redJan. H. KompagniePOP-gids. Personen op papier. Overzicht van archief- en bibliotheekbestanden met gege vens over persoons- en beroepsgroepen in het Algemeen Rijksarchief. Algemeen Rijksarchief 1997, ISBN 90-800916-5-0. 39,50. 44 Bedevaarten in Nederland Casper Staal en Mare Wingens, Bedevaarten in Neder land. Walburg Pers Zutphen, 1997. ISBN 90.5730.004.4 geïllustreerd in kleur en zwart-ivit, 224 p. 29,50. red. Peter Jan Margry en Charles Caspers, Bedevaart plaatsen in Nederland, deel 1Noord- en Midden-Neder land, Verloren Hilversum 1997. ISBN 90-6550-566-0, 800p. 144,-; alledrie delen: ISBN 90-6550-569-5, uitgeverij Verloren Hilversum 1997, 1998: 390,-) Limburg in bewegend beeld 1911-1996 43 voerde architectuurhistorica Marjan de Groot dit project uit. Dit rapport bevat de bevindingen hiervan. Het doel van het project was twee ledig. Enerzijds betrof het de selectie, conservering en registratie van de werktekeningen, waarmee behoud en openbaar gebruik van deze bijzondere collectie wordt verzekerd. Anderzijds beoogde het project deskundigheid te bevorderen ten aanzien van het ontwikkelen van selectiecriteria in het algemeen en van een doelmatige aanpak van grootschalige archiverings- projecten met behulp van verschillende disciplines en externe deskundigheid. Met het onderzoek wordt een lans gebroken om bij selectieprocedures een sterk inhoudelijke benadering te hanteren. Voor het eerst lijken nu bruikbare kwalitatieve criteria te zijn ontwikkeld, waarmee zowel de archivaris als de gebruiker uit de voeten kunnen en die het resultaat zijn van een vruchtbare samenwerking tussen beide disciplines. Het Archief van de Tekenkamer (Groningen 1997, ISBN 900367- 0794-3 is te bestellen bij; Geschiede niswinkel RUG Postbus 716, 9700 AS Groningen, tel. (050) 363 70 48/58 00, fax. (050) 363 59 12 persoons- en beroepsgroepen in het Algemeen Rijksarchief is via de POP- gids te traceren. Gegevens over personen uit de serie-archieven zijn niet apart beschreven en komen niet in de gids voor. Bij het doornemen van de gids kan een onderzoeker, die niet specifiek naar personen zoekt, op aardige onder zoeksmogelijkheden gebracht worden. Wie naar pornografie in de eerste helft van de twintigste eeuw onderzoek doet, vindt bij voorbeeld onder het trefwoord 'criminelen': Op naam gestelde dossiers betreffende pornografie en zedende licten; periode 1925-1940; omvang 9 dozen; naam archief Rijksbureau betreffende de Bestrijding van de Handel in Vrouwen en Kinderen en van de Handel in Ontuchti ge Uitgaven. Hiermee is de gids niet alleen een nuttig instrument voor iedereen die onderzoek wil doen naar personen, maar ook voor onderzoekers die zoeken naar gegevens over bepaal de onderwerpen in de geschiedenis. Zijn enige nadeel is, dat binnen de trefwoorden de gegevens niet chrono logisch geordend zijn. Vooral bij trefwoorden die veelvuldig voorkomen zoals 'militairen' (p.278-340) of 'ambtenaren' (p 48-96) moet je heel wat bladzijden doorploegen. De échte onderzoeker zal dit er graag voor over hebben. Annabelle Meddens- van Borselen In september 1997 presenteerde het Algemeen Rijksarchief de POP-gids, bestemd voor historisch onderzoek naar individuele personen en personen in groepsverband. Alle toegangen van het Rijksarchief zijn doorgenomen om beschrijvingen met gegevens over persoons- en beroepsgroepen op te sporen. De gids bevat een korte inleiding met een toelichting, een op somming van alle trefwoorden, een overzicht van opgeno men persoons- en beroepsgroepen en een trefwoordenindex. De ruggengraat van het boek is het alfabetisch op persoons- en beroepsgroepen geordende overzicht. Hierin staat onder het trefwoord vermeld: beschrijving van het bestand, periode, omvang (aantal pak ken, omslagen etc.), naam van het archief waarin het bestand zich bevindt, nummer van de toegang, inventaris nummers en aandui ding van een nadere toegang. Ook een schatting van het aantal personen die voorkomen in de bestanden is vermeld in een zogenaam de aantalscategorie. De onderzoeker