Archiefnieuws 22 Nieuws van de projectgroep A B S/A rcheion Onderstaande tekst is de Nederlandstalige versie van de Code of Ethics zoals die in september 1996 is aanvaard door de Internationale Archiefraad en gepubliceerd werd in International Council on Archives-Conseil International des Archives. Bulletin, 1997, afl. 1, p. 23-25. De vertaling is het resultaat van samenwerking tussen de sectie archief van de Vlaamse Vereniging van Bibliothecarissen, Archivarissen en Documentalisten (VVBAD) en de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. BEROEPSCODE VOOR ARCHIVARISSEN INLEIDING 1. Een beroepscode voor archivarissen beoogt gedragsregels vast te stellen voor een goede uitoefening van het beroep van archivaris. De code dient om de ze regels bij nieuwe leden van de beroepsgroep te introduceren, ervaren archivarissen te herinne ren aan hun professionele verant woordelijkheid en bij het publiek vertrouwen te wekken in het archiefvak. 2. Met de term archivaris wor den in deze code al degenen aangeduid die verantwoorde lijkheid dragen voor het toe zicht op en het behouden, be werken en beheren van archie ven. 3. Instellingen die archivarissen in dienst hebben en archief diensten dienen aangemoedigd te worden om beleidslijnen te formuleren en werkwijzen te volgen die het toepassen van deze code vergemakkelijken. 4. De bedoeling van deze code is een kader te bieden als richt snoer voor de leden van de beroepsgroep en niet om spe cifieke oplossingen te geven voor afzonderlijke problemen. 5. De grondbeginselen worden gevolgd door een commen taar; beginselen en commentaar vormen tezamen de be roepscode. 6. De werking van de code is afhankelijk van de bereidheid van archiefdiensten en beroepsverenigingen om deze toe te passen. Dat kan door middel van opleidingen en het vast stellen van procedures om in gevallen van twijfel richting te geven, om gedrag dat ingaat tegen de beroepsethiek te onderzoeken en om, zo nodig, sancties toe te passen. DE CODE 1. Archivarissen dienen de integriteit van het archief materiaal te beschermen en zo te garanderen dat het betrouwbaar bewijsmateriaal van het verleden blijft. De voornaamste taak van archivarissen bestaat uit het bewaren van de integriteit van de aan hun toevertrouwde archivalia. Bij het vervullen van deze taak dient te worden gelet op de legi tieme, maar soms tegenstrijdige rechten en belangen van werkgevers, eigenaars, personen die in de stukken worden genoemd en voormalige, huidige en toekomstige gebruikers. De objectiviteit en de onpartijdigheid van archivarissen zijn een maatstaf voor hun vakbekwaamheid. Zij dienen elke druk -van wie of waar dan ook- te weerstaan om bewijsmateriaal te mani puleren met de bedoeling feiten te verbergen of te verdraaien. 2. Archivarissen dienen het archiefmateriaal op hun waar de te schatten, te selecteren en te bewaren in zijn historische, wettelijke en administratieve context en, onder handhaving van het structuurbeginsel, de oorspronkelijke samenhang tussen de documenten te bewaren en zichtbaar te maken. Archivarissen dienen te han delen volgens de algemeen aanvaarde archivistische prin cipes en praktijk. Archivarissen dienen hun plichten en taken te vervullen overeenkomstig de principes van de archivistiek met betrekking tot de archief vorming, de behandeling en de bestemming van dynamisch en semi-statisch archief -met inbe grip van elektronische en multi media archieven- de selectie en de acquisitie tot permanente bewaring, de beveiliging, de bewaring en conservering en het ordenen, beschrijven, bekend en toegankelijk maken van het hun toevertrouwd archief. Archivarissen dienen de archief bescheiden op een onpartijdige wijze te selecteren voor bewaring of vernietiging op basis van een grondige kennis van de eisen en van het acquisitiebeleid van de instelling waaraan zij verbonden zijn. Archivarissen moeten de voor bewaring geselecteerde archiefbescheiden zo spoedig als mogelijk is gelet op de beschikbare middelen, ordenen en beschrijven overeenkomstig archivistische principes (met name het structuur- en bestemmingsbeginsel) en aanvaarde normen. Archivarissen dienen archivalia te verwerven in overeenstemming met de doelstellingen en middelen van In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland worden berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden naar het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Kopij die u vóór de 10e van de maand inlevert wordt geplaatst in het Archievenblad dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. S S: Sinds de Nieuwsbrief van augustus zijn er weer heel wat ontwikkelingen met betrekking tot het project ABS/ Archeion te melden. Daarom opnieuw een Nieuwsbrief. Uitbreiding samenwerking Het samenwerkingsverband van Rijksarchiefdienst, de archiefdiensten van de vier grootste gemeenten en de gebruikersgroep ABS is inmiddels uitgebreid met 2 gemeen ten: Leiden en Dordrecht. Deze deelname geeft een belang rijke steun aan het project in deze ontwikkelfase. Voor de samenstelling van de projectgroep en stuurgroep heeft dit nog geen consequenties. Vanuit het gemeentearchief Den Haag heeft Jan van Wandelen zitting genomen in de projectgroep, zodat Flip Maarschalkerweerd zich volledig kan richten op het voorzitterschap. Naast de nieuwe deelname van Leiden en Dordrecht is er inmiddels ook belangstelling getoond (uit binnen- en buitenland) om het nieuwe systeem na oplevering aan te schaffen. Er is dus duidelijk veel interesse, wat goede hoop geeft op het realiseren van de achterliggende gedachte van het project: te komen tot één archiefbeheersysteem voor de Nederlandse archiefwereld. De vorderingen In de maand juli werden 2 workshops gehouden, waar de wensen ten aanzien van de funktionaliteit werden besproken en ook enkele procedures nog eens nader onder de loep werden genomen. Het resultaat van deze bijeenkomsten werd vastgelegd in het concept funktioneel ontwerp ABS/ Archeion. Hiermee is een nieuwe fase ingeluid, namelijk de bouw van het systeem, waarmee ORIGIN inmiddels ver gevorderd is. Een voorproefje van het systeem werd op 7 augustus aan de projectgroep getoond. Wat de aanwezigen van deze presentatie met name opviel was de grote verbetering die dit systeem biedt ten opzichte van het oude Archeion, door het gebruik van Windows. Verschillende modules kunnen nu tegelijkertijd worden geactiveerd, waar vroeger vaak een ingewikkelde weg gevolgd moest worden door de verschillende modules. Ook hoeven er geen ingewikkelde dialogen meer gevolgd te worden, zoals voorheen bijvoorbeeld nodig was bij de registratie van aanwinsten in Archeion. Eén van de meest praktische verbetering t.o.v. het oude Archeion is dat de vindplaatsgegevens nu zo worden geregistreerd, dat wijziging van vindplaats mogelijk is zonder tussenkomst van Oracle-specialisten. Dit zal het werk voor een groot aantal mensen een stuk veraangenamen. Als alles volgens planning blijft lopen, zal het systeem half maart 1998 worden opgeleverd. Het systeem kan natuurlijk pas geaccepteerd en vervolgens geïmplementeerd worden, nadat het uitgebreid getest is. Een plan voor de acceptatie test wordt geschreven door Frans Smit (gemeentearchief Amsterdam) en is op een haar na gereed. Er is een testperio de van 6-8 weken gepland, die start op 1 april. Verwacht wordt dat rond de zomervakantie van 1998 het definitieve systeem zal worden opgeleverd en geaccepteerd. De inge bruikname van het systeem bij de eerste deelnemende instelling wordt rond oktober 1998 verwacht. Daarover wordt u op de hoogte gehouden. Er zal vanuit de projectgroep ABS/Archeion een implemen tatiewerkgroep worden ingesteld, die de lokale implemen taties (gemeenten en overige gebruikers) zal begeleiden en ondersteunen. Let wel, niet uitvoeren. Voor de uitvoering ervan dient iedere organisatie zelf te zorgen en project groepen in te stellen. Zo zal bijvoorbeeld bij de Rijksarchief dienst een landelijke projectgroep worden ingesteld, en per Rijksarchief weer een aparte werkgroep voor de daadwerke lijke uitvoering van de werkzaamheden rondom de invoering in het betreffende Rijksarchief. Informatieverstrekking De projectgroep staat natuurlijk altijd open voor vragen en opmerkingen. Het beste kunt U hiervoor rechtstreeks de afgevaardigde van uw gebruikersgroep benaderen. Zie hiervoor de lijst van projectgroepleden in de eerste nieuwsbrief. Nieuwe funktionele eisen worden niet meer gehonoreerd in het project, maar moeten in de toekomst in het na de implementatie te starten gebruikersoverleg worden ingebracht.

Archievenblad | 1998 | | pagina 12