Historische steekproef Nederlandse bevolking Buren- 3 Qrq Door Kees Mandemakers 10 11 Er zal in Nederland bijna geen archief meer zijn dat de afgelopen zeven jaar geen kennis heeft gemaakt met de stichting Historische Steekproef Nederlandse bevolking (HSN) die bouwt aan een representatieve dataset voor het 19de en begin 20ste eeuwse Nederland. De basis hiervan is een steekproef uit de geboorteakten. In 1991 begonnen als een proefproject in de provincie Utrecht, werden in 1995 gelden verkregen uit het NWO-investeringsfonds om heel Nederland in de database op te nemen. De HSN-steekproef omvat ongeveer een half procent van alle in Nederland tussen 1812 en 1922 geboren personen. Bij elkaar komt dat neer op tachtigduizend geboorteakten die integraal in de database worden opgenomen. Standaard wordt vervolgens gezocht naar de overlijdensakten of per soonskaarten van deze mensen en ook die worden aan de database toegevoegd. Werkgelegenheidsproject Vooraanstaande wetenschappers uit de historische en sociale wetenschappen vormen het bestuur van de stichting HSN, die onderdeel is van de onderzoeksafdeling van het Interna tionaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. De uitbreiding van de database tot heel Nederland is opgezet als een werk gelegenheidsproject. Dat betekent dat het grootste deel van het werk wordt gedaan door banenpoolers. Het invoerwerk in de relatief ver van Amsterdam gelegen archieven vindt plaats in samenwerking met plaatselijke organisaties. Rendementsverhoging archiefonderzoek Historisch onderzoek naar sociaal-economische segmentering en levensstijlen vindt plaats vanuit verschillende weten schappelijke disciplines, met name economie, epidemiologie, sociologie, demografie en sociale geografie. Belangrijke to pics zijn onder andere het onderzoek naar de vaststelling van de omvang en de verklaring voor veranderingen in geboorte, sterfte, sociale mobiliteit, migratie en arbeidsmarktstructuur. Om deze redenen werden er de afgelopen twintig jaar al diverse lokale bestanden aangelegd met data betreffende individuele personen uit de 19de eeuw. Helaas worden deze gegevens bijna altijd maar een keer gebruikt, namelijk voor dat ene onderzoek waarvoor ze worden verzameld. De HSN bouwt aan één groot basisbestand waarin op uniforme wijze gegevens worden verzameld van de Nederlandse bevolking. Van dit bestand profiteert niet alleen bestaand onderzoek maar er worden ook nieuwe vormen geïnitieerd, zowel nationaal als internationaal. De HSN zorgt dus voor een duidelijke rendementsverhoging van het archiefonderzoek. Wetenschappelijk belang Er zijn ook meer 'zuiver' wetenschappelijke redenen waarom de HSN van belang is. Voor veel historische vraagstellingen is eigenlijk alleen het micro-niveau van het individu en van zijn/haar familie het meest geëigende niveau voor onderzoek. Vanwege het ontbreken van dit 'enquête-materiaal' werd voor veel van deze vragen in het verleden noodgedwongen op een 'hoger' onderzoeksniveau naar antwoorden gezocht. Bijvoorbeeld bij het onderzoek naar de relatie tussen de da ling van de huwelijksvruchtbaarheidsniveaus en de religieuze achtergrond werd steevast gebruik gemaakt van de gemid delde vruchtbaarheid en godsdienstige samenstelling van de gemeente. Een dergelijke aanpak maakte het bijvoorbeeld onmogelijk de relatie tussen vruchtbaarheid en godsdienst te controleren voor de sociale achtergrond. De HSN maakt het ook mogelijk om regionaal 'diepte-onderzoek' -dat altijd nodig zal blijven- in de juiste context te plaatsen en even tueel te generaliseren naar grotere eenheden. Tevens biedt het landelijke HSN-bestand de mogelijkheid om voor het regionale 'diepte-onderzoek' met meer doelgerichte vraag stellingen te komen. Aard van het bestand De geboorteakten vormen voor de HSN slechts de basis van de gegevensverzameling. De inhoud van de HSN-database bestaat verder vooral uit overlijdensakten, huwelijksakten en persoonskaarten. Daarnaast worden er -vooralsnog in samen werking met andere onderzoeksprojecten- gegevens overge nomen uit de bevolkingsregisters. Met de in de genoemde akten en registers opgenomen familieleden