor zichzelf deel hebben aan handel in archiefbescheiden. Zij zullen activiteiten vermijden die bij het publiek een vermoeden van belangenverstrengeling zou kunnen wekken. Archivarissen mogen de archieven die in hun instelling worden bewaard voor eigen onderzoek en publicaties gebruiken, op voorwaarde dat dit gebeurt onder dezelfde voorwaarden als voor andere gebruikers. Archivarissen mogen informatie die zij hebben verkregen door de omgang met niet-openbare archiefbestanden niet bekendmaken noch gebruiken. Eigen onderzoek en publicaties mogen geen nadelige invloed hebben op de behoorlijke vervulling van de professionele of administratieve taken waarvoor zij zijn aangesteld. Bij gebruik van archiefbescheiden uit de eigen instelling mogen archivarissen onuitgegeven onderzoeks resultaten van andere onderzoekers niet gebruiken zonder vooraf de betreffende onderzoeker over hun bedoelingen te hebben ingelicht. Archivarissen mogen werk van vakgenoten, met inbegrip van studies gebaseerd op in hun instelling be waarde bescheiden, recenseren en becommentariëren. Archi varissen kunnen niet toestaan dat personen vreemd aan hun beroep zich mengen in hun werk en beroepsverplichtingen. 9. Archivarissen dienen professionele deskundigheid na te streven door systematisch en voortdurend hun archi- vistische kennis bij te werken en anderen deelgenoot te maken van de resultaten van hun onderzoek en ervaring. Archivarissen moeten er zich op toeleggen hun beroepsken nis en deskundigheid te ontwikkelen en bij te dragen aan het geheel van deskundigheid van de beroepsgroep. Zij zullen er voor zorgen dat diegenen die zij bij hun opleiding of activi teiten begeleiden zodanig zijn toegerust dat ze hun taak op een vakbekwame wijze kunnen uitvoeren. 10. Archivarissen dienen het behoud en gebruik van het documentair erfgoed van de wereld te bevorderen door samenwerking met vakgenoten en met vertegenwoor digers van andere beroepsgroepen. Archivarissen dienen vergroting van de samenwerking na te streven en conflicten met collega's te vermijden en moeilijk heden op te lossen met inachtneming van archivistische nor men en van de beroepscode voor archivarissen. Archivarissen dienen op basis van wederzijds respect en begrip samen te werken met beoefenaars van aanverwante beroepen. oktober 1997. Zie Aaneen, het tijdschrift van de vakbond ABVA/KABO, nr. 18, p.8-12. 1 "Professional ethics is a set of standards by which a particular group decides to regulate its behaviour. These standards must somehow have come to be agreed (at least by the more influential members of the group), and appear ultimately to owe their authority to the fact that they serve to distinguish what is legitimate or accepted in pursuit of the aims of the group from what is not". Deze definitie van A. Flew is afkomstig uit de Dictionary of Philosophy en wordt geciteerd door J. Ashmann, 'Ethics in conservation', in: Journal of the Society of Archivists 14 (1993) p. 15. 3 K. Benedikt, Archival ethics' in: Managing archives and archival institutions (Chicago 1989) p. 174—184. 3 De tekst van de Amerikaanse code is te vinden in :The American Archivist 43 (1980) p. 414-418. 4 Zie voor een overzicht van de ontwikkeling van beroepscodes in het archiefvak J. A.M.Y. Bos-Rops, 'Een beroepscode voor archivarissen: nodig of overbodig?', in: Bibliotheek-& archiefgids 73 (1997) p. 224-232. Alleen al wat betreft de archieven van de VOC zijn er grootse plannen voor een niet gering doel: wereldwijd alle VOC-archieven geïnventariseerd, goed geconserveerd en digitaal beschikbaar. Hoe deze plannen concreet te maken? Al vanaf eind 1996 is Jan Boomgaard, directeur van het Algemeen Rijksarchief, hiermee bezig. Wist u dat de VOC-handel binnen Azië van veel groter belang was dan die naar en van Europa? Het ging bijna altijd om ruilhandel. Neem bijvoorbeeld kruidnagelen uit Indonesië. Een deel ervan ging naar Europa, de rest naar Thailand. Daar werden ze geruild tegen haaienvellen die, via de VOC vervoerd naar Japan, aldaar voor lakdozen wer den ingewisseld. Die gingen weer naar Perzië en leverden daar parels op, zeer in trek in India. Geruild tegen katoen bestemd voor Jemen, dat er koffie voor in de plaats gaf, met Europa als afnemer en aldaar betaald met goud of zilver. Wat is het bijzondere aan de VOC- archieven? De VOC was de eerste multinational en had als zodanig een voorbeeldfunctie voor andere landen. De archieven zijn de neerslag van al die internationale handelsbewegingen, waar meer dan vijftig landen bij betrokken waren en veelal ouder dan de archieven van de betrokken landen zelf. Een voorbeeld is de kennis over de hofcultuur uit het toenmalig 18de eeuwse Siam (Thai land). Die kennis is er door gedetail leerde aantekeningen van VOC-verte- genwoordigers; in Thailand zelf zijn pas vanaf de 19de eeuw archieven bewaard gebleven. Archiefbewaarplaats in Boger. Hier wordt het archief op de algemene secretatie bewaard nodig voor een goede ontsluiting. Ook de materiële staat laat te wensen over; er is sprake van een ernstige vorm van inktvraat. De letters vallen letterlijk uit het papier. Veel werk betekent veel geld. "Nederland heeft een aparte regeling voor behoud van cultureel erfgoed overzee, waarvoor zo'n 16 miljoen gulden per jaar beschikbaar is. Daar wil het ARA in ieder geval een beroep op doen." Op dit moment zijn de projectplannen in voorbereiding, Als eerste stap voerden het ARA, de Rijksuniversiteit van Leiden en enkele musea overleg voor een herdenkings programma en werden daarin opgeko men ideeën aan het ministerie van OC&W gemeld. De museale wereld was al eerder begonnen, want met het regelen van bruiklenen gaan vele jaren gemoeid. In museumland was het Scheepvaartmuseum in Amsterdam de initiatiefnemer, in archievenland het ARA. Daar ligt immers het Neder landse VOC-archief. "Zo'n herdenking moet natuurlijk internationaal aange pakt worden, want VOC archieven zijn wereldarchieven, verspreid over tal van, voornamelijk Aziatische, landen." Met behulp van internet al deze ar chieven kunnen raadplegen, wat komt daar voor kijken? Ten eerste moeten zij op uniforme wijze bewerkt, geïnven tariseerd en toegankelijk gemaakt wor den èn op uniforme wijze door middel van internet aan elkaar gekoppeld. Tijdens de ICA conferentie in Peking in 1996 polste Boomgaard de archief directeuren van Indonesië, Sri Lanka, India en Zuid-Afrika wat zij van het idee vonden dit gezamenlijk aan te pakken. "Zij waren allemaal zonder meer enthousiast." Na die tweede, verkennende stap, volgde stap drie om met Indonesië, waar het grootste archief ligt, concreet in gesprek te gaan. Daarvoor reisde Boomgaard in oktober '97 af naar Jakarta. In 1998 moet het hele pro gramma van eisen rond zijn. Het gaat om een enorm archief in Indonesië, zo'n 3 km, rubrieksgewijs geïnventa riseerd. Het heeft nog veel bewerking 101/1 januari/februarj 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 17