moet dus beginnen met het raad plegen van dit overzicht. Vindt hij niet wat hij zoekt, dan kan hij de trefwoor denindex raadplegen. Via deze tref woordenindex kan hij ook gegevens over een specifieke plaats of gebied vinden. Niet alle informatie over Casper Staal Vlarc Wing De laatste tien jaar nam de belangstel ling voor en de deelname aan bede vaarten zienderogen toe. In 1997 zagen dan ook diverse publicaties over bedevaartplaatsen en heiligen het licht. Het Museum Catharijneconvent in Utrecht richtte een expositie in over bedevaarten in Nederland, begeleid door een publicatie met een inleiding over het onderwerp en een uitvoerige catalogus. Staal en Wingens behande len vijf bedevaartplaatsen: Sint Cunera van Rhenen, Onze Lieve Vrouw van 's-Hertogenbosch, Onze Lieve Vrouw ter Nood van Heiloo, Onze Lieve Vrouw van Kevelaer en de Martelaren van Gorcum in Brielle. De heilige plaatsen zijn ingedeeld volgens drie perioden die ieder door religieus-poli tieke omstandigheden een verschillen de bedevaartcultuur laten zien. Zo was de Mariaverering op haar hoogtepunt in de Late Middeleeuwen en waren in de zeventiende en achttiende eeuw de bedevaarten in Nederland verboden. In de negentiende en twintigste eeuw, de tijd van de katholieke emancipatie, leefde de bedevaart in Nederland weer op. Het boek geeft aan de hand van de vijf bedevaartplaatsen kort de geschie denis weer van de bedevaarten in Nederland van de laatste 600 jaar. De tentoonstelling in het Catharij- nevonvent en het boek Bedevaarten in Nederland sluit aan bij een project van het P.j. Meertensinstituut, waarin gewerkt wordt aan de samenstelling van een drie-tielig lexicon over Bede vaartplaatsen in Nederland. Deze uitgave van het Meertensinstituut is zeer uitvoerig, want wil de gehele Nederlandse bedevaartcultuur in kaart brengen. Het eerste deel van Bede vaartplaatsen in Nederland behandelt alle bedevaartplaatsen die niet in Noord-Brabant of Limburg liggen. Dat zijn er tweehonderdtien. Ook cultusplaatsen als van de martelaren van Gorcum in Brielle, het Sacrament van Mirakel (Stille Omgang) in Amsterdam, ofTitus Brandsma in Eikenbomen beeld van de heilige Cunera (Noord- Nederland ca IS00) in het museum Catharijne convent (foto: Ruben de Heer) Nijmegen krijgen aandacht. In dit deel is tevens een algemene inleiding opgenomen. Aan dit project werken meer dan honderd onderzoekers, die naast geschreven en kunsthistorische bronnen ook informatie door veldwerk hebben verkregen. Het lexicon is alfabetisch-geografisch geordend en bevat zogenaamde lemma's (bede vaartplaatsen). Elk lemma heeft een vaste opbouw die uit vier onderdelen bestaat: 1. een topografische situering van de bedevaartplaats en de bouw geschiedenis van de kerk of kapel 2. gegevens over het cultusobject; 3. de geschiedenis van de bedevaart en gege vens ver de recente situatie; 4. een opgave van devotionalia (devotieprent jes) en de archiefbronnen en literatuur. Aan het einde van het boek zijn diverse bijlagen opgenomen, waaronder een lijst van gediskwalificeerde bedevaartplaat sen, bedevaartplaatsen per provincie chronologisch geordende bedevaart plaatsen. Deel 2 (Noord-Brabant) ver schijnt in de zomer van 1998 en deel 3 (Limburg) eind 1998. De drie delen van het lexicon beslaan elk ongeveer 800 pa gina's met 1000 tot 1500 illustraties, gedeeltelijk in kleur. Enthousiaste bede vaartgangers kunnen hun hart ophalen. Annabelle Meddens van Borselen Kortgeleden verscheen het eerste overzicht van liistorisch filmmateriaal over de provin cie Limburg in de vorm van een catalogus, uitgegeven door het Limburgs Film en Video Archief (LiFVA) en samengesteld door Frank Holthuizen. Het LiFVA is in middels al meer dan duizend titels op het spoor waarvan het boek er ruim zeshon derd beschrijft. De nadruk ligt op uniek filmmateriaal van Limburgse amateur- en professionele cineasten. Te bestellen bij LiFVA, Postbus 1203, 5900 BE Venlo, fl. 47,= per exemplaar, incl. verzend kosten. 100/10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 25