Almanak van het Nederlands Archiefwezen Aanbieding Almanak van het Nederlands Archiefwezen 1997 PC's for Sofia Vergaderdata Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland 1998 Wijziging van de Archiefwet 1995 In februari zullen verschillende informatiebijeenkomsten geor ganiseerd worden, te beginnen op 9 februari in Brussel voor de Belgische gemeentearchivarissen. Er zal o.a. (een deel van) het nieuwe systeem gedemonstreerd worden. Verder zal er gespro ken worden over de kosten van het systeem, aandachtpunten bij de implementatie ervan enz. De datum van de bijeenkomst die voor u van belang is, hoort u zo spoedig mogelijk. Omdat er de komende tijd nogal wat te informeren valt, is het de bedoeling om deze Nieuwsbrief voorlopig elke maand te laten verschijnen. In de toekomst zal dit 'orgaan' worden omgezet in het informatieblad van de nog op te richten gebruikersgroep van het nieuwe archiefbeheersysteem. Mutaties in de gegevens zoals die zijn opgenomen in de meest recente uitgave van de Almanak kunt u te allen tijde doorgeven aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Van deze wijzigingen wordt mededeling gedaan in het middenkatern van het Archievenblad (met uitzondering van personeelsmutaties). 5.10.15 Streekarchivariaat Langs Aa en Dommel Het streekarchivariaat Langs Aa en Dommel gaat per 1 februari inwonen bij het Rijksarchief in Noord-Brabant in De Citadel, Zuid-Willemsvaart 2, 5211 NW 's-Hertogen- bosch, tel. 073-6818500, fax 073-6146439. 5.10.16 en 5.10.17 Streekarchivariaat De Markkant en Streekarchief Nassau-Brabant Per 1 januari 1998 zijn de streekarchieven Nassau-Brabant en De Markkant gefuseerd tot één dienst, genaamd Regio naal Archief West-Brabant. Het adres van deze instelling blijft hetzelfde als dat van de gefuseerde diensten en luidt: Bezoekadres: Pr. Hendrikstraat 4 te Zevenbergen Postadres: Postbus 140, 4760 AC Zevenbergen Telefoon: 0168-327930 Fax:0168-330871 Directeur van de nieuwe dienst is drs F.J. Hulst. 12.1.2 Instituut voor Nederlandse geschiedenis Het nieuwe telefoonnummer van het Instituut voor Neder landse geschiedenis is vanaf 1 januari 1998 070-3156400. De redactie van de Almanak van het Nederlands Archief wezen is druk bezig met de vervaardiging van de editie van 1998. Als alles naar wens verloopt zal deze almanak gepre senteerd worden op de voorjaarsledenvergadering van 23 april a.s. Tot die tijd kunt u nog exemplaren van de uitgave van 1997 tegen de gereduceerde prijs van 25,= (exclusief verzendkosten) verkrijgen. Exemplaren zijn telefonisch of schriftelijk te bestellen via het bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (Postbus 11645, 2502 AP Den Haag of tel. 070-3478656). Onlangs bereikte dr Jan Boomgaard, directeur van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, het verzoek om hulp van mevr. Maya Nedeva, directeur van het Staatsarchief van Sofia. In een brief vraagt zij aan de Nederlandse archief diensten om pc's voor haar Staatsarchief. Met de toenemende politieke democratie in Bulgarije en de overgang naar een markteconomie worden de archieven in dit Oost-Europese land steeds frequenter ge-raadpleegd. Archiefbescheiden spelen ondermeer een belangrijke rol bij de teruggave van land en de privatisering van bedrijven. Automatisering is gelet op de toenemende raadpleging echter onontbeerlijk. Inmiddels heeft het Gemeentearchief Amsterdam tien pc's voor het Staatsarchief in Sofia ter beschikking gesteld. Mocht ook uw dienst verouderde of overbodige computers voor dit doel over hebben, dan verzoeken wij u vriendelijk contact op te nemen met het bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (Postbus 11645, 2502 AP Den Haag of tel. 070-3478656). Uw steun wordt door mevrouw Nedeva en haar medewerkers bij voorbaat zeer op prijs gesteld. De Algemene Ledenvergaderingen van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland zullen in het aankomende jaar plaatsvinden op 23 april te Den Haag en op 23 oktober te Amsterdam. Voor beide vergaderingen geldt dat het exacte tijdstip zowel als locatie nog moeten worden vastgesteld. De vergaderingen van het Algemeen Bestuur van de vereniging worden gehouden op 10 februari, 24 maart, 12 mei, 16 juni, 21 juli, 8 september, 13 oktober en 24 nov ember. Het Dagelijks Bestuur zal op 30 januari, 26 februari, 16 april, 28 mei, 9 juli, 20 augustus, 24 september, 29 oktober en 3 december bijeen komen. De ledenvergaderingen van de sectie Audiovisuele Archie ven hebben plaats op 4 maart te Hilversum en 30 septem ber. Laatstgenoemde vergadering is gekoppeld aan de themadag. De locatie hiervoor