Inter actief ■f" f RESTAURATIE ATEUER STERKEN Paul Peters Territoriumdrift Koepelrapport 36 Restauratie Atelier 37 De redactie nodigt u uit te reageren op in het Archievenblad versche nen artikelen. Reacties kunt u voortaan lezen in de nieuwe rubriek Interactief. Plaatsing van uw inzending betekent niet automatisch dat de redactie uw mening deelt; wel behoudt zij zich het recht voor bijdragen in te korten of -met opgave van redenen- te weigeren. Binnenkort zal het Rijksarchief in Noord-Brabant een aantal bijzondere gasten kunnen verwelkomen. De archivaris van het streekarchief Langs Aa en Dommel, zijn medewerkers en de archieven (niet alle overigens) zullen dan aanschuiven in de Citadel. Er is dus blijkbaar iets moois gegroeid tussen de bestuurders en de archivaris uit Vught en omgeving en de rijks-archiefdienst. De tijden gaan snel. Nog maar kort geleden verdrongen gemeente- en streekarchivarissen elkaar voor de poort van het Rijksarchief om in het kader van de vervreemding de rechterlijke en notariële archieven naar het eigen depot te vervoeren. En nu kiest een collega zomaar de omgekeerde weg! Nu zijn er in dit speciale geval zeker argumenten te bedenken waarom gekozen is voor deze constructie. Net zo als er ook argumenten te bedenken zijn waarom dit geen gelukkige oplossing is. Maar daat gaat het hier nu niet om. Wat ik belangrijker vind is dat mij het gevoel bekroop dat het in dit geval, net als bijvoorbeeld in Utrecht en elders, opnieuw om een ad-hoc besluit gaat en niet om een ingezet beleid. En dat lijkt maar zo door te gaan. Maar wie stelt eens de vraag of het wel in het belang van het archiefwezen is, al dat samengaan en samenwerken tussen partners van verschillende komaf? En als het antwoord op die vraag positief is, hoe moet dat dan verder? Joan van Albada merkte in een vorig nummer van dit blad opdat het niet van belang is hoe het overheidsarchiefwezen is georganiseerd, als de nadruk maar op de afnemers ligt. Daar zit veel waarheid in, maar er is ook een andere benadering denkbaar. Namelijk dat het Nederlands archiefwezen altijd veel baat heeft gehad bij een heldere en duidelijke organisa tiestructuur. Bijvoorbeeld omdat taken en verantwoordelijk heden duidelijk omschreven waren/zijn evenals bijvoorbeeld geldstromen. Omdat voor klanten duidelijk was waar bepaalde archieven te vinden waren. Natuurlijk, de meeste archivarissen raken inmiddels overtuigd van de noodzaak tot schaalvergroting en groei van de mogelijkheden, kijk naar alle voorbeelden. Maar daarbij zou toch op zijn minst enige visie over de toekomstige organisatie van het landelijk (open baar) archiefwezen op zijn plaats te zijn. Al was het alleen maar omdat onze broodheren, de bestuurders, en zeker de lokale, dienen te weten dat zij hun verantwoordelijkheden hebben ten aanzien van archieven. Ik vraag mij af of dat bijvoorbeeld in de gemeenten rond Vught straks nog zo gevoeld wordt. Gelet op de ontwikkelingen als in Zeeland, Utrecht en 's-Hertogenbosch lijkt het er bovendien steeds meer op dat de termen in de Archiefwet ten aanzien van taken en verantwoordelijkheden van de diverse overheden hun langste tijd hebben gehad. En dus wordt het naar mijn idee tijd dat er (opnieuw) gediscusseerd wordt over de toekomstige organisatie van het archiefwezen, over de ver deling van taken en verantwoordelijkheden. En daarbij zal ook aan de orde moeten komen of de huidige rolverdeling tussen Rijk en gemeenten niet op de helling moet. Wordt het bijvoorbeeld niet tijd dat gemeenten en provincie samen verantwoordelijk worden voor de structuur van het (open baar) archiefwezen in de provincies en dat het Rijk zich gaat concentreren op een aantal taken als Landelijke inspectie en Algemeen Rijksarchief? Frank Hulst, archivaris te Zevenbergen (NB) Het rapport over de vorming van een koepel over het archiefwezen trekt een parallel tussen museum- en archief wezen. Daar valt wat betreft de functies cultuurbehoud, - participatie en -educatie alles voor te peggen. Maar we moeten op enkele valkuilen bedacht zijn. Anders dan musea wat betreft door hen