rchiveren, inventariseren, microverfilmen, digitaliseren, adviseren, indexerenboekbinden, reviseren, confectioneren, ontsluiten, kortom: LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie 8 L I COM Archiefverzorging en Documentenconversie 9 gehouden) en de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland werd een presentatie in een aantal kramen voorbereid. Op 8 oktober jongstleden stond er dan ook een kraam op de informatiemarkt met gratis informatie over en ter inzage gelegde producten van de Zeeuwse ar chieven. De belang stelling was goed te noemen, zowel voor het lesmateriaal als voor de opzet en wer king van de Werk groep Lokale Geschie denis Middelburg. Het rijksarchief had een pc neergezet waarmee bezoekers op plaats en op naam konden zoeken in de 'Algemene klapper overlijdensakten Ne derland: Zeeland (1796) 1811-1940' (AKON). Dit programma vereen voudigt het zoeken naar genealogische informatie en is in de toekomst goed te gebruiken in het kader van een moge lijke les stamboomonderzoek. Het is de bedoeling ook de huwelijken en geboor ten in te voeren. Laten zien wat je te koop hebt Mijns inziens verdient het aanbeveling om dit gezamenlijke 'kraamexperi- ment' verder uit te bouwen en wellicht in de toekomst meer aansluiting te zoeken bij andere culturele instellingen zoals de musea en het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten, die al langer aan de Zeeuwse Onderwijsdag deelnemen. Door aanverwante instel lingen bij elkaar te plaatsen, krijgt de bezoeker, in dit geval de leerkracht, een goed beeld van wat er op (cul tuurhistorisch gebied in Zeeland 'te koop' is. Een andere mogelijkheid is dat het archief zich presenteert op bijeenkomsten van leerkrachten. Bij voorbeeld tijdens vergaderingen van hoofden van basisscholen of vergade ringen van vakleerkrachten voortgezet onderwijs. Als leerkrachten eenmaal weten wat archieven zijn, welk mate riaal ze hebben en welke diensten ze kunnen aanbieden zal men daar eerder gebruik van maken. Uiteindelijke is het doel dat leerlingen hun weg naar het archief weten te vinden; om dit te bereiken zijn leerkrachten essentieel. Ongetwijfeld zijn er nog andere ma nieren om het onder wijs bij het archief te betrekken. Uit erva ring is echter gebleken dat je zélf naar het on derwijs moet stappen, want uitsluitend schriftelijke 'reclame' heeft weinig zin. Scholen krijgen zo veel aanbiedingen van instellingen en MIDDELBURG IN DE MIDDELEEUWEN een lesbrief voor het onderwijs de Werkgroep Lokale Geschiedenis Middelburg Middelburg 19)1 Middelburg maakt dm al enige jaren lesbrieven voor het onderwijs leerstof dat een schriftelijke presentatie van het archief er dan een van de velen is. Belangrijk is dat het archief, op welke wijze dan ook, goede contacten met het onderwijs opbouwt en van daaruit, indien mogelijk samen met leerkrachten, diensten aanbiedt die zijn toegesneden op de huidige onderwijsprogramma's. Aanbod behoeft uitbreiding Hoe speelt het Gemeentearchief Mid delburg, als relatief kleine dienst met beperkte middelen en ruimte in op be hoeften vanuit het onderwijs? Op ver zoek kunnen leerlingen een rondleiding krijgen, waarbij wordt geanticipeerd op de lessen in het kader waarvan ze het archief bezoeken. Een handicap daarbij is de beperkte mimte. De groep kan daarom uit maximaal 15 personen bestaan en de rondleidingen moeten in principe buiten de bezoektijden van het gemeentearchief plaats vinden. Een andere mogelijkheid is het ver vaardigen van lesmateriaal. In het Ne derlands Archievenblad van december 1994 (jrg. 98, nr. 4) stond een artikel van Cees Heeren, de huidige gemeen tearchivaris van Nieuwegein, over het lesmateriaal dat het archief waar hij destijds werkte had vervaardigd. Ook enkele andere archieven in Nederland spelen in op de behoefte aan (cultuur historische informatie. In dit kader werd in Middelburg in 1987, op initiatief van het Gemeentearchief Middelburg, de Werkgroep Lokale Geschiedenis Middelburg (WLGM) opgericht. De WLGM bestaat uit vertegenwoor digers van het Middelburgse onderwijsveld, te weten openbaar en bijzonder basisonderwijs, speciaal en voortgezet speciaal onder wijs, openbaar en bijzonder voortgezet onderwijs, lager beroepsonderwijs en de Hogeschool Zeeland (af deling PABO). Verder be staat deze werkgroep uit - uiteraard- het Gemeen tearchief Middelburg, het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Museum. Het secretariaat van de WLGM berust bij het Gemeentearchief Middelburg. De werkgroep stelt zich ten doel les brieven te maken voor het onderwijs met daarin onderwerpen uit de lokale geschiedenis. Zij richt zich met name op de bovenbouw van het basisonder wijs en de onderbouw van het voort gezet onderwijs. Budget voor brochures en lesbrieven Tot op heden heeft de WLGM een brochure en zes lesbrieven uitgebracht voor leerlingen uit de bovenbouw basisonderwijs en onderbouw voort gezet onderwijs: 0. De Verenigde Oostindische Com pagnie. Een brochure met informa tie ten behoeve van het onderwijs in het kader van het Zeeuwse VOC-festival (1987). 