wordt op korte termijn bekend gemaakt. Het bestuur van de sectie komt verder bij elkaar op 21 januari, 29 april, 24 juni, 27 augustus en 4 november. De derde tranche van de Algemene wet bestuursrecht treedt met de daarbij behorende aanpassingswetgeving op 1 januari 1998 in werking (ingevolge Koninklijk besluit van 11 december 1997, Stb. 581). Dientengevolge is ook de Archiefwet 1995 gewijzigd. Toegevoegd zijn de artikelen 25a en 25b; deze artikelen regelen - in aanvulling op hetgeen de Awb over toezicht bepaalt - hetgeen in hoofd stuk VI van het Archiefbesluit 1995 stond. Dat hoofdstuk VI (artt. 15-19) is per 1 januari 1998 vervallen. Verder zijn aan de terminologie van de Awb aangepast de bepalingen in de Archiefwet 1995 over toezicht (artt. 25, 28, 32 en 37), dwangdepot (artt. 24, 34 en 39), subsidie (artt. 30 en 35) en goedkeuring (artt. 33 en 38). Tenslotte is in art. 41 een redactionele fout hersteld. De nieuwe tekst van de genoemde artikelen volgt hierna. De op grond van de Archiefwet 1995 vastgestelde provin ciale, gemeentelijke en waterschapsverordeningen zullen aan de nieuwe terminologie worden aangepast. Nog niet in werking getreden is artikel 5:12, derde lid, tweede volzin, van de Algemene wet bestuursrecht. Hierin is bepaald dat het model van het legitimatiebewijs voor toezichthouders wordt vastgesteld bij regeling van de Minister van Justitie. Deze bepaling treedt in werking op 1 januari 2001. Hierdoor worden bestuursorganen in staat gesteld gedurende een overgangsperiode de eigen legitimatiebewijzen te vervangen door legitimatiebewijzen die overeenkomen met het nog vast te stellen model. ARCHIEFWET 1995 Per 1 januari 1998 gewijzigde tekst: Artikel 24 1Onze minister is bevoegd overheidsorganen als bedoeld in de artikelen 23, eerste lid en tweede lid, en 41, eerste lid, erop te wijzen dat zij dienen te voldoen aan het bepaalde bij of krachtens deze wet. 2. Onze minister is bevoegd tot toepassing van bestuurs dwang in geval een overheidsorgaan een aanwijzing als bedoeld in het eerste lid niet opvolgt. 3. Onze minister maakt van zijn bevoegdheid, genoemd in het tweede lid, geen gebruik dan na overleg met het betrokken overheidsorgaan. 4. De bevoegdheid, genoemd in het tweede lid, geldt niet ten aanzien van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, de andere Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin. Artikel 2 5 1Er is onder de bevelen van Onze minister een rijks archiefdienst, aan het hoofd waarvan staat de algemene rijksarchivaris, die in het bezit dient te zijn van een diploma archivistiek. 2. De rijksarchiefdienst heeft tot taak: a. het beheer van de in de rijksarchiefbewaarplaatsen berustende archiefbescheiden; b. het toezicht op de naleving van het bepaalde bij of krachtens de wet ten aanzien van het beheer van de in artikelen 23, eerste en tweede lid, en 41, eerste lid, bedoelde archiefbescheiden; c. het verrichten van bij of krachtens algemene maatre gel van bestuur of door Onze minister opgedragen taken. Artikel 25a 1. Met het toezicht op de naleving, bedoeld in artikel 25, tweede lid, onderdeel b, zijn belast de algemene rijksarchivaris en bij zijn besluit aangewezen, ondergeschikte ambtenaren. 2. Van een besluit als bedoeld in het eerste lid wordt mededeling gedaan in de Staatscourant. 3. De toezichthouder beschikt niet over de bevoegdheid, genoemd in artikel 5:19 van de Algemene wet bestuurs recht1. 4. Indien een toezichthouder met toepassing van artikel 5:15 van de Algemene wet bestuursrecht2 een ruimte betreedt waarin de in de artikelen 23, eerste of tweede lid, dan wel artikel 41, eerste lid, bedoelde archief bescheiden worden bewaard dan wel met toepassing van artikel 5:18 van de Algemene wet bestuursrecht3 inzage vordert van die archiefbescheiden, neemt hij de voor schriften ten aanzien van de beveiliging van geheimen in acht. Artikel 25b 1De algemene rijksarchivaris doet aan het overheids orgaan mededeling van de bevindingen van het toezicht en van de voorzieningen, die naar zijn oordeel dienen te worden getroffen. 2. Hij stelt, telkens indien hij daartoe aanleiding vindt, Onze minister op de hoogte van de bevindingen van het toezicht. 3. Hij brengt in ieder geval jaarlijks voor 1 juli aan Onze minister schriftelijk verslag uit van de bevindingen van het toezicht gedurende het afgelopen kalenderjaar. Onze minister legt dit verslag, vergezeld van zijn standpunt, over aan de Staten-Generaal. Artikel 28 1. Ten aanzien van het beheer van de archiefbescheiden, bedoeld in artikel 27, is, onder de bevelen van gedepu-

Archievenblad | 1998 | | pagina 13