beheerde objecten, strekt de aandacht van het archiefwezen zich uit over de totale levensloop van archieven; dit geldt a fortiori voor elektronische archieven. Immers, zo de Nederlandse Museum Vereniging (NMV) zich al uitspreekt over de plaats van kunstenaars in de actuele samenleving, een pressiegroep ter verbetering van bijvoorbeeld de aanstaande WIK lijkt zij niet te zijn. In wezen gaat de vergelijking NMV-KVAN mank, terwijl een vergelijking NMV-CANnet wel juist lijkt te zijn. Categorale archiefbewaarplaatsen accepteren immers al dan niet de voortbrengselen van organisaties op hun collectionerings- gebied en bemoeien zich weinig of niet met de archief vorming. De 'inspectie' of 'advies'functie is daar onbekend. Wij moeten erop bedacht zijn dat als een koepel een taak krijgt voor alleen het openbare archiefwezen, we te maken hebben met andere verhoudingen tussen de bij de voorbereiding van het rapport gehoorde partijen. Zo zouden SOD en KVAN tezamen bij de opzet betrokken geweest moeten zijn. Mijns inziens hebben we als gevolg van de ontwikkelingen op het terrein van geautomatiseerde archieven geen keus meer óf we de totale levensloop van archiefstukken als uitgangspunt nemen, we hébben dat te doen. Dat betekent dat in een koepel in eerste aanzet een soort van pariteit moet bestaan tussen de verschillende gremia. Deze moeten van conceptie tot en met eindbeheer van archieven, ongeacht hun vorm, betrokken zijn. Ik ben me ervan bewust dat een dergelijke logische opzet niet gemakkelijk te realiseren is. We hebben tenminste te maken met BiZa en OCW, met VNG, IPO en DCE, met SOD en KVAN, met RAD, LOPAI en KALO. Voegen we de opleidingen toe dan zouden Archiefschool, SOD, GO, de Universiteit en de Hoge-school van Amsterdam er ook bijhoren. Voegen we ook de niet-overheidsarchieven toe dan wordt het zaak te bepalen waar de overgang ligt tussen archiverende en documenterende (delen van) instellingen. (N.B. het is opvallend dat ten aanzien van het cultuur behoud de restauratoren en hun organisaties en opleidingen in het hele verhaal niet voorkomen en dat dat niemand is opgevallen of lijkt te storen. In een echte koepel moet ook deze functie participeren). Als we de koepel een werkelijke kans willen geven, dan moeten we mijns inziens kiezen voor een kerngebied, namelijk cultuurbehoud, -participatie en -educatie en daar mee accepteren dat we essentiële functies tezamen met anderen gaan bevorderen. Met name de verschillende fases en vormen van het ontstaan van archieven ongeacht hun vorm. Derhalve moeten we streven naar twee samenwer kende koepels: één gericht op kerntaak cultuurbehoud, - participatie en -educatie en één gericht op de conceptie en contextuele integriteit in de stadia van het bestaan van archieven ongeacht hun vorm tot en met de overbrenging naar een archiefbewaarplaats in de zin der wet. Stond Achilles op een tweesprong en had hij niet het vermogen van bilokatie, dan moest hij een óf óf keus maken. Janus bifrons heeft de gave van bilokatie wel. Hij was Achilles een goede leidsman geweest. Joan van Albada In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier •verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten •charter- en zegelrestau ratie «opstellen van een schade-inventarisatierapport «restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal Restauratie, conservering, preservering en reconditionering van papier en perkament. Altijd vooraf een uitvoerig restauratieplan en zeer gedetailleerde prijsopgave. Aanvezelen en conserveren van papier, in- en herbinden van boeken in oorspronkelijke en nieuwe technieken, reinigen en conserveren van prenten en grafiek, verdoeken van grote (wand)kaarten, restaureren, conserveren en bergen van charters zegels, etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) Telefoon: 055 - 5 42 31 47 Fax: 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Calamiteitennummer: 06 - 59 28 48 55 E-mailadres: sterrest@pi.net Weverweg 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 100./10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 21