1. Middelburg eind negentiende eeuw. Het verhaal van de familie Keersemaker (1988). Geïllustreerd werkboek met verhalen, invuloefe ningen en opdrachten; docenten handleiding. 2. Wandelroute langs VOC-herinne- ringen in Middelburg (1989). Geïllustreerde routebeschrijving met invuloefeningen en opdrach ten; docentenhandleiding. 3. Middelburg in oorlogstijd (1990). Geïllustreerd leesboek en fotoboek. 4. Middelburg in de Middeleeuwen (1992). Geïllustreerd leesboek en vragenseries. 5. Middelburg in oorlogstijd (2e her ziene en aangevulde druk, 1995). Geïllustreerd leesboek en fotoboek. 6. Sporen uit het verleden in het Walcherse landschap (in samen werking met de Heemkundige Kring Walcheren en gesubsidieerd door Amanda Pallas Exitu, steun fonds voor het onderwijs, 1996). Voor leerlingen basisvorming in het kader van omgevingsonderwijs. Geïllustreerd leesboek, vragen en opdrachten op diskette. In voorbereiding is een lesbrief over bronnen, bestemd voor basis- en voort gezet onderwijs. De verschijningsdatum is nog niet bekend. De brochure en de lesbrieven zijn gedrukt door de gemeen telijke huisdrukkerij en gratis aan de scholen verstrekt. Sinds 1992 stelt de gemeente Middelburg op jaarbasis een structureel bedrag ter beschikking van de WLGM. Dit budget is opgenomen in de begroting van het gemeentearchief. Voor basisschoolleerlingen die een werkstuk moeten maken over een be paald onderwerp uit de Middelburgse geschiedenis, stelt het gemeentearchief naar behoefte documentatiemappen samen. In deze mappen bevindt zich allerlei materiaal over een onderwerp, zowel tekst als plaatjes, dat leerlingen kunnen kopiëren of overschrijven. De documentatiemappen worden gemaakt als blijkt dat er veel leerlingen zijn met eenzelfde opdracht. Tot nu toe is er een documentatiemap 'Middelburg in de Middeleeuwen' en een documenta tiemap 'Archeologie in Middelburg' vervaardigd. Historisch centrum biedt moge lijkheden Momenteel is het Gemeentearchief Middelburg, samen met het Rijks archief in Zeeland en de gemeentelijke archiefdienst van Veere, in een fusie proces verwikkeld. In 1999 moet dit resulteren in een historisch centrum Zeeland. Naar verwachting zal dat de aanbiedingen richting onderwijs aan zienlijk uitbreiden. Naast rondleidin gen valt te denken aan het vervaardi gen van lesmateriaal om in het archief te gebruiken, het door leerlingen laten uitvoeren van praktijkoefeningen in het archief in het kader van een be paald thema dat de groep of klas be handelt (lessen in het archief), het houden van dia- en videopresentaties (het nieuwe historisch centrum zal over een collegezaal beschikken) en het in richten van educatieve tentoonstellin gen. Mogelijkheden om het archief'naar de school te brengen' zijn onder meer het samenstellen van leskisten (bij musea reeds lang in gebruik) die scholen kunnen lenen, tentoonstellingen met vragen en opdrachten op Internet (vgl. de gemeentelijke archiefdienst van Zwolle) of zelf presentaties op scholen houden. Zó zouden wij ons in Middel burg als 'nieuw' archief willen richten op een voor veel archieven nog relatief nieuwe doelgroep: het onderwijs. a LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie biedt u een betrouwbare en deskundige aanpak van al uw archief problemen. Een team van ervaren medewerkers, (SOD I+II, WA, Middelbaar Archief ambtenaren) staat voor u klaar. Ontsluiten en toegankelijk maken van dynamische en (semi-) statische archieven Inventariseren Selectie op de vernietiging Reviseren/ordeningsplannen Indexeren Adviseren m.b.t. archiefbestanden Overzetten van oude handschriften Micro- verfilmen en confectioneren van documenten, boeken, technische tekeningen etc. Digitaliseren van documenten via scanning en indexeren Boekbinden Crutserveldweg 6, 6416 AD Heerlen Tel. 045 - 571 06 15 Fax 045 - 571 37 65 100/9 NOVEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 5