23 hun instelling. Zij zullen geen archief verwerven of aanvaar den wanneer dit de integriteit of het behoud van de documen ten in gevaar zou brengen. Archivarissen dienen ertoe bij te dragen dat deze archiefbescheiden in de meest geëigende archiefbewaarplaats worden bewaard. Archivarissen dienen mee te werken aan de teruggave van afgedwaalde archieven. 3. Archivarissen dienen de authenticiteit van documen ten te beschermen gedurende hun bewerken, bewaring en gebruik. Archivarissen dienen er voor te zorgen dat de archivistische waarde van archieven -met inbegrip van elektronische en multimedia archieven- bij selectie, ordening, beschrijving, bewaring en gebruik niet wordt geschaad. Steekproefsgewij ze selectie zal altijd dienen te gebeuren aan de hand van zorgvuldig vastgestelde werk methoden en criteria. Het vervangen van originele archief bescheiden door andere gege vensdragers dient te gebeuren met inachtname van hun wettelijke, intrinsieke en informatieve waarde. De gebruiker dient ingelicht te worden wanneer niet-openbare archiefbescheiden tijdelijk uit een dossier zijn verwijderd. 4. Archivarissen dienen de blijvende toegankelijkheid en begrijpelijkheid van archief materiaal te waarborgen. Selectie ter bewaring of ter ver nietiging door archivarissen dient op de eerste plaats om een essen tiële getuigenis te bewaren van de activiteiten van de persoon of instelling die het archief heeft gevormd of de documenten verzameld. Bij de selectie dient ook rekening te worden gehouden met veranderende onderzoeksbe- hoeften. Archivarissen dienen zich ervan bewust te zijn dat het verwerven van documenten van twijfelachtige herkomst, hoe interessant zij ook mogen zijn, illegale handel in de hand kan werken. Archivarissen dienen samen te werken met andere archivarissen en met opsporings diensten voor de aanhouding en vervolging van personen die verdacht worden van diefstal van archiefbescheiden. 5. Archivarissen dienen het omgaan met het archiefma teriaal te documenteren en in staat te zijn daarover rekenschap af te leggen. Archivarissen dienen goede procedures gedurende de gehele levensloop van archieven te bepleiten en samen met de archiefvormers zich toe te leggen op nieuwe media en praktijken voor informatiebeheer. Archivarissen dienen zich niet alleen te bekommeren om het verwerven van bestaande archieven, maar er ook voor te zorgen dat huidige informa- tiebeheers- en archiefsystemen vanaf het begin procedures bevatten om documenten van waarde te bewaren. In on derhandelingen met voor overdracht verantwoordelijke personen of met archiefeigenaren, dienen archivarissen te streven naar eerlijke beslissingen met inachtneming van - indien van toepassing-: de bevoegdheid om archief over te dragen, te schenken of te verkopen, financiële regelingen, de planning van de bewerking, het auteursrecht en de voor waarden voor openbaarheid. Zij dienen voortdurend aante kening te houden van alle aanwinsten, conserverings- en archiverings werkzaamheden. 6. Archivarissen dienen een zo breed mogelijk gebruik van archieven te bevorderen en onpartijdig aan alle gebruikers dienst te verlenen. Archivarissen dienen op alle archiefbestanden die hun zijn toevertrouwd de nodige alge mene en specifieke toegangen te maken. Zij dienen een ieder onpartijdig advies te verstrek ken en de beschikbare middelen aan te wenden om een even wichtig pakket dienstverlening te verschaffen. Archivarissen zullen alle redelijke vragen over de door hen bewaarde archief bestanden hoffelijk en bereid willig beantwoorden. Zij zullen het optimale gebruik ervan aanmoedigen, rekening hou dend met het beleid van de instelling, de goede bewaring van het archief, wettelijke bepalingen, de rechten van het individu en de afspraken met de schenkers. Beperkende bepalin gen betreffende het raadplegen van de bestanden dienen aan eventuele geïnteresseerden te worden verklaard en rechtvaar dig te worden toegepast. Archivarissen dienen onredelijke beperkingen van de openbaarheid en van het gebruik van archief te ontmoedigen. Zij mogen echter duidelijk omschre ven beperkingen van bepaalde duur voorstellen of aanvaar den als een voorwaarde voor het verwerven van archief. Archivarissen dienen alle afspraken die bij de acquisitie werden gemaakt getrouw en onpartijdig na te komen en toe te passen. Bij veranderde omstandigheden dienen zij evenwel, in het belang van grotere openbaarheid, opnieuw over de voorwaarden voor raadpleging te onderhandelen. 101/1 januari/februari 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 16