en andere relaties van de onderzoekspersonen zal het bestand uiteindelijk ongeveer een miljoen personen bevatten. De HSN-database is een dynamisch databestand. Naast de produktie van 'kant en klare datasets', is het ook mogelijk de gegevensverzame ling uit te bouwen in elke ge wenste richting. Dit kan zowel door een uitbreiding van de bestaande dataset met nieuwe bronnen, als door het uitbreiden van de populatie door middel van oversamplings voor spe cifieke bevolkingsgroepen, regio's of perioden. Voor de wetenschapper snijdt het mes hierbij aan twee kanten. Hij kan niet alleen gebruik maken van reeds ingevoerd materiaal, ook de door de HSN opgebouwde software en expertise staan voor hem ter beschikking. Voor het gebruik van deze software en reeds ingevoerde data stelt de HSN als voorwaarde dat nieuwe gegevens weer aan de dataset worden toegevoegd en op termijn ook weer beschikbaar komen voor andere wetenschappers. periode ongeveer op zestienjarige leeftijd een gelijke cohort grootte heeft. Dit voldoet om voor een willekeurige subpo pulatie van twee procent van de tussen 1812 en 1922 ge boren bevolking voldoende gevallen te verzamelen om statistisch verantwoorde uitspraken te kunnen doen. Aan de Beschikbaarheid en privacy Gegeven de periode van geboorte (1812-1922), is een deel van de in het HSN-bestand opgenomen personen nog in leven. Daarom waarborgt een reglement het 'privacy'-karak- ter van de gegevens. Dit reglement heeft als uitgangspunt dat voor het al dan niet openbaar zijn van de gegevens voor wetenschappelijk onderzoek dezelfde regeling wordt gehan teerd als die van het archief waar de desbetreffende gegevens vandaan komen. Dit betekent dat een deel van het data-be stand uitsluitend in anonieme vorm beschikbaar is. Afgezien van deze beperking zijn de gegevens in principe vrij beschik baar voor onderzoek. Hierbij moet niet alleen gedacht worden aan het benutten van het reeds ingevoerde mate riaal, maar ook aan de uitbreiding van de steekproef. Steekproefkader Collage van geboorteakten BS. Rijksarchief Noor-Holland (foto: Jeff Borkent!'Annabelle Meddens) keuze voor de geboorteakten als steekproefkader kleven overigens wel enige problemen: gebruik van geboorteakten houdt de immigranten (eerste generatie) buiten de steek proef. En het onderzoek naar huwelijksgedrag kan niet eerder beginnen dan omstreeks 1850, als de tussen 1812 en 1822 geboren personen de leeftijd van dertig jaar zijn gepas seerd. Deze nadelen wogen echter lichter dan de nadelen van het mogelijke alternatief van een steekproef uit de overlij densakten of het bevolkingsregister. De laatste bron begint pas in 1850 en in sommige gemeenten ontbreekt deze laatste bron zelfs als gevolg van brand, waterschade of oor logshandelingen. Overlijdensakten hebben het nadeel dat de leeftijd van overlijden niet los staat van het sociale en econo mische milieu. Dit zou het representatieve karakter van de steekproef teniet doen. De nadelen van de geboorteakte zullen op termijn opgevangen moeten worden door aanvul lend onderzoek in a) het bevolkingsregister via een steek proef naar immigranten (eerste generatie) en b) de burger lijke stand door een steekproef in de huwelijksakten uit de periode 1815 - 1840. Zoals vermeld, wordt de steekproef getrokken uit alle in Nederland in de periode 1812-1922 geboren personen. Aan gezien de akten van de burgerlijke stand in duplo worden opgemaakt, zijn er nagenoeg geen geboorteakten verloren gegaan. Omdat tot 1880 veel kindersterfte voorkomt, levert dit ongeveer vijftigduizend volwassen personen op. De steekproeffractie (gemiddeld 0,5 procent) variëert tussen de 0,25 en 0,75 procent; dat zorgt ervoor dat elke tienjaarlijkse Verzamelde gegevens In de geboorteakten vinden we gegevens over de geborene zelf, de namen, adressen, leeftijden, beroepen en eventuele handtekeningen (voor onderzoek naar analfabetisme) van de ouders. Naast de geboorteakte worden er ook gegevens uit huwelijks- en overlijdensakten overgenomen. Echter niet iedereen overlijdt of trouwt in de geboorteplaats. Dit maakt 100/9 november 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 6