BenH Praktijk m a i I p r o f s' Paul Peters Op zoek naar scheepswrakken en hun verborgen schatten Ook nu nog profiteert de Staat van het feit rechtsopvolger van de Compagnie te zijn Restauratie Atelier BEILHOWELL üj fuji film wêêM archief medewerkers (m/v) uitzendbureaux Door M.C.J. van Hoof 13 Weverweg 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 2800D DIGITALE READER/ LASERPRINTER Micrografie is niet klein te krijgen: de systemen gaan moeiteloos met hun tijd mee. B en H Microdata Systemen bewijst dit met de introductie van een digitale reader/ laserprinter: de 2800D. Een unieke nieuwe machine in het B en H-totaal programma voor micrografie en digitale archiefsystemen. De 2800D digitale reader/laserprinter leest alle microfilmtypen, met keuze uit diverse zoomlenzen. Afdrukken doet de 2800D met moderne laserprint- technologie op A4 of A3-formaat, met een resolutie van 400 dpi. Probleemloos en razendsnel. Wilt u meer weten? Bel ons op (030) 289 78 78. Onderdeel van: Exclusief distributeur van: BenH Microdata Systemen B. V. Ravenswadè98A, 3439 LD Nieuwegein, Telefoon 030289 78 78. Fax (030) 289 96 46 Mailprofs Uitzendbureaux is op zoek naar: Wie is Mailprofs? Mailprofs Uitzendbureaux opereert landelijk. Wij zijn een samenwer kingsverband van PTT Post en Vedior Inter national en gespecialiseerd in het opleiden en uitzenden van postkamer-, repro-, couver teer- en archiefmedewerkers. Welke mensen zoeken wij? Voor onze ar chiefopdrachten zijn wij op zoek naar men sen die in het bezit zijn van een SOD-I, SOD- II, WA diploma en/of de opleiding Rijks- archiefschool gedaan hebben. Wilt u graag aan de slag, bent u op zoek naar een afwis selende baan en bent u flexibel ingesteld? Dan bent u voor ons de juiste kandidaat! Wat bieden wij? Diverse opdrachten voor zowel lange als korte perioden, zowel full-a Is parttime. Geïnteresseerd? Wilt u meer informatie of wilt u weten waar bij u in de buurt een filiaal van Mailprofs Uitzendbureaux gevestigd is? Dan kunt u contact opnemen met Mailprofs Uitzendbureaux, via telefoon (077) 3520840. In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten •charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ont werp van nieuw beslag in edel of onedel metaal Scheepswrakken spreken tot de verbeelding. Dromend over schatten van goud, zilver en porselein op de zeebodem gaan sommige mensen zelfs zo ver dat zij daadwerkelijk op zoek gaan naar een gezonken schip Het startpunt voor een dergelijke expeditie vormt in veel gevallen het archief van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie, om de lotgevallen van honderden schepen die in de 17 de en 18de eeuw naar en van de Oost voeren te traceren. In opdracht van het ministerie van Financiën deed ik de afgelopen jaren in het Algemeen Rijksarchief een aantal keren ambtshalve onderzoek in het VOC archief. Dit om het mogelijke aandeel in de opbrengst voor de Staat te bepalen. In 1795 werd de Verenigde Oost- Indische Compagnie opgeheven. Dat de archieven in de 19de eeuw werden overgedragen aan het Rijksarchief in 's-Gravenhage en dat zij daar sindsdien berusten, is waarschijnlijk bij velen bekend. Maar wellicht minder bekend is dat dit lucratieve financiële gevolgen voor de Staat der Nederlanden heeft. Ook nu nog profiteert de Staat van het feit rechtsopvolger van de Compagnie te zijn. Daarmee kan hij rechten laten gelden op schepen die ooit toebehoor den aan de VOC. De dienst Domeinen van het ministerie van Financiën treft hiervoor regelingen ten aanzien van de berging van deze scheepswrakken. Deze dienst sluit hiervoor overeenkoms ten met bergers van scheepsladingen, waarin zij aanspraak maakt op een deel van de opbrengst. Een dergelijke over eenkomst werd voor de eerste keer gesloten in 1968 met de berger van het in 1711 bij de Shetland-eilanden ver gane schip De Liefde. De vinder kreeg van de Staat onder bepaalde voorwaar den de rechten, met de verplichting een vierde deel van de waarde van de ge borgen goederen af te staan. 100/9 november 1997 Ambtshalve onderzoek... Om te kunnen bepalen of de Staat rechten kan doen gelden op gezonken schepen, is eerst een onderzoek in de VOC-archieven nodig. Blijken er inderdaad gegevens over deze schepen aanwezig in deze archieven, dan wordt het Algemeen Rijksarchief verzocht een ambtshalve onderzoek in te stellen. Een dergelijk onderzoek spitst zich toe op de vragen of een bepaald schip destijds daadwerkelijk aan de VOC toebehoorde, waar de lading uit bestond en de plaats waar het schip vergaan is. Verder zijn de omstan digheden van belang waaronder het schip vergaan is, of destijds iets van de lading geborgen is en of er gegevens over eventuele bergingspogingen be kend zijn. Een verzoek van de directie Domeinen is vaak vergezeld van aller lei bijlagen. Zo kan het voorkomen dat Domeinen benaderd wordt door een Nederlandse ambassadeur die op zijn beurt benaderd is door een plaatselijke amateur-duiker als deze wrakstukken heeft ontdekt of al resten van bijvoor beeld stenen kruiken heeft opgedoken. Soms worden ook zeekaarten meege stuurd waarop precies de plaats waar volgens de bergers het scheepswrak ligt, staat aangegeven. Het kan echter ook voorkomen dat de gegevens zo summier zijn, dat een onderzoek niet mogelijk is. Met alleen de informatie dat het 'een Nederlands zeilschip tussen vermoedelijk 1700 en 1750' betreft, begin je als onderzoeker na tuurlijk niet veel en een naam als Soutland of Midlborge biedt ook weinig aanknopingspunten. ...in verband met eigendoms rechten van de staat In de loop der jaren stelde ik zo'n tien keer een dergelijk ambtshalve onder zoek naar een gezonken VOC-schip in. Het eerste onderzoek - eind 1985 - was meteen het meest spraakmakende en voor de schatkist het meest profij telijke. Het ARA werd in dit geval benaderd door de afdeling Musea, Monumenten en Archieven van het ministerie van WVC. Het hoofd van deze afdeling schreef dat door de Britse duiker Michael Hatcher een grote hoe veelheid voorwerpen geborgen was. Deze voorwerpen waren al onderge bracht bij het veilinghuis Christie's in Amsterdam en zouden in april 1986 onder de hamer komen.

Archievenblad | 1997 | | pagina 8